KÖZÉRZET

Az erőnlét még a testsúlynál is fontosabb

Szerző:
Szabó Anna
Egy átlagos magyar konditermet egyáltalán nem úgy kell elképzelni, mint valami floridai fitness parkot a tengerparton - ahogyan azt a filmekben látni szoktuk: mindenütt kockahas, 45-ös bicepszek, szinte csak olimpikon testalkatú adoniszok hajlítják a hideg acélt. A valóságban ez egy kicsit másként fest. Belépünk az edzőterembe és különféle alakokat látunk.

Természetesen mindegyiknek megvan a saját története, amiről mi semmit sem tudunk. Látjuk a hegyomlásnyi terminátort, hatalmas izmok, és befekszik 60 kg alá fekvenyomni... Mi is ennyivel toljuk, pedig csak két hete kezdtük, ráadásul megrögzött ülő életmódot mellett. Tehát elkönyveljük, hogy milyen jól nyomjuk, hiszen ugyanott tartunk. Nos, itt azért hamar kiderülhet, hogy egy sérülés után kezdte újra, és kímélnie kell magát. Egy hónap múlva valószínűleg már a 120 kg-ba fog nyomogatni, mi pedig friss kezdőként 70-80 kg-ba.
A másik klasszikus, a húzódzkodás. Amikor a terminátor mondjuk nyolcas szériát nyom, és ezt tudjuk mi is. A terminátor testsúlya legyen mondjuk 100 kg, a miénk pedig 70. A 8 húzódzkodás során, könnyen ki lehet matekozni, hogy 240 kg-mal többet mozgatott meg a gyakorlat során, mint mi.


Egyszóval nagyon könnyű hirtelen ítélkezni, és másokhoz viszonyítani magunkat, aszerint meghatározni az aktuális erőnlétünket, pedig ez sajnos szarvashiba! Mindig önmagunkhoz kell viszonyítani a teljesítményünket, így kapunk reális képet a fejlődésünkről, az aktuális állapotunkról. Azt sem érdemes elfelejteni, hogy a szálkás az nem feltétlenül izmos, pusztán kevés rajta a lerakódott zsír. Az emberi agyban megfogalmazódott sztereotípia, és a valóság közötti különbség általában szabad szemmel nem látható. Nevezzük erőnlétnek. Fordítsuk most meg egy kicsit a történetet. Ha a konditermi terminátor a heti 3 edzése mellett elkezd zsákot pakolászni egy vékony, szikár, idősödő emberrel, aki tíz éve napi nyolc órában zsákot pakol, akkor lehet tippelni, hogy ki fogja hamarabb feladni. Ez esetben is az általános erőnlét a meghatározó.


Erőnlét kontra testsúly


Hagyjuk el most a konditermet, és evezzünk más vizekre. Ha már így belejöttünk a sztereotípiákba, általánosítsunk a hölgyek terén. Ráállnak a mérlegre és jön a pánikolás. „Úristen, hetven! HETVEN! Az Évi csak 61, és azt eszik, amit akar, cukros kólát iszik, pizzázik, és nem is mozog!” Azonnal nekiállnak a női magazinok csodadiétáinak, jön a káposztaleves meg az almaecet mindenhez. Elég életszagú ugye? Ilyenkor azért érdemes figyelembe venni azt is, hogy talán a lift meghibásodása esetén, ez a hölgy simán felsétál a hatodikra, míg Évi a harmadikon letáborozik tíz percet szuszogni. Igen, ez a sztori is az erőnlétről szól, nem a testsúlyról. Most, hogy néhány életszerű példán keresztül szemléltettük, hogy sokszor a testsúlytól teljesen független az általános erőnlét, nézzük meg miért annyira fontos, és hogyan tudjuk fejleszteni, illetve fenntartani.
 

sportolás erönlét futópad gimnasztika fitnesz
Szólj hozzá Te is!
SZEMÉLYRE SZABOTT HOROSZKÓP

Adja meg születési időpontját!

VAGY

KÉREM AZ ELEMZÉST

HÍRLEVÉL