FOGYÓKÚRA

Miért nem működnek az éheztetős diéták? - 2 rész

Szerző:
Szabó Anna
Ha nem viszel be a szervezet működéséhez elegendő kalóriát, saját energiaraktárait használja el. Ez folyamatosan nyomás alatt tartja, nem tud pihenni – nyilvánvalóan nem ez a tartós fogyáshoz vezető út.
1. Az éhezés miatt kezdetben gyors súlyvesztés tapasztalható

Normális körülmények között a szervezet elsődleges energiaforrása a glükóz. Az agynak különösen nagy szüksége van folyamatos glükóz ellátásra a normális működéshez. Ha a szervezetbe nem juttatsz elég kalóriát, akkor a májban glükogénként raktározott glükózból vonja el a szervezeted a szükséges energiát.
A glükogén vízzel együtt van elraktározva a májban, ezért amikor a szervezet lebontja, víz is felszabadul. Az első napokban tapasztalható gyors és nagy súlyvesztés ennek a víznek köszönhető.


Következmények

Ha túl szépnek hangzik ahhoz, hogy igaz legyen, akkor nem is igaz: az ilyenfajta fogyás nem marad tartós. Ha ismét rendesen eszel, akkor a glükóz és a víz ismét elraktározódik, és visszaáll a régi testsúly. Emellett a gyors vízvesztés miatt elektrolitvesztés és dehidratálás is előfordulhat, vagyis csak azokat az ásványi anyagokat veszíted el ilyenkor a súlyodból, amik az izom-összehúzódáshoz, az idegi továbbításhoz, a szervezet folyadékszabályozásához és egyéb fiziológiai működéshez szükséges. A vércukorszint hirtelen lecsökkenése fáradtsághoz, zavartsághoz és kedélyingadozáshoz vezet.


2. A kevés kalória-bevitel lelassítja a fogyást

A máj csupán egy napra elegendő glükogént raktároz, ezért ha 24 óránál hosszabb ideig koplalsz, akkor a szervezeted az izomszövetből kezd el glükózt előállítani. Ha egy hétig nagyon kevés kalóriát viszel be a szervezetedbe, vagy koplalsz, akkor a fogyás 30%-a izomszövet, a maradék pedig víz.
Az anyagcsere sebességét (vagyis a kalóriaégetés sebességét) a szervezetben lévő izomszövet mennyisége határozza meg. Ezért ha izmot vesztesz, lelassul az anyagcseréd, azaz kalóriát spórol a szervezeted, és így energiát is. Emiatt a fogyás le fog lassulni.


Következmények

Ha a kalória-bevitel visszaáll a normális szintre, a hízás felgyorsul, és a súly zsírként jön vissza, hiszen az anyagcsere lelassult. Emiatt akár nehezebb is lehetsz, mint a fogyókúra kezdetén! Az izomveszteség negatívan befolyásolja a súlyvesztés tartósságát, ezért ha valaha is tartós súlyvesztést szeretnél elérni, akkor sportolással vissza kell szerezned az elvesztett izomszöveteket.



3. A koplalás fáradtsághoz vezet

A koplalás első napján a szervezet energiaellátását fehérjék látják el, de az első nap után a szervezet zsírt fog használni, hogy megőrizze az izomszövetet.
A zsírt a szervezet ketonra bontja le, amit az agy fel tud használni energiaként. Azonban ha hosszú ideig nem megfelelő a szénhidrátbevitel, akkor a keton felgyűlik a szervezetben, és mérgezni fogja azt – ennek a neve ketózis.


Következmények

A vesékben és a májban túl sok méreganyag gyűlik össze a zsír- és az izomszövetek lebontása miatt, és ez megzavarja a szervezet normális működését. A ketózis fáradtságot, szorulást, szédülést és rosszullétet eredményez. A ketózis hosszú távú mellékhatása a szívbetegség, a csontvesztés és a vese károsodása lehet.


Emellett a túl kevés kalória miatt a szervezet nem jut elég vitaminhoz és ásványi anyaghoz, ezért a haj, a körmök, és a bőr leépülés jeleit fogja mutatni. Ironikus módon, ha méregtelenítésre vagy tisztításra szeretnéd használni a böjtölést, akkor éppen az ellenkező hatást fogod kiváltani vele.


Szólj hozzá Te is!
SZEMÉLYRE SZABOTT HOROSZKÓP

Adja meg születési időpontját!

VAGY

KÉREM AZ ELEMZÉST

HÍRLEVÉL