SZÓRAKOZÁS

Nyugodt jövő, biztos jelen: ezért éri meg életbiztosítást kötni!

Szerző:
Szabó Anna
Egy emberi élet során számos sorsfordító pillanat történhet, és sajnos nem csak pozitív értelemben. Épp ezért fontos, hogy a jelenben mindig kellő figyelmet fordítsunk a jövő kihívásaira, és amennyire csak tudunk, előre felkészüljünk a váratlan helyzetekből adódó nehézségekre.

Az életbiztosítás, más néven kockázati életbiztosítás egy olyan pénzügyi eszköz, ami hidat teremt a “most” és “majd” között, és lehetővé teszi, hogy stabil alapokat teremtsünk önmagunk és hozzátartozóink számára. Cikkünkből részletesen is megismerheted a konstrukció legfontosabb tudnivalóit.

Hogyan épülnek fel a kockázati életbiztosítások?

A hagyományos, kockázati életbiztosítás viszonylag könnyen értelmezhető kockázatviselési forma, ugyanis elsődleges célja, hogy a biztosított halálesetekor anyagi támogatást nyújtson szeretteiszámára. Fontos, hogy ez a típusú életbiztosítás k a nem megtakarítás. Kockázati életbiztosítás azon esetekben ad térítést, ha a biztosított bármely esemény (akár betegség, akár baleset) miatt elhunyt. Ha a biztosítás tartama alatt nem történik ilyen szomorú esemény, akkor kifizetés nélkül megszűnik a biztosítás. Létezik számos olyan konstrukció, ahol a biztosító, ezekben az esetekben a tartam végén visszaadja a befizetett díj egy részét vagy a tartam alatt valamilyen szolgáltatást nyújt, a pontosan fizető ügyfeleknek.

Lényeges jellemzője az ilyen típusú biztosításoknak, hogy lehetőség van megnevezni kedvezményezettet. Ez lehet akár egy vagy több személy, a kedvezeményzetteket tartam közben a szerződő félnek jogában áll módosítani, azonban ehhez a biztosított hozzájárulása is szükséges. Kapcsolhatók hozzá ugynevezett hitelfedzeti záradékok, amikor például halál esetén a biztosító a pénzintézet részére utal. Ha nem kerül megnevezésre név szerint kedvezményezett akkor a biztosított örököseit illeti a szolgáltatási összeg.  Ha van név szerinti kedvezményezett, akkor gyorsabban történik a kifizetés, míg örökösök esetén meg kell várni a hagyatéki eljárás végét. Érdemes azonban megjegyezni, hogy a kockázati életbiztosítás nem képezi a hagyaték tárgyát, így illetékmentesen gondoskodhatunk szeretteinkről. 

Összegezve, a kockázati életbiztosítások úgy vannak összeállítva, hogy a lehető legkönnyebben értelmezni tudjuk őket, de persze az apró betűs részekre ebben az az esetben is célszerű odafigyelni. A legtöbb ajánlatban kizáró tényezőként van feltüntetve, hogyha a haláleset háborús helyzetben, vagy öngyilkosság, extrém sport, ittas vezetés miatt történik. Fontos megjegyezni, hogy a biztosítók az ajánlattétel során úgynevezett kockázatelbírálást végeznek, amelynek keretén belül megnézik a biztosított egészségi állapotát. Ez a felmérés történhet egy kérdőív kitöltésével, telefonon keresztül, szakember általi kikérdezés során vagy orvosi vizsgálattal. Minden esetben érdemes  a valóságnak megfelelően megadni az egészségi állapotunkkal kapcsolatos információkat. Ezzel eleget teszünk az úgynevezett közlési kötelezettségünknek. Ha a biztosítási esemény később olyan okból következik be, amit ilyen módon a biztosító tudomására hoztunk, akkor a biztosító köteles szolgáltatni. Ellentkező esetben – ha eltitkoltunk valamilyen betegséget és az volt az oka a biztosítási események, akkor  a biztosító nem köteles szolgáltatni, kivétel, ha a szerződéskötéstől számítva 5 év eltelt.

3 szempont, ami felhívja a figyelmet az életbiztosítások jelentőségére

A fő szolgáltatása mellett, egy életbiztosítás több módon is segítséget nyújt. Amellett, hogy egy tragikus haláleset után jelentős mértékű - akár több tíz milliós, adó- és illetékmentes - biztosítási összeget fizet a kedvezményezettek részére, kiegészítő szolgáltatásokkal még átfogóbb védelmet biztosít.

Ilyen módon fedezeti körét ki lehet bővíteni:

Kritikus betegségek esetén pl: daganatos betegség, szívinfarktus

TB rokkantság esetében

kórházi benntartózkodás,

tartós betegség miatt kieső kereset,

műtét,

költséges orvosi kezelés,

Az eltérő kockázatokhoz eltérő összeghatárok tartoznak, amelyek biztosítónként és szerződésenként változhatnak.

Végül, de nem utolsó sorban, egy életbiztosítás hitelfedezetként is igénybe vehető. Mi több, sok pénzügyi intézet kötelezi is az ügyfeleit egy életbiztosítási szerződés megkötésére. Ennek köszönhetően bármilyen probléma áll fenn, a hiteltartozást a biztosító állja és fizeti ki a kölcsönt adó bank számára, így nem az örökösöknek kell megküzdeniük a nagymértékű anyagi nehézségekkel.

Kinek éri meg életbiztosítást kötnie?

A fentiek értelmében egy életbiztosítás sokak számára megérheti. Mind a családfenntartók, mind a családalapítás előtt álló párok profitálhatnak a konstrukció szolgáltatásaiból, de azoknak is érdemes elgondolkodni rajta, akik minden esetben támogatni szeretnék a szeretteiket - legyen szó egy súlyos megbetegedés vagy tartós lábadozás okozta jövedelemkiesésről.

Egy életbiztosítás lehetőséget ad a tudatos jövőtervezésre, és segít magabiztosan szembenézni az előttünk álló kihívásokkal és nehészségekkel.

biztosítás életbiztosítás
Szólj hozzá Te is!
SZEMÉLYRE SZABOTT HOROSZKÓP

Adja meg születési időpontját!

VAGY

KÉREM AZ ELEMZÉST

HÍRLEVÉL