A csillagászati és rituális jelentőséggel bíró építményt az indiánok emelték. A köveket kerékszerű alakzatban helyezték a földre, melyet hagyományosan az óra járásának megfelelően járják körbe. Idegenek és látogatók nem mehetnek be a körön belülre, bár ezt a szabályt sajnos az utóbbi időben egyre több látogató és turista megszegi.
A legenda szerint a kört egy varjú törzsből származó fiú alkotta, akit kisbaba korában megégetett a tűz. A neve ezért Égett Arcú lett, és a törzs beavatottnak tartotta. Ifjú korában aztán egy nap látomása volt, és ekkor felment a Medici hegyre, hogy megalkossa a gyógyító kereket. Mire visszajött az arcáról eltűntek az égési sérülések nyomai. A Medici hegyen lévő kereket azóta is szent helyként tiszteli több indián törzs is. Ide játnak, ha egy kérdésre szeretnének választ kapni, itt imádkoznak a Föld Anyához, a betegek gyógyulásáért, és számos rituálét tartanak az év különböző időszakaiban.
A gyógyító kör egyszerű szépsége és nyugalma kárpótlásul szolgál a Bighorn kerékhez vezető, két és fél kilométeres túra fáradalmaiért. Gyenge szellő lobogtatja az élénk színű szövetdarabokat és tollakat, amelyeket ima ajándékként tűztek ki a köveket körülvevő egyszerű fakerítésre. A mély csendben könnyen elképzelhetjük azokat a nagy ünnepségeket és táncokat, amelyeknek ez a hely több száz éven keresztül szemtanúja volt. A 24 méter átmérőjű körben 28 sugaras kővonal ágazik ki a központi kőhalomból. A kerék leghosszabb küllője egy kőhalomban végződik, és a nyári napforduló idején egy vonalban van a felkelő nappal.
Mintegy hetven indián törzs – köztük a csejenek, a varjúk, a sosonok, a krík és a feketelábúak – tagjai mai is itt és a hegy más részein gyűlnek össze a hagyományaik és hitvilágok tiszteletére rendezett ünnepségeken.
Sajnos az utóbbi évtizedekben a New Age követői is felfedezték a helyet, és megzavarták az indiánok bensőséges világát. A turisták nem tartják tiszteletben a kör szentségét, és engedély nélkül lépnek be oda. A fehérek miatt egyre kevesebb indián merészkedik le a gyógyító kerékhez. Észak-Amerikában legalább még száz ilyen gyógyító kört fedeztek fel a kutatók, de remélhetőleg van még jó néhány, melyre soha nem bukkannak rá az idegenek, és érintetlen maradhat a hely spirituális méltóságát megőrizve az indián törzsek számára.
A cikk az Életre szóló kalandok című könyv alapján készült.
OLVASS TOVÁBB!
Akár börtön is fenyegetheti azt, aki Balira utazik
Figyelem! Azok a turisták, akik lejárt vízummal tartózkodnak Balin, akár 20 év börtönbüntetést is kockáztatnak....
UTAZÁSEzekben a városokban lopnak a legtöbbet
Legyen szó mobiltelefonról, táskáról vagy akár autóról, senki nem akarja, hogy eltűnjön a nyaralásán. Íme, hol fordulhat ez elő a l...
UTAZÁSRitka kártevő szaporodik a városi zöldövezetben
Olten városában egy nem kívánt látogató jelent meg: a Caenoplana variegata nevű laposféreg, amely Ausztráliából és Új-Zélandról sz...
„Fiúhotelben” szálltál meg? A fürdőszoba elárulja!
Kicsi a WC, nincs szemetes a fürdőben, vagy túl nagyok fürdőköpenyek – ezek mind árulkodó jelei lehetnek egy úgynevezett „fiúszáll...
UTAZÁSMár egy svájci turistaközpontban is belépőt szednének
A festői környéken megelégelték a beözönlő turistákat....
UTAZÁSLegyen szó iskolakezdésről vagy utazásról, már nem úszhatjuk meg a környezetbarát megoldásokat
Az Osztrák Huladékgazdálkodási Szövetség tippjeiből mi is okulhatunk....
Adja meg születési időpontját!
VAGY
ÁLLATI CUKISÁGOK