UTAZÁS

II. Lajos hóbortos kastélyai

Szerző:
Szabó Anna
Az őrültnek tartott II. Lajos király egész életében egy romantikus mesevilág feltámasztásán fáradozott. Fantáziájában sorra álmodta meg a tündérkastélyokat, melyek közül a legismertebb Neuschwansteinben található.

 

Neuschwansteinben egy király álma valósult meg: a kastély tornyai és erkélyei a bajor Alpok erdeinek sűrűjéből bukkannak elő. A látogató egy színházi előadás díszletének vélheti, ami nem véletlen, hiszen Chrisian Jank müncheni színpadtervező is közreműködött II. Lajos bajor király elképzeléseinek megvalósításában. Roppant méreteivel mégiscsak valódi ez a 17 évig épült fantáziaszülemény.


II. Lajos a közeli hohenschwangaui kastélyban, egy középkori erődítményen nőtt fel, amelyet apja, II. Miksa hozatott rendbe. A trónörökös jól ismerte a német mitológiát, és a lovagkor világa vonzotta. Richard Wagner Lohengrin operájának 1858-as bemutatója olyan mély benyomást keltett benne, hogy amikor három évvel később, tizennyolc évesen megkoronázták, első dolga az volt, hogy Wagnert meghívja Münchenbe. Elegendő pénze és hatalma volt ahhoz, hogy mecénásként támogassa a zeneszerzőt. Kifizette adósságait, műveinek előadására ünnepi játékokat szervezett. Wagner a német ősi mondavilágot idézte fel és állította színpadra operáiban. A jó és a rossz örök drámai harcát beszéli el zeneműveiben.


Közben elkészült II. Lajos mesekastélya, amely a német lovagok korának hangulatát hozta vissza. A királyról azt híresztelték, hogy őrült volt, és semmi érzéke nem volt a realitások iránt, miközben egy birodalmat kellett volna kormányoznia. Bismarc fiatalkorában még beszámíthatónak tartotta. Különös öltözködésével és különcségével megütközést keltett a környezetében. Napokat átaludt, és azt álmodta, hogy XIV. Lajos szellemével ebédelt. (Idős korára valóban megbolondult.) A krónikák szerint 15 ember négy és fél éven át faragta Lajos faágyát. A kastély belső berendezésében különböző építészeti stílusok keverednek: mór, gótikus és barokk elemek az oszlopok tartotta keleti stílusú cseppkőboltozattal, a trónterem pedig a hanyatló Bizánc stílusjegyeit viseli magán.



A Wagner-operák előadására szánt hatalmas csarnok megvilágítása ravasz és ötletes. II. Lajos kedvelte a régmúlt hangulatát, de ez nem akadályozta meg abban, hogy felhasználja a legújabb technikai vívmányokat. Fűtési rendszere is modern volt, a konyhában hideg-meleg víz folyt.


A környezet bája ellenére a király boldogtalan volt. Még csak három hónapja költözött be a tündérpalotájába, amikor kormányzásra alkalmatlannak nyilvánították. A Starnberg-i tó menti kastélyba vitték, őrizet alatt tartották, és máig tisztázatlan körülmények között itt fulladt vízbe 1886. június 13-án.


Neuschwanstein csupán egyike II. Lajos hóbortos kastélyinak. Még további kettőt építtetett, és tervek sorát vetette papírra. A Linderhofi kastélyával újabb kísérletet tett arra, hogy feltámassza a germán középkori világot.


 

Szólj hozzá Te is!
SZEMÉLYRE SZABOTT HOROSZKÓP

Adja meg születési időpontját!

VAGY

KÉREM AZ ELEMZÉST

HÍRLEVÉL