KÖZÉRZET

Mitől és milyen hatékonysággal védenek egyes oltások?

Szerző:
Szabó Anna
A védőoltások története a XIX. század elejére nyúlik vissza. Egy angol orvos megfigyelte, hogy az enyhébb tehénhimlőn átesett emberek védettekké váltak a veszélyesebb fekete himlő ellen. Megelőzésként tehénhimlővel kezelte a pácienseit. Az eljárást később Louis Pasteur nevezte el vakcinázásnak a tehén latin neve alapján. A védőoltás lényege, hogy az elölt kórokozót vagy annak egyes részeit az emberi szervezetbe juttatják. Az oltóanyag aktiválja az emberi immunrendszert, amely így felkészült lesz a veszélyes kórokozóval szemben is.

Magyarországon a kötelező védőoltásokat már gyerekkorban beadják. Sok betegséget az oltásoknak köszönhetően teljesen sikerült megszüntetni. Lehetőség van az influenza és a koronavírus ellen is oltást kérni. Ezek nem kötelezők, de általuk megelőzhető a fertőzés, vagy enyhébb lefolyású lesz a megbetegedés.


Magyarországon kötelező védőoltások


Világszerte és Magyarországon is vannak olyan oltások, amelyeket már gyermekkorban kötelező jelleggel beadnak. Így olyan betegségek szűntek meg végérvényesen, mint a himlő vagy a járványos gyermekbénulás.

A TBC ellen pár hetes korban immunizálják a babákat. A torokgyík, a szamárköhögés, a tetanusz és a gyermekbénulás elleni vakcinákat néhány hónapos korban adják. A kanyaró, a mumpsz és rubeola elleni vakcinákat pedig egy éves kor után kapják meg a gyerekek. Ezek az oltások kötelezőek mindenki számára.
 

védőoltás covid19 oltás baktérium vírus koronavírus
Szólj hozzá Te is!
SZEMÉLYRE SZABOTT HOROSZKÓP

Adja meg születési időpontját!

VAGY

KÉREM AZ ELEMZÉST

HÍRLEVÉL