FÉSZEK

Felnőtt szoba: szigorúan szülőknek

Szerző:
Szabó Anna
A szülők olyan csendes, pihenésre alkalmas szobát érdemelnek, ahova visszavonulhatnak a családi élet zajától és a rájuk nehezedő kötelezettségek szigorától. A gyerekeknek meg kell érteniük, hogy ez a hely szüleik magánterülete.

 

A tökéletes kikapcsolódás helyének színteréhez használj higgadt színeket. Ugyanakkor ne felejtsd el hozzáadni azt a kis pluszt, amit gyakran luxusnak tekintesz, és kihagysz egy praktikus családbarát otthonból. Ez a felnőttek helye, a mi helyünk, töltsd meg azokkal a dolgokkal, amiket a legjobban szeretsz.  

A felnőtt, ha szülővé válik

Amikor megszületik az első gyermek, már soha nem tud úgy tekinteni a hálószobára az ember, mint azelőtt. Többé már nem csak egy helyiség, ahol öltözködsz és alszol. Ha a gyermekeid még kicsik, ez lesz az első hely, amit reggel útba ejtesz, és ez lesz a központja a kreatív játékoknak, a csendes ölelgetéseknek és még a tévénézésnek is. És bár a hétvégéken az idősebb gyerekek nyomát sem fogod látni, ez a hely még mindig menedék lesz számodra, ha betegek, vagy ha este beszélgetni vágynak. A hálószoba azért olyan fontos, mert a folytonos időkényszerben élő szülőknek, mert visszavonulhatunk, végre magunkkal foglalkozhatunk a nap végén.

Ha az alapoktól kezdve újratervezed az otthonod, nézd meg, mi mindenre lehet használni az egyes szobákat, mielőtt kiválasztanád a sajátodat. Sok szülő a legnagyobb szobát választja, de ez nem feltétlenül a legjobb megoldás. Gondold csak el, mi lesz öt év múlva – családi életed miben fog változni? Butaság lenne luxusfürdőszobát kialakítani a hálóhoz, ha megvan rá az esély, hogy két évvel később a testvéreknek egy nagyobb szobára lesz szükségük – más szóval: a felnőttekére.

Fontos, hogy megtartsuk a saját magánterünket. Senki nem akarja kitiltani a gyerekeket a hálószobából, de mindenkinek jót tesz, még nekik is, ha megértik: mi tiszteletben tartjuk az ő szobájukat, ezért ők is kötelesek tiszteletben tartani a miénket. Ez az elkülönítés egyszerűen megoldható, ha saját hálószobánkat a folyosó egyik végében, míg a gyermekekét a másikban helyezzük el. Ha házat építetek, és van hely, alakíts ki egy kis „ütközőzónát” a hálószobaajtó és a hálórész között. Egy nagy helyiséget feloszthatsz egy sor fürdőrészre, hálórészre és egy apró öltözőre, melyek egy rövid, zárt folyosóra nyílnak.

Olykor a szülők szobájából egyből a nappaliba lépünk, és annak részévé válik a nap során. Ez gyakori a nyitott elrendezésű, egyszintes otthonokban vagy egy kis lakásban, ahol minden négyzetcentiméter számít. Saját teredet tolóajtók használatával alakítsuk ki, homoküvegből, festett farostlapokból, esetleg még hagyományosabb harmonika- vagy dupla ajtókból. Mindezeket hangszigetelésre is használhatjuk, ha a gyerekek előbb ébrednek fel, mint a felnőttek. Magas beltérrel rendelkező helyen alakíts ki kényelmes hálófülkéket a gyerekeknek alul, majd építs egy félemeletet a felnőtteknek. Üveg- vagy fémkorláttal körülvéve és egy lépcsősorral ellátva a biztonsági szempontoknak is megfelel, ha a gyerekek még kicsik.

Ha hálószobánkat minimális bútorzattal látjuk el, hosszú távon megőrizheted nyugodt hangulatodat, ráadásul ezzel játszóteret szabadítasz fel a gyerekeknek. Ha a kicsik szeretnek az ágyban odabújni hozzánk, akkor érdemes királyi méretű ágyat venned, így mindenkinek jut majd hely. Hasznos lehet egy szófa is. A gyerekek letelepedhetnek kora reggel tévét nézni, amikor mi még szunyókálunk, vagy éjjel ráfekhetnek, ha egyedül érzik magukat. Lehetőség szerint válassz rekamiét. Ha nincs saját szobánk, vendégeink alhatnak a gyerekszobában, míg ők a rekamién. És ne felejtsd el az ágy melletti kis asztalt, megpakolva azokkal a könyvekkel, amiket nem érsz rá elolvasni nappal.

 

Hely a nagy beszélgetésekhez, és a tároláshoz

A hálószobádat szintén lásd el nagyszerű tárolókkal, így ha fáradt vagy gyorsan el tudod pakolni a dolgaidat. Egy modern belső térben a fallal egy síkban lévő, színben harmonizáló szekrények elrejtenek mindent. Egy csinos gótikus antik szekrény vagy komód még tradicionálisabb megoldás. Használd ki a multifunkcionális tárolókat, és szerelj be akasztókat, polcokat és dobozokat az apró kacatok számára. Minél könnyebb a rendrakás, annál kisebb a lehetősége, hogy éjjel a földre hajtsd valamelyik szép ruhádat, amiből reggelre rongy lesz.

Fogd fel úgy a hálószobádat, mint egy második nappalit. Igen, a családi élet a társas életről szól, de ahogy nőnek a gyerekek, jó érzés lesz elvonulni a hálószobába egy jó könyvvel a kezedben. Gondold át alaposan, milyen hangulatot szeretnél teremteni. Helyezz fényerősség-szabályozós kapcsolókat a falra szerelt lámpákhoz a szófa és az ágy mellé. Építs be egy hifitornyot is, ha lehet.

A hálószoba berendezése meghatározza annak légkörét is. Felfrissítően hat egy visszafogott színösszeállítás – finom pasztellek, semleges színek vagy egzotikus árnyalatok, mint például a pasztellkék vagy a vaníliasárga. Ezek kontrasztban a fehérrel és a tiszta színekkel tipikus családi otthont varázsolnak. Kísérletezz absztrakt vagy fémes hatású tapétákkal, vagy a még romantikusabb verziókkal. Ne ijedj meg a luxusanyagoktól. A selyemfüggönyök és bársonypárnák tökéletesek, ha megtanítják a gyerekeket, hogyan bánjanak velük. Mégis jobb, ha olyan anyagokat kutatsz fel, amik moshatók, de legalábbis szárazan tisztíthatók, ilyen a szatén pehelypaplan és a pamut ágyelő. Ugyanakkor legyél figyelmes, mert a totyogók és a tinédzserek is megkedvelhetik a luxusanyagokat.



 

Szólj hozzá Te is!
SZEMÉLYRE SZABOTT HOROSZKÓP

Adja meg születési időpontját!

VAGY

KÉREM AZ ELEMZÉST

HÍRLEVÉL