A pszichológia tudományában nem olyan régóta használják ezt a kifejezést, a hetvenes években került elő. Addig csak művészekre mondták,ha valamiért már nem futott olyan jól a szekerük, hogy kiégtek.
Még ma sem számít valódi betegségnek, pedig tünetei nagyrészben megegyeznek sok hangulatbetegséggel és részben a depresszióval is. Ugyanakkor egyre több ilyen “beteg” bukkan elő, még az orvosok között is. Szerencsére legtöbbször csak időleges az állapot.
A klasszikus tünetei a következők
1. Csökkent fizikai energia: A hosszan tartó stressz lefogyaszthatja energiáinkat, szinte folyamatosan fáradtnak érezzük magunkat, mintha nem volna már annyi energiánk, mint régen. Egyre nehezebb reggel fölkelni, és egy újabb (stresszes) nappal szembenézni.
2. Érzelmi kifáradás: Türelmetlennek, búskomornak érezzük magunkat, ok nélkül szomorúnak, vagy túl könnyen kihoznak a sodrunkból. Úgy érezhetjük, nem olyan könnyű az életet élni, mint régebben.
3. Egyre könnyebben betegszünk meg: Alacsonyabb a védekezésünk szintje. Ha sokáig vagyunk kitéve a stressznek, azt az immunrendszerünk is megszenvedi. A testünk így üzen? Változásra van szükségünk. Előfordulhat bizony, hogy szervezetünk betegségekkel, megfázással, influenzával, néha komolyabb bajokkal üzen.
4. Egyre kevesebbet adunk bele a személyes kapcsolatainkba: A visszahúzódás is a kiégés jele lehet. Lehet, hogy úgy érezzük, nincs is mit adnunk másoknak? Nincs kedvünk jót szórakozni, kevesebb a türelmünk az emberekhez. A többiek csak azt látják, valamiért visszahúzódunk.
5. Egyre sötétebben látjuk a jövőt: Ha épp kiégőfélben vagyunk, nem is igazán izgat az élet, nehéz a legjobbat remélni, szinte lehetetlen mindenből a jobbik oldalt látni. Az optimizmus remekül hárítaná a stresszt, de nekünk egyre kevesebb tartalékunk van az optimizmusból.
6. Egyre többet “lógunk” a munkából, és ha ott is vagyunk, nem dolgozunk hatékonyan: Egyre nehezebb reggel fölkelni, és az utált munkához látni. Lehet, hogy ez csak “automatikus” védekezés, hogy ki ne égjünk, de elhatalmasodhat rajtunk, és bizony egyre többet “lógunk”. És lehet, hogy rendes alibink is van, mert a legyengült immunrendszer miatt simán produkálunk egy kis megfázást, ami máskor meg se kottyanna. Nahát, ezért érdemes szabadságra menni , mielőtt végképp kiégnénk.
Mi okozza hát a kiégést?
Sok oka lehet. a munkahelyen, a mindennapi életünkben, és a személyiségünktől is függ.
Ha úgy érzed, valami hasonló dolog fenyeget téged is, töltsd ki tesztünket – kicsit hosszadalmas, de megéri – most még nem késő tenni ellene!!!
{CIKK_TESZT}
OLVASS TOVÁBB!
Csendes kiégés - hogyan ismerjük fel?
A szindróma hosszú ideig rejtve maradhat, és gyakran észrevétlen marad, amíg túl késő nem lesz. A jeleket nem szabad figyelmen kívül h...
LELKIPATIKA6 jele annak, hogy egy elhunyt személy szelleme kommunikálni próbál veled - Figyelj a jelzésekre!
Amikor valaki meghal, sok minden történhet vele. Sokszor képes visszatérni a Földre, anélkül, hogy fizikai formát öltene. Mindennek reng...
LELKIPATIKA7 lépés, hogy a Vonzás Törvénye szerint tudd kontrollálni az életedet
Sokan hajlamosan csupán abban gondolkodni, hogy kisebb célokat tűzzenek ki maguk elé. Fogyás, egészséges táplálkozás vagy a dohányzás...
8 jel, hogy mérgező Édesanya nevelt fel – Hány jelet fedezel fel a saját életedben?
Az édesanya nemcsak az, aki 9 hónapig hordozza a gyermekét a szíve alatt és megszüli. Az anyát a szeretet, a ragaszkodás, az erő, a tür...
LELKIPATIKA8 jel, hogy nimfomániában "szenvedsz" - Vajon káros vagy egészséges ez a szokásod?
Valahol még mindig vita témája, hogy a nimfománia, az erotománia, mindennemű szexfüggőség betegségnek számít-e vagy sem. De bizonyár...
LELKIPATIKA6 jel, amit soha ne hagyj figyelmen kívül! - Az Univerzum próbál neked segíteni!
Talán észrevetted már, hogy amikor megszenvedted az élet viszontagságait, szembe néztél egy akadállyal, vagy nehéz döntés előtt ált...
Adja meg születési időpontját!
VAGY
EZT EL KELL OLVASNOD
ÁLLATI CUKISÁGOK