A reggeli sietségben előfordulhat, hogy éppen csak felhörpintesz egy kávét – persze azt is csak éhgyomorra – és rohansz a buszra. Napközben vagy van időd nyugodtan enni, vagy nincs. Lehet, hogy csak arra jut, hogy futólag bekapkodj pár falatot, ami gyakran valamilyen péksütemény, gyorskaja, esetleg szendvics, pár pohár kávéval leöblítve. Este pedig kilógó nyelvvel, leesni készülő vércukorral esel haza, és felfalod a fél hűtőt. Csoda, hogy ha ezután tiltakozik a gyomrod és morgolódásának - akarom mondani - fájdalmának „hangot is ad”? Bizony nem. No és mindemellett kaphatsz két karikás szemet reggelente, ráadásnak puffadt hasat, nehéz emésztést.
Szemléletes a magyar nyelv, gondolj csak arra, amikor folyamatosan rágódsz a történteken, és nehezen emésztesz meg dolgokat. Forr benned a düh és az agresszió, a benned élő konfliktus miatt őrlődsz. Persze mindez a bensődben csapódik le, egyenes az út a gyomorfekély felé. Előfordulhat, hogy túl kevés az önbizalmad, vagy egyszerűen van valami, amit nem vesz be a gyomrod. Ha a valóságra negatívan reagálsz, az az emésztésedre is kihat. Meg lehet tanulni úgy kezelni az életet, hogy tudatában légy annak, hogy azok a dolgok, melyeket átélünk, mind a fejlődésünket szolgálják.
Lehet, hogy olyan családból származol, ahol szigorú és merev volt a légkör, kevés szabadsággal. Jó gyerekként kellett viselkedni, mely magatartás azzal is járt, hogy nem volt szabad kimutatni, felszínre hozni a negatív érzelmeket. Igen pontos, precíz, szorgalmas és teljesítményorientált vagy.
Kialakulhat például egy fekély olyan sorsdöntő történések után, mint a válás, elszakadás a családtól, munkanélkülivé válás, vagy éppen az új környezet, illetve a beilleszkedés okoz belső feszültséget.
• Elsősorban lúgosító és semleges hatású ételek ajánlottak, mint a burgonya, a zöldségfélék, főzelékek, gyümölcsök (a savanyú változatokat kivéve), tejtermékek és magvak.
• Minden falatot alaposan rágj meg: legalább 30, de inkább 40-szer. Így tehermentesíted a gyomrodat, amely így többet tud pihenni.
• Bármennyire is szereted mondjuk a mexikói konyhát, vagy éppen a wasabi szószt, a csípős és erősen fűszerezett ételekről próbálj lemondani. Az édességek is sajnos tiltólistán vannak.
• A túl forró vagy túl hideg ételek és italok megint csak kerülendők.
• Ne edd magad degeszre, inkább állj meg, amikor már nem vagy éhes, de még nincs tele a hasad. Hamarabb megéhezel ugyan, de biztosan milliószor olvastad-hallottad már a „Többször egyél, de keveset” elvét. Azonban túl sokszor sem jó enni, hiszen az emésztőszerveid nem jutnak pihenőhöz.
• Este egyél valamilyen könnyű fogást, és azt se közvetlenül lefekvés előtt fogyaszd. Az ágyban, filmezés közbeni nassolásról is igyekezz lemondani.
• A tej megosztja a gyomrukra panaszkodókat. Ha neked nem árt meg – nem puffaszt, nem okoz hasmenést, savas refluxot – és jólesik, kortyolj el belőle 1-2 decit, de többet ne, ha nem muszáj.
• Egyes gyógyszerek is okozhatnak gyomorfájdalmakat, például egyes gyulladáscsökkentők és fájdalomcsillapítók.
• Az alkohol és a cigaretta - nem meglepő módon – megint csak tiltólistás élvezeti cikkek.
Első olvasatra azt gondolhatod, hogy ha valami, akkor hát ez savasít, pedig nem! A sótlanul, tejsavasan erjesztett savanyú káposzta hígított leve tejsavbaktériumokat tartalmaz, melyek óvják és regenerálják a bélflórát, és javítják a bélműködést is.
A cékla több olyan hatóanyagot is tartalmaz, melyek támogatják a máj munkáját és gátolják a baktériumok elszaporodását, ezenkívül erősítik az immunrendszert is. Almalével is dúsíthatod, így remek gyomornyugtató italt kapsz, különösen Helicobacter-fertőzés esetén.
Az alma önmagában, reszelve is kiváló, kanalazzunk belőle egyet a nap folyamán.
A csodás színét adó béta-karotin regeneráló hatású, és ha naponta 1-két pohárral elfogyasztasz, immunrendszeredért is teszel valamit. Talán kevésbé ismert, hogy a fekély begyógyulását is elősegíti.
Préseld ki frissen a levét és két evőkanálnyit kevés teával vagy szénsavmentes ásványvízzel hígítva kortyolj el két órás időközönként. A benne található nyák védi a gyomrod nyálkahártyáját.
Ez a „csodaszer” elsősorban immunrendszer-erősítő, baktérium- és vírusölő hatásáról ismert, de mindemellett nem káros a hasznos bélbaktériumokra nézve. Helicobacter-fertőzés esetén is kiváló: napi 4-6 alkalommal csepegtess hígított gyümölcslébe vagy teába 5-10 cseppet egy hónapon át. A kúra mindenesetre 6 hétnél ne tartson tovább. Kedvezően hat az étvágyadra, valamint az epe- és bélműködésedre is egyúttal.
Kiváló teát készíthetsz édesgyökér, körömvirág, cickafark, kamilla, citromfű és orbáncfű keverékéből, melyekből vegyél 1-1 teáskanálnyit és forrázd le egy csészényi vízzel. Hagyd 5-10 percig állni, majd szűrd le és lassacskán fogyaszd el. Ha túl sok a gyomorsavad, tegyél hozzá akácvirágot is; viszont ha túl kevés, akkor az édesgyökér helyett ezerjófüvet vagy fehérürmöt adj hozzá.
OLVASS TOVÁBB!
A jóga alapjai: Miért érdemes belevágni?
A jóga egy ősi mozgásforma és filozófia, amely testet, lelket és szellemet harmonizál. Napjainkban egyre több nő fordul a jóga felé, h...
KÖZÉRZETOmega-3 zsírsavak: életmentő tápanyagok a szív- és érrendszeri betegségekkel szemben
Mik azok az Omega-3 zsírsavak?...
KÖZÉRZETEz a 6 hétköznapi szokásod rémálmokat okoz a fogorvosnak
Naponta kétszer fogat mosol, időnként fogselymet használsz, és azt hiszed, ezzel minden rendben van? Tévedsz, mert sajnos számos mindennap...
Fogszabályozás ár – ennyibe kerül a fogszabályozás manapság
Bár sokszor úgy érezzük, hogy a tökéletes mosoly ára szinte minden pénzt megér, itt az ideje, hogy beszéljünk a költségekről....
KÖZÉRZETMi a különbség a szemvizsgálat és a látásvizsgálat között?
A köznyelvben gyakran egymás szinonimájaként használjuk, ám a szemvizsgálat és a látásvizsgálat nem ugyanaz. Szemünk egészsége érd...
KÖZÉRZETNyomkodjuk-e a pattanásokat? A La Roche-Posay inkább a hámlasztásban hisz!
A pattanások nyomkodása valós probléma, főleg akkor, ha a tükör előtt állva nem tudsz ellenállni a kísértésnek....
Adja meg születési időpontját!
VAGY
EZT EL KELL OLVASNOD
ÁLLATI CUKISÁGOK