LELKIPATIKA

Téged is veszélyeztet a munkamánia?

Szerző:
Szabó Anna
Sokszor veszed észre magadon, hogy több dolgot csinálsz egyszerre? Szoktad úgy érezni, hogy a munkatársaid akadályoznak a lassúságukkal? Nehezen adsz ki feladatot a kezedből? Ezek bizony a munkamánia tünetei.

Egyesek a munkával terelik el figyelmüket életük sikertelen területeiről, mások még ideológiát is teremtenek, hogy elmenekülhessenek a problémáik elől. A munkára mindig lehet hivatkozni, ha egy intim beszélgetés nincs ínyükre, vagy ha a végtelenségig akarnak halogatni egy számunkra kényelmetlen döntést.

Az elismerés hiánya


A legtöbbeknek a munkahelyi sikerekre, az elismerés miatt van szükségük. Általában azok menekülnek a munkába, akik nem tudnak rendet teremteni önmagukban, vagy magánéleti problémákkal küzdenek. A munkában ugyanis többnyire látványos, gyors sikereket lehet elérni. Egy kiegyensúlyozott párkapcsolathoz vagy harmonikus élet kialakításához sokkal több időre és
kitartásra van szükség.


Pszichológusok szerint a munkamániában szenvedők valójában képtelenek jól teljesíteni, mivel az állandó munka és stressz kifárasztja őket. Ráadásul a családi békét is veszélyezteti, mivel nem marad idejük a párjukra. Az együtt töltött idő hiánya az egyenlőtlen otthoni munkamegosztás gyakran vezet a partner depressziójához, végül szakításhoz.


Magas szülői elvárások

E szenvedélybetegség kialakulásának okát a gyermekkorban is kereshetjük. Megfigyelések szerint a munkamániások fiatalon olyan magas szülői elvárásokkal találkoztak, amelyeknek képtelenek voltak megfelelni, ezért felnőttként is görcsösen hajszolják ezt az ideálisnak tartott képet, és sosem lesznek elégedettek az elért eredményekkel.


Figyelmeztető jelek

Ha valaki szereti a munkáját, az még nem jelenti azt, hogy előbb-utóbb munkamániássá válik. Természetes, hogy vannak időszakok, amikor többet kell dolgoznunk, csak észre kell vennünk, ha ez már túllép a normális határon, és szenvedéllyé válik a dolog. Mániának azt nevezzük, amikor már nem külső, hanem belső kényszer hatására dolgozik valaki napi tizenkét órában, vagy egész hétvégén.


A munkamániának három fázisa van

1. Korai stádium

Az illető egyre több feladatot vállal, és gondolatai folyton a munkája körül forognak. Rendszeresen túlórázik, de otthon is dolgozik.


2. Középső stádium

Itt már a magánéleti kapcsolatok is sérülnek, és a fáradtság miatt gyakran az emlékezete is kihagy.


3. Utolsó stádium

Képtelen már dolgozni, fejfájás, magas vérnyomás, mellkasi fájdalom, gyomorfekély, depresszió jelentkezik nála. Elviselhetetlenné válik számára a környezete, hiszen úgy érzi, senki sem képes vele lépést tartani. Mindig újabb és újabb készségeket akar elsajátítani, a tökéletességre törekszik, de közben elhanyagolja családtagjait, barátait. Így azok elfordulnak tőle, és végül teljesen magányos lesz.



Férfi, vagy női betegség?

A munkamánia nemtől, képzettségtől, hivatástól és szociális helyzettől függetlenül alakul ki. Egy vállalkozó, vagy cégtulajdonos esetében éppúgy tapasztalható, mint egy háziasszonynál, vagy irodistánál. Nem igaz tehát, hogy ez tipikus „menedzserbetegség” lenne, és csak azok a mániások, akik reggelente az íróasztaluk mellett ébrednek, vagy akik a munkaidő után még plusz feladatot vállal, hogy hasznosnak érezzék magukat.


A munkamániás „beteg” kényszeresen dolgozik, és képtelen élvezni a sikert. Az utóbbi időben a nők is veszélyeztetve lettek, hiszen egyre többet kell teljesítni az elismerésért és tőlük is elvárják, hogy ugyanannyit tegyenek le az asztalra, mint egy férfi. Ez egyes nőknél olyan mértékű pszichés terhelést jelenthet, amely később súlyos betegséget okozhat. A nyomástól stresszessé válik, mert érzi, hogy képtelen teljesíteni a kitűzött célokat.


Tanulj meg lassítani!

A munkamánia negatív hatásait azonban könnyen ki lehet küszöbölni, ha sikerül időt szakítani a magánéletre is. Fontos, hogy néha – akár előre megtervezett időpontokban – hagyjunk időt a kikapcsolódásra. Keressünk munkamentes programokat a barátainkkal. Meg kell tanulni lassítani, bizonyos dolgokra nemet mondani. Azok között ugyanis, akik évekig nem mennek szabadságra, többszörösére nő a színinfarktus veszélye.

 

Szólj hozzá Te is!
SZEMÉLYRE SZABOTT HOROSZKÓP

Adja meg születési időpontját!

VAGY

KÉREM AZ ELEMZÉST

HÍRLEVÉL