GASZTRO

Egyszerű és csodálatos: mézes desszertek Karácsonyra

Szerző:
Szabó Anna
A mézes sütemények a hagyományos magyar ünnepi konyha részei. Érthető, hogy mai napig tartja magát gasztronómiánkban, hiszen nincs az az ember, akit varázslatos illatával és ízével ne varázsolna el. Lepd meg szeretteidet Te is mézes finomságokkal!


Őseink feltehetően még az Etelközből hozták magukkal a mézeskalács-készítés tudományát, ami – tápláló és tartós mivoltának köszönhetően – nagy népszerűségnek örvendett. A Magyarországra került legrégebbi mézeskalácsformák a római légió katonáitól származnak. Akkoriban a formák neveket, bölcs mondásokat, jókívánságokat mintáztak, és a velük készített méze4skalácsokat az emberek kivételes alkalmakra adták egymásnak. A mézeskalácsot eredetileg a háziasszonyok készítették, de miután népszerűsége, és ezáltal a kereslet is megnőtt iránta, hamarosan céhek kezdtek foglalkozni az előállításával.

Ez az iparág volt hazánkban és sok más országban is az első iparszerűen űzött sütőcukrászati tevékenység. A formákat mesterlegények, később ötvösművészek készítették. Kezdetben, cserépformákban és úgynevezett mézeskalácssütő formákban sütötték a finomságot. Egy fadarabba (nagyjából a mai vágódeszkához hasonlít) negatívban faragták bele a kívánt formát, majd ezt feltöltötték a még puha tésztával, és a deszkával együtt sütötték ki. A kész mézeskalácsok ajándékozása egyre inkább az ünneplés része lett, a kalácsokat egyes helyeken még jegyajándékként is adták. Így vált a mézeskalács idővel egyszerű süteményből dísz- és ajándéktárggyá.

 

Puha mézeskalács »
Finn karácsonyi
mézeskalács »
Mézes kosárka »
Mézes puszedli »
Karácsonyi
mézes krémes »

Szólj hozzá Te is!
SZEMÉLYRE SZABOTT HOROSZKÓP

Adja meg születési időpontját!

VAGY

KÉREM AZ ELEMZÉST

HÍRLEVÉL