FOGYÓKÚRA

Divat diéták - Avagy kecsegtető reklám, elszomorító végeredmény

Szerző:
Szabó Anna
A minap a bevásárlóközpontban szembejött velem egy ananászokkal gusztusosan telepakolt polc. Kedvet is kaptam, hogy vegyek egyet, aztán amikor már otthon ültem a gép előtt, a felkockázott gyümölccsel, eszembe jutott, hogy nem sokat tudok az ananász élettani hatásairól. Beírtam a keresőbe, és ha hiszitek, ha nem, egy újabb csodadiétát dobott ki elsőként a gép.

 

Nem lévén rest az ilyeneket kapásból megkritizálni, el is olvastam az ananász fogyasztásához kiírt javaslatokat – a cikk pedig nem mást ígért, mint 4-5 kiló fogyást egy hét alatt. Ezekkel az ígéretekkel pedig az a bajom, hogy elfelejtik elárulni, mégis ki tud ilyen sokat fogyni tőle ilyen rövid idő alatt. Valaki, aki általában reggeltől estig tömi magába a gyors kaját, a töméntelen mennyiségű cukrot és zsírt, mellette pedig eszébe nem jut mozogni, vagy az, aki egyébként is viszonylag egészségesen táplálkozik (ahogyan engedi a büdzsé), és még hébe-hóba sportol is? Mert lássuk be, ha az első kategóriába tartozunk, akkor egy hetes rostkúra valószínűleg tényleg megszabadít bennünket pár kilótól, hiszen a feldolgozott finom cukrok helyett végre inkább gyümölcscukorral lepjük meg a szervezetünket, sőt, az ananász rosttartalma még az emésztésünkön is segít. Na de mi van akkor, ha egyébként is helyesen étkezünk, és már csak pár kilót szeretnénk valahogy lefaragni a csípőről, pocakról? Garantáltan nem a beígért végeredménnyel szembesülünk.

A zsírégető ananászkúra szerencsére nem tartozik az önveszélyes diéták közé, annak ellenére, hogy a többség teljesen hatástalannak fogja tartani, hiszen nem mondja ki, hogy egy hónapon keresztül, ne adj isten, három hónapon át csak és kizárólag ananászt ehetsz, és az majd jól megkarcsúsít. Így ha valakinek ingerenciája támad egy hétig ezt a kúrát folytatni, valószínűleg nem kell szembesülnie maradandó károkkal.

De visszakanyarodva a hatástalan fogyókúrákhoz: ezek a diéták nagy általánosságban mind a túlzott cukorfogyasztás fellegvárában, Amerikában pattannak ki valamilyen „szakértő" fejéből, és burjánzanak szét járványként az egész világon. Jó, ha mindenki tisztában van vele, hogy ezeket az úgynevezett „fogyókúrás módszereket" nem feltétlenül azért találják ki, hogy a kliens valóban eredményt érhessen el, sokkal inkább üzleti megfontolásból. Ne álljunk be a sorba, és legyünk a következő kísérleti egerek! Ugye te sem akarsz ebbe a csapdába esni? Akkor érdemes a következőkkel tisztában lenned.

4-5-10 kiló fogyás egy hét alatt

Ha egy kúra ilyen mértékű fogyást ígér, az már alapvetően gyanús. Egy átlagos (nem túlsúlyos) testalkatú felnőtt ember körülbelül heti fél kiló súlyvesztéssel számolhat, ha diétába, és rendszeres mozgásba kezd. Azok a csodamódszerek, amelyek rövid időn belül hatalmas célokkal kecsegtetnek, jobbára megterhelik a szervezetet, segítségükkel rengeteg vizet veszítünk, sőt, rosszabb esetben felborul az emésztésünk, akár maradandó gyomorproblémáink is kialakulhatnak, amelyekkel aztán életünk végéig küzdhetünk.

Tudom, hogy gyors eredményt szeretnél, amelyet könnyen el is érhetsz (ki nem?), de gondolkozz el, megér-e az a pár kiló – ami amúgy sem a zsírpárnáidat fogja eltüntetni – hogy cserébe bezsebelj egy finom kis gyomorfekélyt, vagy netalántán egy könnyebb cukorbetegséget. Minden rajtad áll.

