Ninive óriási város volt, tekintélyt parancsoló városfalaiba 15 kaput építettek. A falak közt mintegy 100 000 ember élt, és ezáltal Ninive volt korának legnagyobb települése. Bár Ninive múltja egészen Kr. e. 1800 körülre vezethető vissza, amikor a város Istár istennő egyik legfontosabb szent helye volt, a város pompás képét csak a későbbi királyok által emelt paloták felépülésével érte el.
Kr. e 880 és 630 között Ninive számos nagy hatalmú asszír uralkodó fővárosa és legfőbb erődítménye volt, köztük Szín-ahhé-eribáé, aki Júdea számos városát meghódította, és megostromolta Jeruzsálemet is. Szín-ahhé-eribá, Ninive leghíresebb uralkodója kibővítette a várost, széles utakat, nagy tereket alakított ki, és grandiózus palotákat, illetve középületeket emeltetett. Uralkodása alatt épült fel számos híd is, valamint egy rendkívül bonyolult csatorna- és vízvezetékrendszer, amellyel a városba szállíttatta a vizet a közeli dombokból.
Szín-ahhé-eribá építtette a városfalat is, amelynek kerülete 12 kilométer volt, és tizenöt, egyé egy asszír istenségről elnevezett kapu vezetett keresztül rajta. A kapuk némelyikét egy párszárnyas bika őrizte, a falakat pedig díszes domborművek díszítették. A falon belül több mint 100 000 ember lakhatott, amivel Ninive korának legnagyobb városai közé tartozott.
Szín-ahhé-eribá leginkább lenyűgöző építkezési terve saját palotájának felépítéséhez készült. A 210x 200 méter alapterületű építménynek 27 kapuja és 80 csarnoka illetve szobája volt. A palota főbejáratát óriási állatok szobrai őrizték, köztük emberfejű szárnyas bikák és bronzból készült oroszlánok. Számos szoba zománcmázas téglaburkolatot kapott, de előfordultak faragott kőből készült díszítő elemek is. A trónterembe vezető bejáratnál álló kolosszális szobron egy ékírásos felirat található, ami Jeruzsálem Kr. e. 701-ben történt ostromát írja le, és amely nagyban eltér a Bibliában olvasható történettől.
Az 1960-as években, miután az iraki kormány felfedezte Szín-ahhé-eribá palotájának rendkívüli értékét, az illetékes minisztérium befedette a területet, és múzeumot alakított ki rajta. A biztonsági hiányosságokból adódóan azonban a régi domborművek számos darabját kicsempészték a területről, és a régiségpiacon értékesítették, így a médek és a babiloniak által megkezdett romboló tevékenység tovább folytatódhatott.
OLVASS TOVÁBB!
Akár börtön is fenyegetheti azt, aki Balira utazik
Figyelem! Azok a turisták, akik lejárt vízummal tartózkodnak Balin, akár 20 év börtönbüntetést is kockáztatnak....
UTAZÁSEzekben a városokban lopnak a legtöbbet
Legyen szó mobiltelefonról, táskáról vagy akár autóról, senki nem akarja, hogy eltűnjön a nyaralásán. Íme, hol fordulhat ez elő a l...
UTAZÁSRitka kártevő szaporodik a városi zöldövezetben
Olten városában egy nem kívánt látogató jelent meg: a Caenoplana variegata nevű laposféreg, amely Ausztráliából és Új-Zélandról sz...
„Fiúhotelben” szálltál meg? A fürdőszoba elárulja!
Kicsi a WC, nincs szemetes a fürdőben, vagy túl nagyok fürdőköpenyek – ezek mind árulkodó jelei lehetnek egy úgynevezett „fiúszáll...
UTAZÁSMár egy svájci turistaközpontban is belépőt szednének
A festői környéken megelégelték a beözönlő turistákat....
UTAZÁSLegyen szó iskolakezdésről vagy utazásról, már nem úszhatjuk meg a környezetbarát megoldásokat
Az Osztrák Huladékgazdálkodási Szövetség tippjeiből mi is okulhatunk....
Adja meg születési időpontját!
VAGY
EZT EL KELL OLVASNOD
ÁLLATI CUKISÁGOK