KÖZÉRZET

Csípő- vagy derékfájdalom: mi a különbség?

Szerző:
Szabó Anna
A hátfájás az egyik leggyakoribb fájdalomtípus, az emberek nagy része tapasztalta már az élete során. Azonban ennek eredetét sokszor nehéz megállapítani, hiszen a gerincünk, csípőnk, ízületeink, a belső szerveink egymáshoz nagyon közel, szoros elhelyezkedésben találhatóak. A cikkük igyekszik segíteni abban, hogy jobban megismerhessük a hát-, derék- és csípőfájdalmak leggyakoribb okait.

Hogyan kapcsolódnak egymáshoz a deréktáji szervek?

A gerincoszlop alsó része, a derék, a csípő és a medenceöv alkotják törzsünk alsó szakaszát. Itt számos szerv és ízület található, amelyek egymáshoz szorosan helyezkednek el. A medencecsontokhoz kapcsolódnak a combcsontok, a csípőízületek által. A gerincoszlop lumbális szakasza is a medenceövbe csatlakozik. A húgyhólyag a medencében helyezkedik el. Míg a két vese a derék alsó szakaszán található, de a vastagbél jelentős része is ebben a testrégióban helyezkedik el.

A gerincoszlop csigolyacsontja között, illetve a combcsont és a medencecsont kapcsolódásánál porcszövet található, amely csökkenti a csontok súrlódását. Látható tehát, hogy sokféle szerv és ízületi kapcsolódás helyezkedik el egymás közelében derék- és csípőtájékon. Így sokszor nehéz megállapítani a fájdalom pontos helyét.

Mi a különbség a derék- és csípőfájdalom okai és tünetei között?

A derékfájdalom a farcsontok és a bordaív alatti terület közötti részen alakul ki. Az esetek nagy részében izomeredetű fájdalomról beszélhetünk. Ez fakadhat megerőltetésből, helytelen testtartásból vagy valamilyen gyulladásból is. A hátban található ínszalagok vagy izmok meghúzódhatnak fizikai terhelés hatására. Tompa, folyamatos fájdalommal jár, amely pihentetés hatására csökken.

A derékfájás utalhat gerincproblémára is. A gerincferdülés miatt az izmokra, csigolyákra és porckorongokra nem egyenletes terhelés hárul, amely izomfájdalmat és porckopást eredményezhet. A porckorongsérv szintén okozhat fájdalmas tüneteket. A porckorong külső, szilárd része elkopik majd át is szakadhat, így a belső zselés rész kitüremkedhet. Ez ingerli és nyomja a környező idegrostokat, a fájdalom kisugározhat comb- és fenéktájékra, de érzékelhetünk zsibbadást is.

 

Előfordulhat, hogy a zsibbadás hasogató fájdalommal társul, ez idegbecsípődésre utalhat. A csontok deformitása, a lágy szövetek duzzanata nyomást gyakorol az idegekre, amely fájdalommal reagál. A kellemetlenség mozgás hatására fokozódik, illetve a mozgás ereje csökkenhet. Hosszú távon pedig idegkárosodást okozhat. Mivel a gerinc és a csípőízület közel van egymáshoz, ezért könnyen összetéveszthetjük a derékfájást a csípőbántalmakkal.

 

A csípő-keresztcsonti ízület húzódása szintén kisugározhat a deréktájékra, de természetesen csípőfájdalommal is járhat. A csípőízületekben vagy a gerincoszlopban porcok kopása szintén okozhat derékfájást. Az elvékonyodó porc miatt a csontfelszínek nagyobb erővel nyomódnak össze. Ez a típusú fájdalom pihenés hatására csökken, és gyakran jár együtt ébredés után jelentkező ízületi merevséggel is. A csontízületetek kopása miatt járási nehézségek, mozgás közben jelentkező fájdalom alakulhat ki. A nagymértékben kopásnak indult vagy sérült csípőízületet művileg pótolják csípőprotézis beültetésével.

Mit tehetünk?

Kisebb megerőltetés, izomhúzódás esetében elegendő az otthoni terápia. Pihenéssel, fekvéssel néhány napon belül teljesen megszűnhetnek a tünetek. Ha szükséges, akkor néhány szem fájdalomcsillapítóval is enyhíthetjük a panaszokat.

Előfordulhat, hogy a tünetek nem enyhülnek, illetve időnként visszatér a fájdalom. Ilyen esetben mindig keressünk fel szakorvost, hiszen a megfelelő kezeléshez mindenképpen szükséges feltárni a kiváltó okokat.

Ízületi gyulladás esetén szükség lehet gyulladáscsökkentők alkalmazására vagy injekciós kúrára is. De a fizioterápiás kezelések is segíthetik a gyógyulást. A sérülésekből történő felépülésnél, kopásos tünetek enyhítésére vagy a további romlás megakadályozására gyógytornát is javasolhat az orvosunk.

Súlyos esetben, mint például az előrehaladott csípőízületi kopás vagy combnyaktörés esetén csak műtétileg tudják helyrehozni a károsodott részt. A műtét során eltávolítják a  combcsont gömb alakú végét az úgynevezett combfejet. A csípőprotézis szárát a combcsontba helyezve rögzítik, míg a gömb alakú protézisrész a medencecsonthoz illeszkedik. Csípőprotézissel, akár teljes mértékben visszanyerhetjük mozgásképességüket és a fájdalmak is megszűnhetnek.

Fontos azonban a megelőzésre is komoly hangsúlyt fektetnünk. Rendszeresen mozogjunk, sportoljunk, hogy elkerüljük az ízületek kopását! Úszással megfelelően tudjuk erősíteni a hát, illetve a csípő izmait, anélkül hogy megterhelnénk ízületeinket. Egészséges táplálkozással, vitaminokkal és ásványi anyagokkal, pedig támogathatjuk a porc- és a csontképződés folyamatait. Érdemes figyelni a megfelelő kalciumbevitel mellett a D-vitamin pótlására is. Érdemes fogyasztani a porcok képződését segítő kondroitin-, glükozamin- és kollagéntartalmú táplálékkiegészítőket is.

A csípő- és derékfájást gyakran nem könnyű elkülöníteni, ezért ha a probléma huzamosabb ideig fennáll, érdemes orvoshoz fordulni. A megfelelő terápia érdekében fontos, hogy pontos diagnózis szülessen a probléma okáról.

közérzet fájdalom derék
Szólj hozzá Te is!
SZEMÉLYRE SZABOTT HOROSZKÓP

Adja meg születési időpontját!

VAGY

KÉREM AZ ELEMZÉST

HÍRLEVÉL