A tavasz érkezése legalább akkora örömmel tölt el minket, mint nyűggel. Ki ne tudná, hogy a napsütés, az ébredező természet kíséretében a bimbózó rügyek mellett rendre megérkezik az a bizonyos ólmos fáradtság is. Neked is nehéz legyűrnöd?
Akkor bizonyára ismerős számodra az az érzés, hogy hiába a sok plusz vitamin táplálék-kiegészítő formájában, az újrakezdett edzés, a sok alvás… valahogy mégsem érzed magad kipihentnek. Reggelente úgy ébredsz, mint akin átment az úthenger…
Alig pár évtizede, hogy valós, egészségügyi problémának kezelik a szakemberek a tavaszi fáradtság jelenséget, de igazság szerint, szinte mindegyik mást tart a kiváltó oknak. Három dolgot viszont mindegyik tábor megemlít, ezek pedig: a vitaminhiány, a ciklonokkal tarkított időjárás változás, valamint a biológiai ritmusunk.
A vitaminhiányt talán nem is kell magyarázni neked. De mivel nem lehet eleget hangoztatni, mégis kitérünk rá egy kicsit. A fő oka pedig az, hogy sokan összekeverik „a szezont a fazonnal”. Vagyis egyáltalán nem mindegy, milyen formában kerül a vitamin a szervezetedbe. Mert eheted a vitaminokkal felturbózott táplálék-kiegészítőket, a fagyasztott vagy pincében tárolt zöldségeket, gyümölcsöket, ezek sosem tudják úgy pótolni a megfelelő vitaminokat, mint az idény gyümölcsök. Ezért kell(ene) mindig hűségesen kitartanod a szezonális „zöldek” mellett. A friss gyümölcsökhöz és zöldségekhez képest ugyanis csak töredékmennyiségű hasznos anyagot tartalmaznak az egyéb készítmények, míg a fagyasztottakból már hiányzik a „Nap” ereje.
Ugyan tudatosan nem érzékeljük, de a ciklonok és az anticiklonok váltakozását nagyon megérezzük. Idegrendszerünk ugyanis minden apró nyomásváltozásra reagál, és ami a legrosszabb a tavasz beköszöntével és a tél végével nagy sebességgel váltogatják egymást.
Ahhoz, hogy megértsd, miért váltogatja szinte mindenki a ciklonokhoz hasonlóan a kedves és az „idegbeteg arcát”, meg kellene ismerned létrejöttüket és viselkedésüket. A ciklon úgy alakul ki, hogy a meleg és a hideg levegő találkozási vonalán hullámok jönnek létre, a meleg és a hideg levegő egymásba kapaszkodik, majd örvénylés alakul ki. Az örvényben a meleg levegő „nyelvét” hideg levegő veszi körül. A meleg és a hideg levegő érintkezési vonalán időjárási front alakul ki.
Minél erőteljesebben növekszik a légynyomás a ciklon középpontjától kifelé haladva, annál nagyobb az áramlás sebessége, annál erősebb a szél. A ciklonban, mivel légörvényről van szó, hideg és melegfront is megfigyelhető. De mivel a hidegfront sebessége nagyobb mint a melegfronté, a hidegfront idővel utoléri a melegfrontot, záródás alakul ki, a hideg levegő teljesen elzárja a talajtól a magasba kényszerített meleg levegőt. Ekkor az egész ciklont hideg levegő tölti ki, megszűnik benne az alacsony légnyomás, az örvénylés gyengül, a ciklon feloszlik.
A napsütést, és szép időt hozó anticiklon idején endorfin, „boldogsághormon” termelődik, ezért olyan mosolygós és energikus ilyenkor mindenki. A ciklon esetén az idő esős, borongós. És nem is ezzel van a baj, hanem a kettő gyors változásával – ahogy azt már korábban említettük. Ezt ugyanis nem tudja a szervezet követni, így hirtelen hangulatváltozások, fejfájás, keringési zavarok, alvásproblémák és depresszió jelentkeznek.
Évszázadok óta megfigyelt jelenség, hogy bizonyos betegségek tavasszal kiújulnak, aminek hátterében az élettani működésünk évszakos hullámzása áll. Együttélünk a természettel – biológiai óránk nemcsak az órák, napok ritmusát veszi fel, hanem a hónapokét és az évszakokét is. Biztos te is megfigyelted már, hogy a rendelőkben tavasszal sokkal nagyobb a forgalom, főként nyugdíjasokkal, kisgyerekekkel és kismamákkal van tele. Ilyenkor fáradékonyságra, rossz közérzetre panaszkodnak a felnőttek és nyafogásra, hisztire a gyerekes anyukák. Ezek ellen gyógyszer nincs, a legjobb megoldás a sok mozgás, alvás és a friss zöldségek, gyümölcs.
OLVASS TOVÁBB!
A jóga alapjai: Miért érdemes belevágni?
A jóga egy ősi mozgásforma és filozófia, amely testet, lelket és szellemet harmonizál. Napjainkban egyre több nő fordul a jóga felé, h...
KÖZÉRZETOmega-3 zsírsavak: életmentő tápanyagok a szív- és érrendszeri betegségekkel szemben
Mik azok az Omega-3 zsírsavak?...
KÖZÉRZETEz a 6 hétköznapi szokásod rémálmokat okoz a fogorvosnak
Naponta kétszer fogat mosol, időnként fogselymet használsz, és azt hiszed, ezzel minden rendben van? Tévedsz, mert sajnos számos mindennap...
Fogszabályozás ár – ennyibe kerül a fogszabályozás manapság
Bár sokszor úgy érezzük, hogy a tökéletes mosoly ára szinte minden pénzt megér, itt az ideje, hogy beszéljünk a költségekről....
KÖZÉRZETMi a különbség a szemvizsgálat és a látásvizsgálat között?
A köznyelvben gyakran egymás szinonimájaként használjuk, ám a szemvizsgálat és a látásvizsgálat nem ugyanaz. Szemünk egészsége érd...
KÖZÉRZETNyomkodjuk-e a pattanásokat? A La Roche-Posay inkább a hámlasztásban hisz!
A pattanások nyomkodása valós probléma, főleg akkor, ha a tükör előtt állva nem tudsz ellenállni a kísértésnek....
Adja meg születési időpontját!
VAGY
EZT EL KELL OLVASNOD
ÁLLATI CUKISÁGOK