Kövesd friss cikkeinket RSS csatornánkon
KÖZÉRZET

Halva született - Muszáj beszélni róla

Szerző:
Szabó Anna
Leírni is éppoly megrázó, mint hallani. Elképzelhetetlen a fájdalom, ami a mondat mögött van! A várandósság izgalmas és örömteli hónapjai alatt meg sem fordul a fejedben, hogy ez veled is megtörténhet. Pedig senki sincs biztonságban! Az adatok pontosan ezt mutatják. Beszélnünk kell róla, bármilyen borzasztó!

A halva születés okai

Halva születésről beszélünk, amennyiben a magzat a 24. terhességi hét után halálozik el. Magyarországon évente mintegy 95000 szülésre megközelítőleg 470 halvaszületés esik. Számos oka lehet, de a szakértők 3 fő kategóriába sorolják:

1. Születési rendellenességek

2. Méhlepény és köldökzsinór rendellenességei

3. Anyai problémák /pl: cukorbetegség, fertőzések, vérnyomás problémák... stb./

Egy tanulmány szerint a halva született gyerekek fele megmenthető lenne, ha az anyai tényezőt, mint pl. a cukorbetegséget, a magas vérnyomást és fertőzéseket időben észrevették volna. Megfelelő kezelést követően egészséges „élő" gyerek jött volna a világra. A megelőzésen van a hangsúly. Kiemelt szerepe van ebben a védőnőknek és a kezelőorvosoknak. A születési rendellenességek tekintetében pedig a kivizsgálásé a főszerep. Az anya életkora is kockázati tényező. Minél idősebb az anya, annál nagyobb az esély egy születési rendellenesség kialakulására. De ebben a kérdésben nem az életkoré a főszerep. Sajnos senki sincs biztonságban. A baj bármikor megtörténhet.

Ha bekövetkezik a lehetetlen

A fájdalmas hír közlése után sincs vége a megpróbáltatásoknak. Az igazán elgondolkoztató kérdésekkel csak ezután fogsz szembesülni. Az első ilyen nagy dilemma, hogy akarod-e látni a csecsemőt. Jogod és jogotok van meghozni ezt a döntést. Egyes kórházakban ezt megtiltják. A másik fontos kérdés a temetés. A törvény szerint erre nem kötelezhető a szülő. A te döntésed, hogy hogyan búcsúzol el tőle. Másik sarkalatos pont az anyakönyvezés kérdése, mivel ezek a gyermekek nem anyakönyvezhetőek. Csupán születési bizonyítványt állítanak ki.

Feldolgozni a feldolgozhatatlant

Jelenleg nincs egységes szemlélet a magzati halálozás kivizsgálására. Sokszor a gyászoló család is megkérdőjelezi ennek hasznát. A vizsgálat fényt deríthet a háttérben meghúzódó okokra, valamint a későbbi gyermekvállalást is kedvezően befolyásolhatja. Ezáltal az ismétlődés kockázata is elkerülhető. Elősegítheti a történtek érzelmi lezárását és a talpra állást. Mégis kevés szülő él ezzel a lehetőséggel. Minden ember másként éli meg a gyászt. Egyeseknek az ad megnyugvást, hogy méltóképp elbúcsúznak gyermeküktől és megadják neki a végtisztességet. Ezáltal lezárják életük fájdalmas szakaszát. Mások pedig mélyen eltemetik magukban a történteket és meg nem történtnek próbálják tekinteni. A beszámolókat olvasva az is kiderült számomra, hogy megkönnyíti a trauma feldolgozását egy újabb gyermek vállalása. Sokat segít a család és a barátok figyelme. Nagyon hasznos a beszélgetés a szülőkkel. Nem szabad hagyni, hogy az anya önmagát okolja a történtekért.

Személyes indíttatásra kezdtem ezzel a témával foglalkozni. Az ismertségi körömben egy éven belül kétszer is szembesültem ezzel a problémával. Súlyos tragédiák ezek, mellyel a szakirodalom is csak elég szűkszavúan foglalkozik. Minden eset más és minden eset mögött egy emberi tragédia is megbújik. Bevált recept tehát nincs az elkerülésre. De te is tehetsz érte, hogy ilyennel soha ne kelljen szembenézned! Merj orvoshoz fordulni, ha úgy érzed, hogy valami nincs rendben veled vagy a babáddal!

Szólj hozzá Te is!
SZEMÉLYRE SZABOTT HOROSZKÓP

Adja meg születési időpontját!

VAGY

KÉREM AZ ELEMZÉST

HÍRLEVÉL