GYERMEK

Tudd meg, mi az az 5 ok, amiért a gyermeked nem hallgat rád!

Szerző:
Szabó Anna
Szakértők szerint a szülő és a gyermek közötti egészséges kapcsolat kulcsa a megfelelő időben történő hallgatás és a tartalmas beszélgetés. Mutatunk néhány olyan magatartásformát, amit érdemes elkerülni a gyerekkel való beszélgetés során. Legyél jobb szülő, azaz, jobb kommunikátor és megértő hallgatóság.

 

1. Túl sokat beszélsz


A kisgyermekek csupán meghatározott mennyiségű információt tudnak értelmezni. A túl hosszú mondatok, a túl sok információ és a sok idegen szó csak összezavarja őket. Az első lépés a hatékony kommunikáció eléréséhez az, hogy a gyermek képes legyen megérteni és megemészteni azt, amit mondasz neki, ezért tarts szünetet a kommunikációban. Kerüld el a fecsegést, legyél tömör és határozott - nagy különbséget fogsz látni.

 

2. Kiabálsz, és csúnya szavakat használsz

 


A hűvös nyugalom megőrzése nagyon nehéz, ám nagyon fontos, amikor fegyelmezed a gyermekedet. Az erős verbális fegyelem akkor fordul elő, amikor a szülők érzelmi és pszichológiai károkat okoznak az ellenőrzés vagy a rendszabályozás érdekében. Ez magában foglalja a kiabálást, a hangos fegyelmezést és a csúnya szavak használatát, amivel megsérted és megalázod a gyermeket.

3. Nem veszel részt a beszélgetésben, vagy nem hallgatod meg a gyermeket


Néha nagyon könnyű figyelmen kívül hagyni azt, amit a gyermek éppen mondani szeretne, amikor épp a munkáddal vagy a házimunkával vagy elfoglalva. Az is igaz, hogy a gyermekek sokszor megszakítás nélkül csak beszélnek és beszélnek, ám ha figyelmen kívül hagyod a gyermekedet, vagy elhallgattatod, akkor így nem fogja megtanulni a tiszteletet, az empátiát és a kedvességet. Ahelyett, hogy teljesen figyelmen kívül hagynád a gyermeket, mondd meg neki, hogy most nagyon nehéz rá figyelned, mert éppen főzöl. Mondd el neki, hogy ha végeztél, akkor viszont beszéltettek, játszotok.

4. Elutasítod a gyermek érzelmeit és véleményét


A gyermek szeretetre és gondoskodásra vágyik, ismerd fel az érzéseit, és figyelj oda arra, amit mond. Amikor például csalódott vagy ideges, ne hagyd figyelmen kívül. Egy egyszerű mondat segíthet, például: értem, hogy most, hogyan érzed magad, ám ettől én is csak szomorú leszek. Öleld meg a gyermeked, miközben ezt mondod, és máris jobban érzi magát.


Ami a véleményét illeti, ne legyél durva, és mondd el neki, ha téved. Például, ha a gyermeked azt mondja, hogy nem akar iskolába menni, ahelyett, hogy azt mondanád erre, hogy „igenis, menned kell", miért nem válaszolsz neki egy kérdéssel, „mondd csak, miért nem szereted az iskolát?"

 

5. Nincsenek valódi beszélgetések a gyermekkel

 


Igen, sokat beszélsz valószínűleg a gyermekkel, de a legtöbben csak utasításokat adnak, amikor sietnek a reggeli öltözködésnél, vagy emlékeztetni akarják őt valamire. Tedd elsődlegessé a valódi beszélgetést a gyermekeddel.


Válassz egy olyan pillanatot, amikor tudod, hogy szívesen beszélget. Előfordulhat, hogy lefekvés előtt van ez a pillanat, vagy fürdés közben, vagy amikor az iskolából hazamentek. Kezdd el a beszélgetést, mutasd meg a gyereknek, hogy érdeklődsz az iránt, amit csinál, és számít neked.


Ha betartod ezeket a tippeket, akkor biztos lehetsz abban, hogy sokkal jobb kapcsolatot alakítasz ki a gyermekeddel, ami mindkettőtök számára előnyös lesz.

 

gyermek gyermeknevelés
Szólj hozzá Te is!
SZEMÉLYRE SZABOTT HOROSZKÓP

Adja meg születési időpontját!

VAGY

KÉREM AZ ELEMZÉST

HÍRLEVÉL