REJTÉLY-MISZTIKA

Aki megállítja a folyókat - A sötét kontinens titokzatos teremtménye

Szerző:
Szabó Anna
Van Afrikában egy ország, amit “sötét kontinens”-ként emlegetnek. Legnagyobb része ugyanis a trópusi esőerdők zónájába esik, a fennmaradó területeken pedig nehezen járható mocsarak alakultak ki. Ritka állatok élnek itt, mint például a gorilla és állítólag egy titokzatos teremtmény is, ami Mokele-Mbembe néven vonult be a történelembe.

A Mokele-Mbembe jelentése lingala nyelven annyit tesz, mint "az, aki megállítja a folyókat". A legenda szerint a rejtélyes élőlény egy szárazföldi növényevő, aminek mérete egy kisebb elefántéhoz vagy egy nagyobb vízilóéhoz hasonló. Leggyakrabban a Tele-tó környékén vélik látni. Ahány szemtanú, annyi leírás. Ezek szerint elefántszerű teste, hosszú, vékony nyaka és kis feje van. Ez alapján a kihalt szauropodákhoz, vagyis gyíklábú dinoszauruszokhoz hasonlítható. Ám a Boha faluban élők úgy gondolják, hogy nem valódi állatról, hanem egy szellemről van szó.

Roy Mackal biológus, aki két, az élőlény felkutatására irányuló expedícióban is részt vett, úgy véli, hogy a Mokele-Mbembe valószínűleg egy hüllő. Mackal szerint az összes élő hüllő közül az iguána és a varánuszfélék állnak a legközelebb ehhez a lényhez, bár 5-9 méteres hosszúságával a Mokele-Mbembe bármely létező hüllő méretét túlszárnyalná.

A BBC/Discovery Channel Congo című 2001-es dokumentumfilmjében interjút készített egy bennszülött törzs tagjaival, akik egy rinocérosz fotóját a Mokele-Mbembével azonosították. Az afrikai orrszarvúnak azonban egyik fajtája sem honos a Kongó-medencében. Lehetséges, hogy a Mokele-Mbembe legenda pusztán népi elbeszélések eredménye abból az időből, amikor még éltek orrszarvúak arrafelé?

A Kongói Köztársaságban van egy hatalmas terület, amit sűrű erdők borítanak és itt található a világ egyik legnagyobb kiterjedésű lápvidéke. A neve: Likouala Swamp. Körülbelül 55 000 négyzetkilométert tesz ki és ezzel nagyobb, mint Florida állama. A kormány e terület 80%-át ismeretlennek, azaz még fel nem derítettnek nyilvánította. A kutatók is úgy tekintenek rá, mint egy idegen bolygóra.

William "Bill" Gibbons szerint a dinoszauruszokhoz hasonló lényekről szóló beszámolók mintegy 200 évre nyúlnak vissza. 1776-ban francia misszionáriusok hatalmas lábnyomokra bukkantak Közép-Afrikában. A lábnyomok mintegy 90 centiméternyi átmérőjűek voltak és olyan két méterre helyezkedtek el egymástól. Ebből arra következtettek, hogy az állat elefánt nagyságú lehet, de mint tudjuk, az elefántoknak nincsenek karmai. Ennek a lénynek pedig mindhárom ujja éles karomban végződött. Az egyik misszionárius azt állította, hogy látott néhányat a titokzatos állatokból, amint növényeket rágcsáltak, miközben komótosan szelték a folyó vizét. Mindenesetre egy dolog biztos: egy teljesen új állatról volt szó.

1913-ban egy német utazó beszámolt arról, hogy van egy teremtmény, amit a helyiek Mokele-Mbembe-ként emlegetnek. A tudósok az elmondottak alapján arra a következtetésre jutottak, hogy a lény meglepő hasonlóságot mutat a gyíklábú dinoszauruszokkal. A szauropodák a dinoszaurusz világ óriásai voltak, amik 21 méter hosszúra és 3.7-4.8 méter magasra nőttek.

