Lebeszélő fázis
Nem beszélhetek a férfiak nevében, csak együtt érzőn kommentálhatom, hogy mi vár arra az apukára, aki nemcsak gyermekének nemzésében, hanem az azt követő megrázó eseményben, a szülésben is aktívan részt kíván venni. Törvények és jogok ide vagy oda, először a tisztelt apukának önmagával kell tisztáznia, hogy valóban ott akar-e lenni a szülésen. Csak akkor menj el, ha a válaszod egyértelmű igen. Amennyiben rábeszélésnek, vagy valamilyen elvárásnak próbálsz megfelelni jelenléteddel, valószínűleg bizonytalanságoddal nem segíted vajúdó párodat. Pedig az apák jelenlétének talán legfontosabb szerepe az érzelmi támogatás, hogy közvetítsen párja és a szülésben közreműködő gyakorlott, de az anyát nem ismerő orvosok és szülésznők között. Egy ájuldozó férfi azonban nem tud ügyelni a szülés zavartalanságára, mert maga lesz zavaró tényező. Ha egyébként irtózol mindentől, ami fájdalommal, vérrel és ehhez hasonlókkal kapcsolatos, soká fogod kiheverni az élményt.
A szülés komoly dolog
Egészen a múlt század első feléig az apák szerepe többnyire a család fenntartására korlátozódott. Az idők változásával az anyák a családi tűzhely mellől kilépve aktív pénzkeresői szerepet vállaltak. Talán így merülhetett fel az igény, hogy akkor az apákat is be kellene vonni, beavatni, mind a szülés – mint a legfájdalmasabb, de egyben legcsodálatosabb – élménybe, mind a várakozás, majd a gyereknevelés procedúrájába.
Jogos igény mindkét részről, hogy az ember ossza meg társával mindazt a jót, de egyben rosszat is, amiben részesül. Sokoldalnyi beszámoló olvasható a neten férfiak tollából, pro és kontra az apás szülésről. A legaranyosabb hasonlatot dr. Polgár Zoltán, a Bajcsy-Zsilinszky Kórház nőgyógyász főorvosától találtam: „szülésre komolyabb felkészülés nélkül elmenni ahhoz hasonlít, mintha hirtelen ötlettől vezérelve, mindenféle edzés nélkül állnál rajthoz a következő maratoni futóversenyen. Nem kizárt, hogy megcsinálod, de nem a futás szépségéről fog szólni a történet. A szülés némileg komolyabb dolog...”
Pótolhatatlan percek
Nézzük, mit tehetsz, ha eldöntötted, hogy bevállalod. A legjobb ötlet, hogy felkészülsz az előtted álló megpróbáltatásokra.
1. Kísérd el párodat a választott szülészeten tartott szülésfelkészítő tanfolyamra. Ha szerencséd van, nem leszel egyedüli férfiember a társaságban. Ha mégis, legalább a párod büszke lesz rád...
2. Ha nem végzel rendszeresen testmozgást, akkor most kezdd el karjaid erősítését. Elsősorban a bicepszedet vedd kezelésbe, az okát természetesen azonnal megtudod.
3. Légy tisztában a szülés szakaszaival. Jól jöhet majd, ha a méhszáj mérete, vagy a méhösszehúzódások gyakoriságának ismeretében nagyjából tisztában leszel azzal, hol is tart kicsinyed a világ felé araszoló útján.
4. Beszéld meg pároddal, hogy kinek a jelenlétére van szüksége rajtad kívül. Valószínűleg veled is megelégszik majd. Ezt tisztázzátok a családtagokkal, barátokkal. Jobb ezen időben túl lenni, mit a szülőszobából kiküldeni az aggódó anyukát, vagy lelkes barátnőt.
5. Nézz meg néhány, szülésekről szóló filmet.
6. Nyugodtan kérdezd ki nőgyógyászotokat arról, hogy miket kell majd szülés alatt csinálnod annak érdekében, hogy párod kínjait csökkenthesd.
7. Párod valószínűleg hetekkel a szülés várható ideje előtt összepakol magának egy csomagot, amit a kórházba fog bevinni magával. Te is készülj a következőkkel: papucs, innivaló, adott időben szendvicsek.
8. Ha megbeszéltétek, rakd be a videokamerát, tartalék akkuval és a fényképezőgépet. Telefonodat is töltsd fel, szülés után sokat fogod használni.
Ha mindezekkel kész vagy, valószínűleg már csak a szülés lesz hátra. Szabadjára engedheted örömkönnyeidet, gratulálhatsz gyermeked anyjának. Kezedbe foghatod a csecsemőt, elvághatod a köldökzsinórt. Olyan felvételeket készíthetsz, amiket soha többé nem ismételhetsz meg. A katartikus élményt követően a kispapa szerepe vár rád a családi mindennapokban, életed végéig. Ez jó buli, férfi munka volt, de csak a kezdet!
OLVASS TOVÁBB!
JUKKI – baba játékok, amelyek fejlesztik és szórakoztatják a kicsiket
A babák számára az első hónapok és évek életük legfontosabb időszaka, hiszen ekkor fejlődik legintenzívebben az érzékelésük, mozg...
GYERMEK"A szülőknek nem szabad mindent személyeskedésnek venni"
Sok szülő fél a pubertáskortól. Egy szakértő elmagyarázza, a szülők és és a tinédzserek hogyan vészelhetik át ezt az időszakot....
GYERMEK7 jel, ami arra utal, hogy csemetéd emlékszik az előző életére
Úgy tartják, hogy a gyerekek kb. 3-4 éves korukig képesek emlékezni korábbi inkarnációikra, és ha jobban odafigyelünk, kaphatunk tőlü...
8 szülői magatartás, mely megakadályozza a gyermeket abban, hogy sikeres legyen
A szülők keményen dolgoznak azért, hogy gyermekeik sikeresek legyenek, azonban fontos, hogy figyeljenek viselkedésükre, melyek esetleg hát...
GYERMEKA 6 legfontosabb különbség az apa és az Édesapa között
Ki az apa, és ki az édesapa? Az apa felelős a fogantatásért, de az édesapa az, aki gondozza a gyermeket. Bár a kettő egymás szinonimája...
GYERMEKTanítsd meg a gyermekedet arra, hogyan őrizheti meg a személyes életterét
Sokak számára a személyes tér ijesztő és nagyrészt feltáratlan téma. Tiszteletben kell tartanunk egy személy belső láthatatlan kis vi...
Adja meg születési időpontját!
VAGY
ÁLLATI CUKISÁGOK