A módszer a családlélek fogalmán nyugszik, amihez minden olyan ember hozzátartozik, aki hatással volt ránk: például az osztályfőnökünk, vagy nem is gondolnánk, de egy korábbi egyéjszakás kalandunk is ide sorolható. Egyszóval mindenki. Dr. Szollár György, a szegedi Szent Gellért Orvoscentrum pszichológusa segített abban, hogyan érdemes látni és láttatni a családállítást.
Hogyan kezdenek hozzá egy ilyen foglalkozáshoz?
Először is fontos azt tudni, hogy egy olyan légkörben dolgozik a csapat, amiből kizárjuk a racionális gondolkodást. Ezt morfogenetikus erőtérnek is nevezzük másképpen. Nagyjából hatan, nyolcan gyűlünk össze, és szerencsés, ha nem ismerősökről van szó. A ráhangolódás után különvonulok az állítóval, és megbeszélem vele az alapszituációt, azt a kérdéskört, ami foglalkoztatja. Ha ez készen van, akkor visszahívjuk a többieket, és kiosztjuk a szerepeket. Általában az állító teszi meg. Nincs más segítségére ebben, csak az érzése, mert semmit sem tud a csapattagokról. Számokkal helyettesítjük az egyes személyeket, hogy ne tudjon az elme azonosulni vele. Ezután, ha már minden szám gazdára talált, kezdetét veheti a családállítás.
Mi történik ezután az erőtérben?
A kommunikációnak több szintjét ismerjük: az első a verbális, a második a nonverbális, a harmadik a metakommunikáció. Mi a negyediket használjuk, amikor megteremtjük a családállítás terét, vagyis érzékekkel, érzésekkel adjuk és vesszük az információkat. A gyakorlatban ez úgy néz ki, hogy minden szereplő arra a helyre áll, ahol a létrehozott erőtérben a legjobban érzi magát. Őket közben folyamatosan kérdezem az érzésekről. A szakember feladata, hogy a meglévő információk alapján irányítsa a történetet, és ebből kirajzolódjon az állító számára a valós kép. Mint egy filmet, akként látja élete eseményeit a valóságban. Döbbenetes látvány szokott ez lenni. A szerepek visszaadása után persze megvitatjuk, hogy ki mit formált meg, és levonhatja magának a megfelelő következtetéseket a saját életével kapcsolatban is.
Akkor hallgathatunk a női megérzésünkre… Miben nyilvánul meg az ilyen információáramlás?
Aki részt vesz ebben, az átlényegül, mert egy olyan szerep birtokosa lesz, amiről fogalma sincs. A résztvevőknek nincs arról tudomása, hogy anyát, apát, gyereket, vagy esetleg holtat alakít. Ez segít abban, hogy a racionális gátakat lebontva a saját érzékelésére támaszkodjon az állításban résztvevő többi szereplővel szemben. Sokan kétségbe vonják, hogy ilyenkor nem keverik bele saját élethelyzetüket, de az az igazság, hogy a szerep megtalálja a hozzá tartozó személyt.
Mintha OFF-ot nyomtunk volna az ÉN-nek, és ON-t az érzékszerveknek. Elkezdünk befelé figyelni, és nem figyelünk a folyamatos kommunikációra a fejünkben?
Igen. Említenék is egy erre vonatkozó példát. Volt olyan szereplő, aki nagyon haragudott az édesanyjára. A szülő még a kórházban mondott le írásban saját gyerekéről, és ezek után örökbe fogadták. A leánynak nagyon is boldog gyerekkora volt, de amikor megtudta, hogy őt nevelőszülőkhöz adták, elementáris gyűlöletre lobbant a szülőanyja iránt. Ez a fájdalom elkísérte a párkapcsolataiban, és rányomta a bélyegét az egész életére.
Nem csoda, hogy haragudott rá, hiszen úgy érezhette, hogy cserbenhagyták
Javasoltam neki, hogy jöjjön el egy Hellinger-terápiára. Amikor sor került a szembesülésre, ő egy másik résztvevő állításán vállalt szerepet. Egy nőt formált meg, akit egy katona megerőszakolt a második világháborúban. A gyermek megszületett, de az édesanya lemondott róla, mert mikor rátekintett, mindig csak az a bizonyos becsületén esett szégyenfolt jutott róla eszébe. A lány így a szeme előtt lezajló események által tudta feloldani saját élete problémáját is.