1932-ben a világhírű zoológus és biológus, Ivan T. Sanderson társával, Gerald Russel állatkereskedővel együtt a Mainyu folyón felfelé evezett Nyugat-Afrika szívében, amikor valami furcsát hallottak: " A legborzalmasabb hang volt, amit valaha hallottam. Olyan volt, mint egy közelgő földrengés vagy robbanás egy hatalmas, víz alatti barlangból." A folyó vize felfodrozódott kenujuk előtt és egy sötétszínű, fényes gyíkszerű lény feje emelkedett ki a vízből. Leírásuk szerint a lény feje majdnem akkora volt, mint egy kifejlett vízilóé, de vastag, hattyúszerű nyakon nyugodott. Az állat egy pár másodpercre a két férfi felé fordult, habár az a pár másodperc örökkévalóságnak tűnt. Sanderson eképpen írja le a különös találkozást:

"Nem tudom, hogy mi volt az, amit láttunk, de a látvány beleégette magát a retinámba. Olyasvalami volt, aminek évmilliókkal ezelőtt ki kellett volna halnia. Tudósként boldognak kellett volna lennem, de az egész olyan rémisztő és csúnya volt, hogy őszintén reméltem, soha többé nem lesz részem hasonló találkozásban."

A huszadik században számos expedíció indult azzal a céllal, hogy a lehető legtöbbet megtudhassunk a Mokele-Mbembé-ről.

1909

Carl Hagenbeck, természettudós önéletrajzában ír arról, hogy mit mesélt neki a német Hans Schomburg és egy angol vadász a "hatalmas szörnyről, ami félig elefánt és félig sárkány". Hagenbeck expedíciót indított Kongóba a lény felkutatására, de a kitörő járvány és a bennszülöttek ellenséges viselkedése rövid idő múlva visszatérésre kényszerítette őket.

1932

Ebben az évben az amerikai kriptozoológus, Ivan Sanderson Afrikában utazgatott és hatalmas, vízilószerű lábnyomokat talált egy olyan területen, ahol nem élnek vízilovak. Mint azt a bennszülöttektől megtudta, a nyomokat egy lény hagyta, amit ők "mgbulu-eM'bembe"-nek neveznek. Később Sanderson látott valamit a vízben, ami túl nagy volt ahhoz, hogy víziló legyen és eltűnt, mielőtt jobban szemügyre vehette volna.

1972

1960-ban James H. Powell, herpetológus kezdett el érdeklődni az "afrikai sárkány" iránt és 1972-ben expedíciót szervezett Kongóba. Powell vállalkozása azonban problémák sokaságába ütközött. Kígyómarások, vízbefulladások és trópusi betegségek sorozata térítette haza őket. A Mokele-Mbembe valódi mibenlétére nekik sem sikerült fényt deríteniük.

1985-1986

Williams J. Gibbons számos szemtanúval beszélt, akik értékes információval szolgáltak a Mokele- Mbembéről. Habár szentül hiszi, hogy a gyíklábú dinoszaurusz létezik, mindeddig nem tudta ezt bebizonyítani.

1992

Gibbons hat évvel később újra próbálkozott és ez alkalommal Rory Nugent, amerikai felfedező is csatlakozott hozzá. Együtt kutatták át az eddig még fel nem derített Bai-folyó könyékének kétharmad részét és két kisebb tavat is a Tele-tótól észak-nyugatra. Meglepő módon a Fouloukuo-tó és a Tibeke-tó a legtöbb térképről hiányzik. Rory Nugentnek sikerült két fényképet készítenie, amik furcsa jelenséget mutatnak a Tele-tóban. Feltehetően nem mást, mint a Mokele-Mbembe fejét.

A fentemlítettek alapján természetesen csak spekulálhatunk, de nem árt, ha összefoglaljuk a tényeket, miszerint:

• A Kongói Köztársaság túlnyomó részét a kormány eddig fel nem derített területként tartja nyilván.

• A bennszülött pigmeusok beszélnek egy fura állatról, ami akkora, mint egy elefánt és hosszú, vékony nyaka van. A lényt Mokele-Mbembé-nek nevezték el.

• Minden eddigi expedíció eredménytelen volt. Habár többen állították, hogy látták és hallották az állatot, kézenfogható bizonyítékkal senki tud(ott) szolgálni.

• Dr. Roy Mackal érdekes lábnyomokat talált, amelyek feltűnően nagyok és világosan látszik, hogy mindegyik lábbujj karomban végződik. A nyomot eddig nem sikerült egyetlen ismert és élő fajhoz sem kapcsolni.

Tények. Találgatások. Vajon valóban rejtőzik valami ismeretlen a "sötét kontinensen"? Vajon sikerül-e valaha valakinek fényt deríteni a mibenlétére?

Szólj hozzá Te is!

OLVASS TOVÁBB!

SZEMÉLYRE SZABOTT HOROSZKÓP

Adja meg születési időpontját!

VAGY

KÉREM AZ ELEMZÉST

HÍRLEVÉL