FOGYÓKÚRA

Hány éves vagy? - Így dobd le a felesleges kilókat!

Szerző:
Szabó Anna
Egy nő 20 és 40 éves kora között átlagosan tíz kilót hízik, pedig semmivel sem eszik többet, mint korábban. A hízás oka: a kor előrehaladtával csökken a szervezet energiaszükséglete. Ha meg akarod tartani karcsúságodat, vagy éppen le akarod dobni a felesleget, akkor ez a cikk neked szól!

 

A húszas években

Ebben a korban nagyon aktívak vagyunk, ezért több szénhidrátra van szükségünk. A késő esti pizzaorgiák, a sok tábla csokoládé és az átbulizott éjszakák azonban nem hagynak időt az egészséges táplálkozásra. Az is igaz viszont, hogy a húszas éveinkben egy kis éhezéssel könnyen ledobhatjuk a felesleget, ám nem árt vigyázni! Egyszer betelik a pohár és a pluszkilók megmaradnak.

Mi a teendőd?


Az ideális testsúly megtartásához napi 1700 kalóriára van szükséged. Fontos, hogy naponta legalább háromszor étkezz, de a napi ötszöri evés a legjobb. Elég, ha havonta egyszer ráállsz a mérlegre, és ha többet mutat, iktass e egy zöldséges-túrós napot.

Ételeid


Burgonya, teljes kiőrlésű tészta, barnarizs – gazdag szénhidrátban és órákon át telítettséget adnak, gondoskodnak a megfelelő erőnlétről. Hetente háromszor szerepeljen az étrendedben egy-egy adag – tésztából és rizsből 10-10 dkg, burgonyából 20-25 dkg.

Sonka – értékes állati fehérjéket és fontos B-vitaminokat tartalmaz. Ajánlott hetente egyszer-kétszer fogyasztani.

Zöldség – a napi kötelező adag 30 dkg. A fele legyen lehetőleg nyers. Kevés kalóriát és sok vitamint, ásványi anyagot tartalmaznak, ráadásul telítettségi érzést nyújtó ballasztanyagok is fellelhetők bennük, melyek elősegítik az emésztést.

Sajtok – a bennük lévő állati fehérje és a sok kalcium teszi nélkülözhetetlenné. Hetente legalább egyszer fogyassz 10 dkg sajtot, lehetőleg a zsírszegény fajtából.

Tej, joghurt, túró – a tejtermékekben van a legtöbb kalcium, és ebben a korban a szervezetnek sok kell belőle. A napi ajánlott adag: 1 pohár joghurt vagy tej, 15 dkg túró.

Gyümölcs – napi 20 dkg gyümölcs elfogyasztásával a szervezet megkapja azt a vitaminmennyiséget, ami egészségessé és frissé tesz. Különlegesen ajánlott gyümölcsök: ananász, alma, kivi, banán, málna, eper, áfonya, szeder.

Tojás – héja alatt sok vitamin, ásványi anyag és protein rejtőzik. Ezért is fogyassz hetente legalább 1-2 tojást. Az ideális összeállítás: 1 tojás és 20 dkg főtt burgonya. Jót tesz az izomzatnak és a kötőszöveteknek.

Növényi olaj – napi 2 evőkanál elég ahhoz, hogy hozzájuthass az életfontosságú telítetlen zsírsavakhoz és E-vitaminhoz.

A harmincas években


A harmincasoknak két dologra kell odafigyelniük: a karrierjükre és a családra. A szénhidrátok és a tojásfehérje a legfontosabb ebben a korban. A nagyon vad éveket általában már maguk mögött hagyták, ám az első terhesség után maradt rajtuk némi súlyfelesleg.

Mi a teendőd?


Ha nem akarsz túlságosan elhízni, már csak napi 1400 kalóriát vihetsz be. Fontos a sok friss zöldség és saláta, sovány hús és hal. Tartózkodj a torkoskodástól, havonta egyszer-kétszer megengedhetsz magadnak egy kis kicsapongást, de többször nem. Tíznaponta érdemes ráállni a mérlegre, és ha egy kicsit többet mutat a kelleténél, iktass be egy gyümölcs-rizs napot (50 dkg gyümölcs és 30 dkg barnarizs).

Ételeid


Müzli, kukorica, zabpehely – minden élelmiszer, amely egész gabonaszemeket tartalmaz, gazdag szénhidrátban, B1-vitaminban és magnéziumba. A B1-vitamin jótékony hatással van az idegrendszerre, a magnézium pedig a stressz leküzdésében segít. Ezért naponta egyszer ajánlott a fogyasztásuk – legjobb joghurttal vagy tejjel és gyümölccsel gazdagítva.

