Kövesd friss cikkeinket RSS csatornánkon
PASISZEMMEL

Büntetőpontok és közúti szabályszegések Magyarországon, Németországban és Ausztriában

Szerző:
Szabó Anna
Vezetés közben bárkivel előfordulhat, hogy figyelmetlenül halad el egy sebességkorlátozó tábla mellett, vagy nem veszi észre a kötelező haladási irányt.

Mindez akár akaratlanul is járhat büntetési pontokkal, súlyosabb esetekben pedig pénzbírsággal. A magyar, német és osztrák közlekedési szabályok mind különbözőek, és eltérően kezelik a hasonló kihágásokat. Bár egy női magazinban ez nem mindennapi téma, de fontos, hogy a hölgyek is tisztában legyenek ezekkel a kérdésekkel.

Miért fontos az óvatosság?

Vajon miért is lényeges mindezekről tudni? Nos, ha te is hivatásos sofőrként dolgozol, esetleg tervezel ebbe az irányba elindulni, és belföldi sofőr állást keresel, különösen elővigyázatosnak kell lenned. 

Az ittas vezetés bárhol súlyos következményekkel járhat: a büntetési tételek mellett a munkáltatók is kevésbé szeretik alkalmazni azokat, akiknek bármilyen előéleti problémájuk van.

Magyarországi büntetőpontok

Hazánkban 2001-ben vezették be a vezetőkkel szembeni pontozási rendszert, amely egy jól felépített skála alapján működik. A legfontosabb szabály, hogy ne lépjük túl a 13 pontos határt. 

Ha ez mégis megtörténik, utánképzés vár ránk, 18 pont felett pedig akár a jogosítványunkat is bevonhatják egy időre. Mivel az elmúlt három év pontjait tartják csak nyilván, érdemes figyelni, mikor újulnak meg azok.

Ha tudni szeretnéd, hogy épp hol tartasz, érdemes felkeresni az Ügyfélkaput, ahol gyorsan és díjmentesen lekérheted az aktuális állapotodat. De mi a helyzet az alkohollal? Magyarországon zéró tolerancia van érvényben, ami azt jelenti, hogy abszolút tilos vezetés előtt akár egy korty alkoholt is fogyasztani. 

Ezen a téren semmiképp sem érdemes kockáztatni: egyetlen pohár sör akár kilenc büntetőpontot is érhet, emellett jelentős pénzbírságra számíthatsz.

A német büntetési rendszer

Németországban szintén büntetőpontokkal sújtják a közlekedési szabályszegéseket. Minden szabálysértést a súlyosságához mérten értékelnek, így a gyorshajtás például 1-6 pontot is érhet, míg a piros lámpán való áthajtás akár 6 pontot is hozhat a konyhára. Fontos, hogy a vezetők ismerjék a szabályokat, mert aki túl sok pontot gyűjt össze rövid idő alatt, az könnyen elveszítheti jogosítványát.

Szintén érdekes tény, hogy alkoholfogyasztásnál náluk a sofőrökre 0,5 ezrelékes határ érvényes, de 21 év alatti vagy kezdő sofőrök és hivatásos járművezetők esetében szigorúbb a helyzet: nekik teljesen tisztának kell lenniük. 

A német autópályák, azaz az Autobahns tekintetében nincs szigorú sebességhatár: csak javasolt sebesség van, ami 130 km/óra. Az időjárási körülmények azonban megkövetelik, hogy a sofőrök mindig biztonságosan haladjanak.

Ausztriai szabályozás

A szomszédos Ausztriában kicsit más a helyzet: itt nem létezik hagyományos pontszámrendszer. Ehelyett a „három dobás” szabály alapján kezelik a kisebb szabálysértéseket. 

Ez azt jelenti, hogy a harmadik szabályszegés után a vezetői engedélyt már biztosan felfüggesztik három hónapra. Az osztrák bírságok ráadásul igen magasak lehetnek, akár 5900 euróig is terjedhetnek.

Különösen érdekes, hogy az osztrák szabályozás egy kevésbé szigorú alkoholhatárértéket enged meg bármely járművezetőnek, de van némi különbség: a hivatásos sofőrök esetében is maradhatnak az általános 0,1 ezreléknél.

autó
Szólj hozzá Te is!

OLVASS TOVÁBB!

SZEMÉLYRE SZABOTT HOROSZKÓP

Adja meg születési időpontját!

VAGY

KÉREM AZ ELEMZÉST

HÍRLEVÉL