Kövesd friss cikkeinket RSS csatornánkon
SZÉPSÉG

A szépség mindig belülről fakad...

Szerző:
Szabó Anna
A biológiai öregedés lassítása egyfajta belső folyamat, amely alapját képezi külsőnk, így természetesen a bőrünk megszépülésének is. Testünk harmóniájának megőrzéséhez ennek a belső folyamatnak az irányítását kell tehát kézbe vennünk.

 

Azt már tudod, hogy a szem a lélek tükre. De vajon azzal is tisztában vagy, hogy bőröd is jelzi, ha életmód változtatásra van szükség? Ebben az a jó, hogy általunk minden pozitív irányba fordítható.

Az öregedési folyamatokat befolyásoló tényezők közül vizsgáljuk meg elsőként az étrenddel kapcsolatos megfontolásokat. Ételeink tápanyagokat tartalmaznak, melyek biztosítják a szervezet számára energiát, építőanyagokat, és szabályozzák az anyagcsere-folyamatokat. Nagyon fontos táplálkozási szabály, hogy a napi energiaszükséglet 30 %-át zsírok, 57-58%-át szénhidrátok, és 12-13 %-át fehérjék alkossák.

Energia- és zsírtartalom

A napi zsírbevitel csökkentésével és a zsírsavak arányának optimalizálásával a szív- és érrendszeri betegségek megelőzhetőek, kockázatuk jelentősen csökkenthető. Különösen fontos az étrend Omega 3, többszörösen telítetlen zsírsavak természetes forrásokból történő növelése, ugyanis a belőlük biológiailag aktív szükségesek az immunrendszer zavartalan működéséhez.

A cukor az egyik legjobb öregítő

A szénhidrátok minőség szerint lehetnek cukrok, amelyek nagyon könnyen bomlanak le és szívódnak fel a bélből, keményítők, amelyek lassan bomlanak le szőlőcukorrá, és lassabban szívódnak fel, valamint élelmi rostok, amelyek az emberi szervezet számára nem lebontható szénhidrátok, ám elősegítik a jó bélműködést, csökkentik az éhségérzetet, lassítják a gyomor ürülését, és a tápanyagok felszívódását. A szénhidrátot tartalmazó ételek elfogyasztását követően megemelkedik, majd lecsökken a vércukorszint, ez az úgynevezett glikémiás válasz, amely függ a szénhidrátokkal együtt fogyasztott más tápanyagoktól, az egyéni anyagcsere-folyamatok jellegzetességeitől és attól, hogy az étkezés a nap mely szakában történik. Az egyes ételek glikémiás indexe azt jelzi, hogy az elfogyasztott étel mennyire gyorsan képes megemelni a vércukorszintet. Vannak kifejezetten magas GI-ű ételek, mint a sütemények, a méz, a cukrozott üdítőitalok, vannak közepes GI-ű ételek, mint a barna lisztből készült tészták, péksütemények, és vannak alacsony GI-ű ételek, mint a lencse, a leveles zöldségfélék, saláták, stb.

Sajnos egyre többünkre jellemző, hogy rengeteg cukrot viszünk be a szervezetünkbe, amely hosszútávon – az esztétikai tényezőkön kívül – komoly veszélyeket rejt. Ebből a cukorcsapdából kizárólag a tudatos étkezéssel juthatunk ki. A napi többszöri kis étkezéssel elkerülhető a vércukorszint ingadozása, melynek nagy szerepe van az elhízás megelőzésében és kezelésében is. Kávé, tea fogyasztásakor használjunk minimális cukoradagot, más szénhidrátforrásokat viszont bátran fogyasszunk, mint pl. friss gyümölcsöket, zöldségeket, joghurtokat, teljes értékű gabona- és dióféléket. Mértékkel lehet fogyasztani magas kakaótartalmú (70%) csokoládét is. A magas GI-ű ételek fogyasztását pedig minden alkalommal párosítsuk magas rosttartalmú ételekkel pl. zöldségekkel, salátákkal.

Szépítő étkek stressz és dohányzás ellen

Aki dohányzik, annak különösen fontos a vitaminban gazdag ételek fogyasztása. A C-vitaminban gazdag ételek, például a citromlé fogyasztása pedig azoknak is javasolt, akik füstös környezetben élnek. Stresszes munkahelyen a kávé- és/vagy édességfogyasztás helyett inkább válasszunk friss, változatos rágcsálnivalókat. A szürke agysejtek lendületben tartásához és a koncentráció elősegítéséhez a csokoládé, a sütemények és cukrozott italok fogyasztása helyett jobb alternatíva a teljes kiőrlésű termékek, a banán, a diófélék és a zöldleveles zöldségek bevitele, hiszen ezek idegrendszert erősítő B-vitaminokat és magnéziumot tartalmaznak.

5 főbűn a bőröd fiatalsága ellen

Dohányzás

Minden egyes szippantással sejtromboló, szabad gyökök képződését elősegítő vegyületek százezreit lélegzed be. Ezenfelül a dohányzás érszűkítő is, rontja a keringést, a bőrt pedig szürkévé, sápadttá, élettelenné teszi.

Túlzott alkoholfogyasztás

Naponta 1 pohár vörösbor elfogyasztását még a fiatalság forrásának is nevezhetjük. Ám a túlzott alkoholfogyasztás következtében fellépő magasabb véralkoholszint árt az immunrendszernek, fontos vitaminokat von el a szervezetből, így éppúgy csökkenti a bőr vérellátását, mint a cigaretta.

Stressz és alváshiány

A kevés alvás nemcsak az idegrendszert, hanem a bőrödet is megviseli. A stressz következtében képződő túlságosan sok stresszhormon pedig megzavarja a sejtek újraképződését, ezért a bőr fokozatosan elvékonyodik és egyre érzékenyebb lesz.

Szigorú és helytelen diéták

Negatív hatással bírnak a drasztikus fogyókúrák is, hiszen bőrödön következik be leggyorsabban a változás, ez pedig kedvezőtlen esztétikai következményekkel jár. Egy követendő szabály: inkább lassabban, de élvezettel fogyj!

Mértéktelen napozás

A bőr idő előtti öregedésének 90 %-áért az UV-sugárzás a felelős. A napozás mellett jó, ha véded a bőrödet minden szabadban végzett tevékenység közben is.

 

 

Szólj hozzá Te is!
SZEMÉLYRE SZABOTT HOROSZKÓP

Adja meg születési időpontját!

VAGY

KÉREM AZ ELEMZÉST

HÍRLEVÉL