 

ABC és társai

Mind hallottunk már olyan diétáról, amely megszabja, hogy hétfőn csak rostot ehetünk, kedden szénhidrátot (na de milyet?), szerdán fehérjét, folytatva a hét végéig, és ezt ismételgetve három hónapon keresztül. Az elv, amely szerint változatosan kell táplálkoznunk, éppenséggel nem hibás, a módszer azonban igen. Ezzel csupán ártunk: szétcincáljuk a szervezetünk működéséhez szükséges tápanyagok bevitelét. A testünk működéséhez – és most talán nem árulok el akkora újdonságot – mindenre szükség van. Együtt. A fehérje, a szénhidrát, a rostok, a zsír, mind-mind közreműködik az egészségünk fenntartásában. Ha ezt az egyensúlyt felborítjuk azzal, hogy csak egyféle tápanyagot juttatunk a szervezetünkbe, egyrészről az emésztésünkkel is gondjaink akadnak majd egy idő után, másrészről semmiképpen nem fogunk tartós eredményt elérni.

Ezt már ugyan csak zárójelben teszem hozzá, de a hasonló megosztott étkezéses diéták közül az ABC-s a kedvencem, amely szerint végig kell haladni az ABC összes betűjén, és bizonyos napokon kizárólag az adott betűvel kezdődő elnevezésű étel fogyasztható. Nem hallottam róla, hogy ez valaha valakinek is működött volna, de ha mégis, akkor azt az embert szeretném megtapsolni – a lehetetlennel határosat művelt.

 

Light-lakoma

Csak azért, mert a csomagoláson ott virít a felirat, még nem kell tonnaszám bevásárolnunk belőle. Az élelmiszeripar egyik nagy átverése a termékeik „diétás" verziójának legyártása. Persze nem az állítom, hogy nem léteznek olyan biotermékek, amelyek valóban ellenőrzöttek, és csökkentett ilyen-olyan tartalmúak, azzal azonban érdemes tisztában lenned, hogy a light nem feltétlenül jelent kevesebb cukrot. Egy amerikai felmérés szerint a különböző diétás termékek cukortartalma pontosan megegyezik a „sima" verzióéval, az egyéb hozzávalók elvonásával változtatgatják a kalóriatartalmat. Te pedig gyanútlanul iszogatod a light üdítődet, majszolod a light reggelidet, és mégsem változik semmi, sőt, mintha rosszabb lenne a helyzet. Miért? Mert ez light, úgy gondolod (jogosan, hiszen a reklámok és a címke ezt mondja), hogy ebből többet ehetsz, úgysem hizlal. Sajnálom, hogy ezt kell mondanom, de ez sajnos nem igaz.

A light kóla pedig véleményem szerint külön szót érdemel. Nem is a cukortartalom az, ami igazán aggasztó, hiszen létezik már természetes édesítőszerrel (steviával) legyártott, úgynevezett „zöld kóla", aminek szerencsére csak a csomagolása zöld, azonban bármely másik kólához hasonlóan foszforsavat tartalmaz. Ennek a vegyületnek pedig van egy olyan kellemes tulajdonsága, hogy kivonja a vizet a szervezetből (észrevetted, hogy a kólától mindig csak egyre szomjasabb leszel?), másrészről kiüríti a kalcium-tartalékaidat is, ez pedig megnöveli a csontritkulás kialakulásának veszélyét, hiszen a kalcium így nem tud beépülni a csontokba.

Amit még fontos lehet megemlíteni az édesítőkkel kapcsolatban az az, hogy a legtöbb édesítőszerrel gyártott készítmény túlzott fogyasztása a cukorfogyasztáshoz hasonlóan beindítja az inzulintermelődést, amelynek következményeképpen sokkal hamarabb megéhezünk, és többet is eszünk, mint amennyire szükségünk lenne. Szóval csak óvatosan a light-lakomázással.

 

Szólj hozzá Te is!
SZEMÉLYRE SZABOTT HOROSZKÓP

Adja meg születési időpontját!

VAGY

KÉREM AZ ELEMZÉST

HÍRLEVÉL