Tehát átélte, amit az ő anyja is átélt. Hoznia kellett egy döntést, ami abban a helyzetben a legjobbnak tűnt
Megértette, hogy bárki kerülhet ilyen élethelyzetbe. Itt a gyerek érdekében kellett megtenni ezt a lépést, mert csak így kaphatott esélyt arra, hogy boldog életet élhessen. A lány életében persze nem tudni, hogy mi volt a lemondás oka, de azzal, hogy egy anya bőrébe bújt, megértette a dolog lényegét. Azt, hogy vannak élethelyzetek, amikor bizonyos döntéseket meg kell hoznunk, és nem éri meg fenntartani a gyűlöletet, mert csak magunkat mérgezzük vele. Az eset után fel is kereste szülőjét, és rendbe is tudták tenni ezt a régi keserűséget.
Ez a példa nagyon jól szemlélteti, hogy működik a Hellinger-terápia. Mégis több, a módszert ellenző véleménnyel lehet találkozni az interneten. Mi áll a félelmek hátterében?
Egy nagy ellentmondás. Amire Hellinger is felfigyelt. Az elme gondolkodásmódját vette alapul. Az énképre úgy tekint, mint egy külön lényre. Én is vagyok Valaki, Te is. Ő is. Ha mindenki egy elszigetelt világban él, nincs érintkezési pont. Ha nincs érintkezési pont, nincs kommunikáció, és megoldás sincs. Ha viszont kizárjuk magát a gondolkodást, akkor mindenki egy szintre kerül. Ezt egy tóval tudnám leképezni. A családlélek maga a tó. Ebben mindenkinek van egy kis öble. Ha most megnézzük, hogy erre hogy tekint az elme, a következőt kapjuk:
• Ez az én öblöm, az meg a tiéd. Én körbe is kerítem, mert ez csak az enyém. Lehet, hogy része a tónak, de engem ez nem érdekel. Én írom elő, hogy milyen hajókat engedek be. A barátokat igen, az ellenséget kizárom.
Most pedig lássuk, mi a valóság:
• Ha körbekerítem az öblöm, az én szemszögemből lehet, hogy különálló, de ha kicsit magasabbról vesszük szemügye, ugyanolyan fjord, mint a többieké. Ezek alapján, ha azt hisszük, hogy az általam nevezett barátok a barátok, akkor mi a helyzet az ellenségekkel?
Kinek mit segíthet ez a módszer, hogyan áll be egy új egyensúly?
Mindenkinek segít, hiszen mindenkinek vannak megoldatlan problémái. A szkeptikusoknak pedig még inkább. Több olyan páciensem volt, aki először kételkedett a módszerben, utána igazi „Hellingerfan” lett. Pont azért, mert az összes érzéket megmozgatja, és mintegy átéljük az élethelyzetet. Mert amit átélünk, amit megtapasztalunk, az a miénk. Azt már nem veheti el tőlünk senki. Ezért tekinthető szerintem a Hellinger-terápia az egyik leghatékonyabb gyógyulási módszernek az életben.
OLVASS TOVÁBB!
Csendes kiégés - hogyan ismerjük fel?
A szindróma hosszú ideig rejtve maradhat, és gyakran észrevétlen marad, amíg túl késő nem lesz. A jeleket nem szabad figyelmen kívül h...
LELKIPATIKA6 jele annak, hogy egy elhunyt személy szelleme kommunikálni próbál veled - Figyelj a jelzésekre!
Amikor valaki meghal, sok minden történhet vele. Sokszor képes visszatérni a Földre, anélkül, hogy fizikai formát öltene. Mindennek reng...
LELKIPATIKA7 lépés, hogy a Vonzás Törvénye szerint tudd kontrollálni az életedet
Sokan hajlamosan csupán abban gondolkodni, hogy kisebb célokat tűzzenek ki maguk elé. Fogyás, egészséges táplálkozás vagy a dohányzás...
8 jel, hogy mérgező Édesanya nevelt fel – Hány jelet fedezel fel a saját életedben?
Az édesanya nemcsak az, aki 9 hónapig hordozza a gyermekét a szíve alatt és megszüli. Az anyát a szeretet, a ragaszkodás, az erő, a tür...
LELKIPATIKA8 jel, hogy nimfomániában "szenvedsz" - Vajon káros vagy egészséges ez a szokásod?
Valahol még mindig vita témája, hogy a nimfománia, az erotománia, mindennemű szexfüggőség betegségnek számít-e vagy sem. De bizonyár...
LELKIPATIKA6 jel, amit soha ne hagyj figyelmen kívül! - Az Univerzum próbál neked segíteni!
Talán észrevetted már, hogy amikor megszenvedted az élet viszontagságait, szembe néztél egy akadállyal, vagy nehéz döntés előtt ált...
Adja meg születési időpontját!
VAGY
EZT EL KELL OLVASNOD
ÁLLATI CUKISÁGOK