Gyümölcs – a C-vitamin erősíti az immunrendszert. A gyümölcsök ballasztanyagokat is tartalmaznak, melyek semlegesítik a bélben lévő méreganyagokat. Egyél legalább 20 dkg friss gyümölcsöt naponta. Fontos: az almát és a körtét ne hámozd meg, hiszen a héj alatt értékes tápanyagok rejtőznek.

Máj – már 20 dkg fedezi 3 napra a szervezet vas-, 10 napra pedig az A-vitamin-szükségletét. Fogyassz tehát kéthetente legalább egyszer májat.

Hüvelyesek – a bab, a borsó és a lencse rendkívül gazdag fehérjékben, B-vitaminokban és ásványi anyagokban. Lehetőleg hetente kétszer iktasd be étrendedbe.

Hal – könnyen emészthető proteint és értékes zsírsavakat tartalmaz. 20 dkg tengeri hal fedezi a szervezet napi jódszükségletét. Ha teheted, egyél hetente legalább egyszer halat.

Magvas kenyerek – a teljes kiőrlésű lisztből készült kenyér kiváló a fogyókúrához. Fogyassz naponta 3 szeletet, elegendő szénhidrátot, sok B-vitamint és ballasztanyagot tartalmaz.

Zöldség – már napi 30 dkg párolt vagy friss zöldség ellátja a szervezetet annyi tápanyaggal, ami segít megőrizni az egészségedet. Nem kell idegenkedni a mélyhűtött zöldségektől sem.

A negyvenes években és felette

Ebben a korban már szinte állandóan harcban állunk a felesleges kilókkal. A napi kalóriaszükséglet ekkorra már csak 1200 kalória. A hormonális átállás miatt leépül az izomzat, és gyarapodik a zsírmennyiség.

Mi a teendőd?

Fogyassz sok fehérjét, hogy lassuljon az izmok leépülése. Ha vörösbort kívánsz, inkább a szárazat válaszd, mert attól is ég a zsír. Lefekvés előtt egyél joghurtot vagy túrót, amelyektől a szervezet zsírolvasztó hormonokat termel, így alvás közben is fogyhatsz. Hetente egyszer állj rá a mérlegre, és ha csak kicsit is híztál, iktass be egy-két koplalós napot, amikor csak nyers gyümölcsöt, zöldséget fogyasztasz.

Ételeid


Szárnyasok – a pulyka- és csirkehús kész fehérjebomba, ezzel szemben csak kevés kalóriát tartalmaz. Ne adj esélyt a felesleges kilóknak, fogyassz hetente kétszer szárnyast. Főzés előtt nyúzd le a bőrét, így még kevesebb kalóriához jut a szervezet.

Gyümölcs – a málna, a szeder, az epre, az áfonya, a ribizli, a körte és a szőlő elveszi az éhségérzetet. Válaszd inkább a savanyú gyümölcsöket, mert ezeki fokozzák az anyagcserét. A napi adag 25 dkg.

Hal – gazdag fehérjében, értékes D-vitaminban, mely lényeges a kalcium-anyagcseréhez. Olyan fontos zsírsavakat tartalmaz, amelyek leállítják a sejtöregedést, ezért ajánlatos hetente kétszer halat enni.

Tejtermékek – az értékes fehérje mellett sok-sok kalciumot tartalmaznak, és megvédenek a csontleépüléstől. Naponta kötelező 1 pohár tej és 1 doboz sovány joghurt vagy 20 dkg sovány túró fogyasztása.

Zöldség – ajánlott adag napi 30 dkg. A felét nyersen edd meg salátaként, és inkább a zöldeket (káposzta, póré, brokkoli, borsó) részesítsd előnyben. A másik felét húslevesben párold, így kevesebb kalóriát tartalmaz.

Magvas kenyerek – naponta egyszer 2-3 szelet teljes kiőrlésű lisztből készült kenyeret fogyassz. Ebben elegendő ballasztanyag van, ami elősegíti a bélműködést, és B-vitamint is tartalmaz, mely erősíti az idegrendszert.

Hús – sovány részei sok fehérjét és sok vasat tartalmaznak. Utóbbi a vérképződéshez fontos. Hetente 2 alkalommal fogyaszd, a zsíros disznót és marhát azonban kerüld el.

Növényi olajak – 2 evőkanálnyi búzacsíraolaj fedezi a szervezet napi szükségletét a telítetlen zsírsavakból és E-vitaminból. Mindkettő megállítja az izomleépülést. Lehetőleg hidegen préselt olajat vegyél, és adagold takarékosan. Már egyetlen evőkanál 110 kalóriát tartalmaz.

 

 

fogyókúra fogyás
Szólj hozzá Te is!
SZEMÉLYRE SZABOTT HOROSZKÓP

Adja meg születési időpontját!

VAGY

KÉREM AZ ELEMZÉST

HÍRLEVÉL