GYERMEK

LEGO, az örök kedvenc

Szerző:
Szabó Anna
Vannak bizonyos termékek, amelyek esetében áthidalhatatlan generációs „időszakadék” tátong. A mai fiatal generáció például nem ismeri a VHS kazettát, de még a walkmant sem. Nem is kell, hogy ismerjék, hiszen ők már a „felhők” világában nőnek fel. 1,44 FDD? Ezt sem ismerik, pedig apa erre a lemez alakú gombra klikkel, amint betotyog a trónörökös, hogy igényt formáljon az őt megillető játékidőre.

Van azonban valami, amit anya és apa is ugyanúgy ismer, mint ő. Valami, ami generációk óta folyamatosan megújul, mégis lényegében ugyanaz marad. Amivel anya - de főleg apa - ugyanolyan szenvedéllyel töltött el órákat, napokat, heteket, mint ő. Ez nem más, mint a Lego. Egy dán asztalosmester találmánya, mely piacra dobása után majdnem megbukott. Napjainkban pedig bizonyos korosztály számára ez az ideális ajándék karácsonyra, szülinapra, névnapra, gyereknapra, mindennapra. A varázslat pedig a nosztalgia, a saját gyermekkor élményeinek összefűzése saját gyermekünk élményeivel. Az, hogy apa padlásról előkerült, harminc évvel ezelőtti Lego készlete tökéletesen összeépíthető azzal, amit tegnap kapott az ifjú titán. Most próbáljunk meg belegondolni, hogy hány harminc évvel ezelőtti dolgunk kompatibilis azzal, amit ma használunk! Ugye?


Mielőtt azonban apa meglepheti a „gyermeket” például egy Technic Lamborghini Sián készlettel, rögös építőipari utat kell bejárni. Türelmesnek kell lenni, ehhez ugyanis több év legózási tapasztalat szükséges, melyet egyéb, kifejezetten kicsiknek szánt építőjátékok fognak megalapozni!


A kiképzés kezdetét veszi…


Miért is jók a kisebbeknek készült építőjátékok? Mert már egészen pici kortól számtalan érzéket fejlesztenek, és a gyermekek észre sem veszik a játék hevében, hogy valójában tanulnak. Különféle alakú testek, amiken akár a színeket, sőt a számolást is meg lehet tanulni. Amíg az embernek nincs gyereke, nem is hinné, hogy milyen ez milyen fontos szempont, de a kicsiknek szánt építőkockák elég nagyok ahhoz, hogy a gyerekek ne tudják lenyelni őket. El se hinnénk, hogy mindent, de tényleg mindent a szájukba vesznek és megízlelnek. Ahhoz, hogy az első kétemeletes „torony” megépüljön, azt a két elemet meg kell tudni fogni, és az egyiket rá kell tudni tenni a másikra. Méghozzá úgy, hogy rajta is maradjon, ne dőljön le. Felnőtt fejjel végtelenül egyszerűnek tűnik, mégis ennek a két emeletnek a felépítése összehangolt mozgást, koncentrációt, és türelmet igényel a gyermektől.


A tanulási folyamatot is fel kell építeni, akárcsak egy tornyot


Az egyszerűtől haladunk a bonyolult felé. Kezdetben a puha kockákkal, majd a különféle csörgő-zörgő, „multifunkciós” aktív kockákkal babrálnak, aztán jön a jól bevált örökéletű klasszikus, amin szintén a szülők is tanultak. Ez a gömb, amibe különféle alakú testek illenek. A nyolcvanas-kilencvenes évek családjainak háztartásában is biztos, hogy volt ilyen játék. Ezek után jönnek az igazi építőipari alkotások, amik a gyerekek fantáziáját, és kreativitását az egekbe emeli. Az óriás kocka építők, a különféle kacifántos összeilleszthető építőelemek, a rugalmas anyagból készült építőkockák, és természetesen a fa építőkockák. Már számos lépést tettünk a Lamborghini felé, de még mindig nagyon sok van hátra! A Lego elvén működő nagyobb elemekből álló építőjátékok fokozatosan vezetik be az aprónépet a Duplo világába.
 

lego gyerekjáték játék
Szólj hozzá Te is!
SZEMÉLYRE SZABOTT HOROSZKÓP

Adja meg születési időpontját!

VAGY

KÉREM AZ ELEMZÉST

HÍRLEVÉL