Ahhoz azonban, hogy ez így legyen, a szülőnek meg kell tanítania a gyermeket arra, hogyan birkózzon meg a stresszel. Az ilyen jellegű tapasztalat és az elsajátított készségek minden téren hasznosak lesznek a gyermek számára a jövőben. Jó hír, hogy nem kell külön stratégiát kidolgoznod, hiszen a szakemberek már pontosan választ adtak mindenre, neked csak követned kell az alábbi tippeket.
Mielőtt azonban elsajátítanád ezt a stratégiát, meg kell értened, hogyan ismerheted fel, hogy a gyermeked stressztől szenved:
1. A viselkedése rossz irányba változik (pl.: rossz szokások, mint az ujjszopás, a füllentés vagy a zaklatottság, túlreagálás stb.)
2. A rossz egészségi állapot a stressz eredője is lehet
3. Változások a másokkal való kapcsolattartásban
4. Kijelentések: „Mérges vagyok" (negatív érzelmek stb.), „Értéktelen vagyok" (torz önkép), és „Az emberek gyűlölnek" (rossz társadalmi kapcsolatok)
Hogyan kezeld a stressztől szenvedő gyermeket?
1. Uralkodj az érzelmeiden
A gyermekek sokkal jobban érzékelik, mit érzel, semmint azt gondolnád. Ha a beszélgetések alkalmával látszik például a pánik az arcodon, a gyermeknek ettől csak még nehezebb lesz.
2. Légy specifikus
Beszélgess a gyermekkel a rajta megfigyelt stressz okozta megnyilvánulásairól (viselkedésbeli változás, érzelmek, negatív gondolatok, amiket hangoztat).
3. A „Minden rendben lesz" nem egyenlő azzal, hogy „Minden rendben van"
A gyerekek a jelenben élnek, és másképp érzékelik az időt, mint a felnőttek. Nem rendelkeznek kellő tapasztalattal az életben, és ezért a „Minden rendben lesz" kijelentés úgy hangzik, mint a „soha" vagy „nagyon hosszú idő múlva". Próbáld meg együtt kitalálni a gyermekkel, hogyan lehet megoldani a problémát, és várj, míg utána magától megszűnik.
4. Váltsátok közösen valóra az ötleteket
Miután megvan a megoldás, egyszerűen csak cselekedj! Emellett ne felejtsd el becsülni a gyermek által elért eredményeket.
5. Néhány dolog nem megoldható – tanítsd meg a gyermeknek, hogyan fogadja el őket
Első pillantásra ez esetleg ellentmondhat a hármas pontnak. Azonban a jelenlegi tanács csak azokra a dolgokra vonatkozik, amelyeket nem lehet megváltoztatni, pl.: ha más városba költözöl, és a gyermek emiatt fél. Meg kell tanulnia, hogyan alkalmazkodjon az ilyen dolgokhoz.
6. Próbálj meg pozitív dolgokat is mondani egy előnytelenebb helyzetről
A pozitív szemlélettel egy teljesen más nézőpontból is megvizsgálható az adott helyzet. Pl.: a gyermek rosszul érezheti magát az új iskolában, de a feladata az, hogy kiaknázza a lehetőségeit.
7. A közösség segít megoldást találni a problémákra
Ha kapcsolatba lépsz más szülőkkel és gyermekeikkel, akik ugyanazokkal a problémákkal küzdenek, akkor sem te, sem a gyermek nem érzi magát egyedül. Beszélgethetsz olyan emberekkel, akik megértik a problémáidat, és nem ítélkeznek fölöslegesen. Sok hasznos tanáccsal is szolgálhatnak számodra más szülők.
8. Próbálj meg annyi pozitív életérzést közvetíteni a gyermek felé, amennyit csak tudsz!
Segíts a gyermekednek abban, hogy sok izgalmas élményben lehessen része, és új barátokra találhasson. Ez valóban boldoggá teszi a gyermekeket, és eltereli a figyelmüket a stresszes gondolatokról.
OLVASS TOVÁBB!
JUKKI – baba játékok, amelyek fejlesztik és szórakoztatják a kicsiket
A babák számára az első hónapok és évek életük legfontosabb időszaka, hiszen ekkor fejlődik legintenzívebben az érzékelésük, mozg...
GYERMEK"A szülőknek nem szabad mindent személyeskedésnek venni"
Sok szülő fél a pubertáskortól. Egy szakértő elmagyarázza, a szülők és és a tinédzserek hogyan vészelhetik át ezt az időszakot....
GYERMEK7 jel, ami arra utal, hogy csemetéd emlékszik az előző életére
Úgy tartják, hogy a gyerekek kb. 3-4 éves korukig képesek emlékezni korábbi inkarnációikra, és ha jobban odafigyelünk, kaphatunk tőlü...
8 szülői magatartás, mely megakadályozza a gyermeket abban, hogy sikeres legyen
A szülők keményen dolgoznak azért, hogy gyermekeik sikeresek legyenek, azonban fontos, hogy figyeljenek viselkedésükre, melyek esetleg hát...
GYERMEKA 6 legfontosabb különbség az apa és az Édesapa között
Ki az apa, és ki az édesapa? Az apa felelős a fogantatásért, de az édesapa az, aki gondozza a gyermeket. Bár a kettő egymás szinonimája...
GYERMEKTanítsd meg a gyermekedet arra, hogyan őrizheti meg a személyes életterét
Sokak számára a személyes tér ijesztő és nagyrészt feltáratlan téma. Tiszteletben kell tartanunk egy személy belső láthatatlan kis vi...
Adja meg születési időpontját!
VAGY
EZT EL KELL OLVASNOD
ÁLLATI CUKISÁGOK