KÖZÉRZET

Hogyan készítsük fel szervezetünket a hűvös napokra?

Szerző:
Szabó Anna
A nátha, az influenza és a velük járó köhögés és láz, gyakori probléma a hűvösebb idő beköszöntével. Mi az oka annak, hogy az egyik ember megbetegszik, a másik nem? A válasz az életmódunkban keresendő.

 

Szervezetünk az ősz végére, tél elejére kimerül, feléli a vitamin és ásványi anyag tartalékait. Kevesebb a vitamindús, friss zöldség és gyümölcs is. Testünkre és lelkünkre egyaránt hatással van a rohanó életmód, a munkahelyi stressz, a rendszertelen táplálkozás. Ezek együttes hatása, a szervezet egyensúlyának felbomlását és az immunrendszer gyengülését okozza.

Hogy előzhetjük meg a légúti betegségeket?

Öltözzünk az időjárásnak megfelelően. A túl sok és túl kevés ruha sem jó.

Táplálkozzunk változatosan. Érdemes elraktároznunk a nyáron többféle zöldséget és gyümölcsöt a fagyasztószekrénybe. Ha nem tudunk kiegyensúlyozottan étkezni, akkor fogyasszunk valamilyen, számunkra megfelelő vitaminkészítményt. Ha pénztárcánk megengedi, akkor szintetikus szerek helyett, a természetes alapanyagokból készült termékeket részesítsük előnyben.

Kiváló C-vitamin forrás a citrom, a paprika, a csipkebogyóból készült tea. Erősíthetjük immunrendszerünket úgy is, ha naponta megeszünk egy gerezd fokhagymát. Aki az ízét nem bírja, vagy nem szeretné, hogy a szája fokhagymaszagot árasszon, az bármely gyógynövényboltban megveheti tabletta formájában is.

Iktassunk be zöldség és gyümölcsnapokat. A főtt ételek emésztése megterheli a szervezetet, a sültekről ugyanez elmondható. Emésztésükhöz a szervezet nagyon sok energiát használ fel, ez kedvezőtlenül hat az immunrendszer működésére.

Mozogjunk naponta legalább fél órát. Lehet ez egy hosszabb és dinamikusabb séta, aerobik, vagy akár edzőtermi tréning is.

Rendszeresen és alaposan mossunk kezet. Akaratunkon kívül is hozzáérünk arcunkhoz, szánkhoz, és ha a kezeinken hemzsegnek a kórokozók, akkor könnyen megfertőződhetünk.

Amint eljön a fűtésszezon, használjunk hidegpárásító készüléket, és naponta szellőztessünk többször. A melegben könnyen kiszárad a nyálkahártyánk és jó táptalajául szolgál a kórokozóknak.

Pihenjünk többet. A megfelelő alvás és pihenés erősíti az immunrendszert.

Mit tehetünk, ha már megbetegedtünk?

Nátha ellen gyömbértea! Ha friss gyömbérből készítjük, egy szeletet 5 percig áztassunk forró vízben. Mivel erős az íze, adjunk a teához mézet.

A légutak tisztítására kiváló, ha eukaliptusz vagy mentol olajat párologtatunk a lakásban. Vigyázzunk, hogy csak néhány csepp olajat cseppentsünk a vízhez, mert a túl tömény oldat párája irritálhatja a nyálkahártyát és épp, az ellenkező hatást érjük el.

Lázcsillapítás jégkockával – a hüvelykujj alatti párnás részt a tenyerünk belső oldalán, masszírozzuk mindkét kezünkön jégkockával, 1-2 percig. Aztán összes ujjunk végét (utolsó ujjpercét) mártsuk jeges vízbe. Ez a módszer akár fél-egy fokkal csökkenti a testhőmérsékletünket.

A láz nem rosszakaró! A hőemelkedés és a láz a test természetes reakciója a korokozók ellen. Magas hőmérsékleten a betolakodók elpusztulnak. Lázas állapotban mindig ügyeljünk a sok folyadékbevitelre.

Száraz köhögésre használjunk mustárolajos-sós keveréket. 3 evőkanál meleg mustárolajba tegyünk egy csipetnyi konyhasót. Ezzel a keverékkel 5-10 percig masszírozzuk a hátat, majd a mellkast. A masszírozás után jó melegen fel kell öltözni, és be kell bújni az ágyba.

Szintén száraz köhögésre kiváló az a népi gyógymód, amelyet édesanyám alkalmazott rajtam kisgyermekkoromban, és telente én is ezt alkalmazom a gyerekeimen. Vegyünk elő egy tetra pelenkát, vagy egy régi, rossz pólót, hajtsuk téglalap alakúra és kenjük be házi sertészsírral az egyik oldalát. Ezt a zsíros felével helyezzük a beteg mellkasára, húzzunk rá szoros pólót, majd a pizsamát. A zsíros rongy egész éjszaka maradjon a mellkason. Segít a légutakban lévő váladék fellazításában.

Igyunk hagymás teát náthára és influenzára! Egy gerezd fokhagymát héjastól dobjunk a teáscsésze aljára, majd öntsük le forró hársfa vagy kamillateával. A bögre tetejére tegyünk egy kistányért, a tea kihűléséig. Fogyasztás előtt szedjük ki a fokhagyma gerezdet. Ihatjuk üresen vagy mézzel is.

Mézes retek – mossunk meg egy fekete retket, vágjuk le az alját annyira, hogy a retek megálljon. Vájjunk a belsejébe egy nagyobb üreget és csurgassunk bele annyi mézet, hogy az üreg félig legyen vele. A mézes retket állítsuk egy kis tálkába. A retek elkezdi a levét engedni, mely összekeveredik a mézzel. Ha az üreg teljesen tele lesz, a keveréket ki lehet kanalazni. Naponta 2x 2-3 teáskanálnyi, rendkívüli módon enyhíti a torokfájást és a köhögést.

A betegség ideje alatt ne fogyasszunk magas cukortartalmú ételeket, italokat, mert ezek hátráltatják a vírusok pusztulását. Ha a tüneteink egy hét után is megmaradnak, netán rosszabbodnak, ezek egy bakteriális felülfertőződés jelei is lehetnek, mindenképpen forduljunk orvoshoz.

 

 

közérzet egészség
Szólj hozzá Te is!
SZEMÉLYRE SZABOTT HOROSZKÓP

Adja meg születési időpontját!

VAGY

KÉREM AZ ELEMZÉST

HÍRLEVÉL