A legfrissebb adatok szerint Európában – és Magyarországon – minden 9-10. nőt érinthet az emlőrák. Becslések szerint a 2010-es évekre már minden 8. nő lesz veszélyeztetett. Magyarországon évente 7000 mellrákos betegséget diagnosztizálnak. Ebből hazánkban évente 2300 nő hal meg emlőrák miatt.
Kockázati tényezők
A környezeti hatásokon kívül számos tényező van, ami befolyásolhatja az emlőrák kialakulását. Nagyfokú kockázati tényező a korábbi daganat, hiszen akkor háromszor nagyobb esély van arra, hogy a másik emlőben is kialakuljon. Állítások szerint a gyermekvállalást is kapcsolatba lehet hozni a rákkal, hiszen akik 35 évek koruk után szülnek, nagyobb arányban betegszenek meg, mint azok, akik fiatalabban adnak életet egy gyermeknek.
Ugyanakkor a genetika sem elhanyagolható, hiszen ha a családban több emlőrákos megbetegedés is előfordult már, akkor a betegség kialakulásának esélye nagyon megnő. Bár ez nem teljesen igaz, de tény, hogy az emlőrák esetében öt százalékban öröklődik.
Mint minden betegségnél, itt is szerepet játszik az életmód. A káros szenvedélyek mind-mind növelik a daganat létrejöttét. A napi két adag alkohol elfogyasztása 20%-kal növeli meg a rák kockázatot. Ha ez még dohányzással párosul, akkor nagymértékben fokozza az emlőrák kialakulását.
Mellrák és a szoptatás
Minél hosszabb ideig szoptat valaki, annál inkább csökken a mellrák kockázata. Mi sem bizonyítja ezt jobban, mint, hogy azokban az országokban, ahol hosszú ideig szokás szoptatni, alacsony a mellrák előfordulási gyakorisága. Érdekes és viszonylag új adat, hogy azoknál a nőknél is csökkent a kockázat, akiket csecsemőkorukban szoptattak.
Vizsgáld magad!
A megelőzésre mindig nagy hangsúlyt kell fektetni. Havonta egyszer önvizsgálatot kell tartani, melynek segítségével könnyen ki lehet szűrni, és idejében fel lehet ismerni a mellrákot. Célszerű a menstruáció vége utáni második, harmadik napon.
1. Állj szembe a tükörrel, egyenes háttal, és tapintsd ki a melled alatti részt, hogy érzel-e valamilyen elváltozást.
2. Engedd le a bal karodat, és jobb kezeddel tapogasd végig centiről centire haladva a jobb melledet. Majd cserélj kezet.
3. Tedd fel a bal alkarodat a fejedre. Figyeld meg a bal melled körvonalait. Ezután figyeld meg ugyanebben a helyzetben a másik melledet is. Majd emeld fel mind a két karodat, és nézd meg, hogy mellbimbóid azonos magasságban vannak-e, és felfelé mutatnak-e.
4. Emeld a magasba a jobb karodat, és bal kézzel vizsgáld meg jobb melled és hónaljad, hogy nincs-e benne csomó vagy kidudorodás. Végezd el a másik oldalra is.
5. Feküdj hanyatt, és tedd a kezed a fejed alá. Másik kezeddel alaposan tapintsd végig melled, és nyomd meg a mellbimbód és annak udvarát, hogy okoz-e valamilyen fájdalmat vagy váladékozást.
Tünetek
Jól tudjuk, hogy az időben felismert betegség kezelhető. Mint már említettem az esetek 90%-ban mindez biztonsággal gyógyítható. Ám mi nagyon sok esetben hajlamosak vagyunk a homokba dugni a fejünket, és várni, hogy maguktól megoldódjanak a problémák. Sajnos ez a legrosszabb, amit tehetünk ebben az esetben. Éppen ezért ha az alábbi tüneteket észleled a melleiden, azonnal fordulj orvoshoz!
Nagyobbodást, csomót észlelsz az egyik emlőben. Nem szabad összetéveszteni a menstruáció ideje alatti nyirokmirigy-duzzanattal.
Szokatlan kidudorodások, illetve bemélyedések találsz a melleken, illetve a bimbókon.
Mellbimbón ekcémának tűnő elváltozás jelent meg.
A mell bőre duzzadttá, keménnyé, illetve pirossá válik.
A hónod alatt csomót tapintasz.
Az emlőbimbóból véres váladékozást észlelsz
_______________________________________________________________
A segítség nincs messze - mammográfia
Negyven év felett már érdemes legalább évente egyszer vizsgálatra járni. Hiszen a mellrák a korai szakaszban tökéletesen tünetmentes, csak mammográfiás vizsgálattal mutatható ki. A módszer igen megbízható, és öltözéssel együtt is mindössze 20 perces procedúra. Segítségével nemcsak a tapintott csomók pontosabb megközelítésében nyújt segítséget, hanem még nem tapintható, tehát igen korai rákos elváltozások kiszűrésében is.
OLVASS TOVÁBB!
Omega-3 zsírsavak: életmentő tápanyagok a szív- és érrendszeri betegségekkel szemben
Mik azok az Omega-3 zsírsavak?...
KÖZÉRZETEz a 6 hétköznapi szokásod rémálmokat okoz a fogorvosnak
Naponta kétszer fogat mosol, időnként fogselymet használsz, és azt hiszed, ezzel minden rendben van? Tévedsz, mert sajnos számos mindennap...
KÖZÉRZETFogszabályozás ár – ennyibe kerül a fogszabályozás manapság
Bár sokszor úgy érezzük, hogy a tökéletes mosoly ára szinte minden pénzt megér, itt az ideje, hogy beszéljünk a költségekről....
Mi a különbség a szemvizsgálat és a látásvizsgálat között?
A köznyelvben gyakran egymás szinonimájaként használjuk, ám a szemvizsgálat és a látásvizsgálat nem ugyanaz. Szemünk egészsége érd...
KÖZÉRZETNyomkodjuk-e a pattanásokat? A La Roche-Posay inkább a hámlasztásban hisz!
A pattanások nyomkodása valós probléma, főleg akkor, ha a tükör előtt állva nem tudsz ellenállni a kísértésnek....
KÖZÉRZETNyári nyomás, őszi nyugi: a pihenés is lehet kimerítő?
Sok ember számára a nyár a boldogság és a kikapcsolódás időszaka. Napsütés, nyaralás, élmények – mindez egyesek számára örömte...
Adja meg születési időpontját!
VAGY
EZT EL KELL OLVASNOD
ÁLLATI CUKISÁGOK