A rózsát már az i. e. I. évezredben is termesztették Közép-Keleten és Kínában, később innen indult hódító útjára Európába. A virágok királynőjének nevezik, jelenleg több száz vadrózsafajt tart számon a tudomány. Mivel több ezer éve nemesítik, számtalan méretben, formában, színben találkozhatunk vele.
A rózsaolaj valószínűleg az első esszencia, amit sikeresen desztilláltak. Manapság elsősorban Bulgáriában gyártják, előállítása rendkívül munkaigényes: egy cseppnyi rózsaolajhoz 30 kinyílt, ép szirmú, kézzel szedett virág szükséges.
A rózsaolajnak, amelyet elsősorban az illatszeriparban hasznosítanak, nagyon értékes gyógyhatásai vannak: elpusztítja a vírusokat és baktériumokat, gyulladáscsökkentő, megrövidíti a sebgyógyulási folyamatot – ugyanis kémiai szerkezete nagyon összetett. Nagyjából négyezer összetevőt tartalmaz, melyek többek közt gyulladáscsökkentő, antiszeptikus, lazító hatásúak. Alkalmazható fejfájás, láz, alvászavar, ekcéma, rossz közérzet, sőt, még menstruációs panaszok enyhítésére is: görcsoldó, a méh izomzatának gyengeségét csökkenti, és mivel jótékony hatással bír a női hormonrendszerre, a rendszertelen ciklust is segít helyreállítani.
Lássuk tehát a receptúrákat:
- Általános bőrápoláshoz keverjünk össze 4 csepp rózsaolajat 100 ml alapolajjal. Bőrfeszesítésre, hideg okozta arcpírra, vízhiányos, száraz bőrre használjuk.
- Sebgyógyításra a rózsaolajat közvetlenül vigyük fel a bőr kisebesedett részeire. Az övsömör kezelésében is nagyszerű eredményeket érhetünk el ezzel a módszerrel.
- Idegrendszerünk megnyugtatására, álmatlanságunk kezelésére csináljunk lazító fürdőt: keverjünk el 50 ml tejszínt 3 csepp rózsaolajjal, és keverjük a fürdővízhez.
- Belsőleges alkalmazáskor (pl. ciklusszabályozás, menstruációs panaszok kezeléséhez) tegyünk 1 csepp rózsaolajat egy teáskanál mézbe és együk meg. Vagy, ha ezt túl töménynek találjuk, akkor adjunk 1 csepp rózsaolajat 1 liter szénsavmentes ásványvízhez, és kisebb adagokban igyuk meg a nap folyamán.
Fontos!
- Amennyiben a belsőleges alkalmazást választjuk, győződjünk meg róla, hogy a rózsaolajat a virágok lepárlásával nyerték ki, nem pedig oldószeres eljárással. Utóbbi esetben előfordulhatnak benne vegyszermaradékok.
- Terhesség alatt a használata nem ajánlott. Mivel hatóanyagai lazító hatásúak, alkalmazása korai méhösszehúzódásokat okozhatnak!
- Az illóolajokat fénytől védve, állandó szobahőmérsékleten tároljuk, jól zárható üvegben. Ne lepődjünk meg, ha a rózsaolaj idővel sűrűbb, és erősebb lesz – ez annak a jele, hogy megfelelően tároltuk.
OLVASS TOVÁBB!
Omega-3 zsírsavak: életmentő tápanyagok a szív- és érrendszeri betegségekkel szemben
Mik azok az Omega-3 zsírsavak?...
KÖZÉRZETEz a 6 hétköznapi szokásod rémálmokat okoz a fogorvosnak
Naponta kétszer fogat mosol, időnként fogselymet használsz, és azt hiszed, ezzel minden rendben van? Tévedsz, mert sajnos számos mindennap...
KÖZÉRZETFogszabályozás ár – ennyibe kerül a fogszabályozás manapság
Bár sokszor úgy érezzük, hogy a tökéletes mosoly ára szinte minden pénzt megér, itt az ideje, hogy beszéljünk a költségekről....
Mi a különbség a szemvizsgálat és a látásvizsgálat között?
A köznyelvben gyakran egymás szinonimájaként használjuk, ám a szemvizsgálat és a látásvizsgálat nem ugyanaz. Szemünk egészsége érd...
KÖZÉRZETNyomkodjuk-e a pattanásokat? A La Roche-Posay inkább a hámlasztásban hisz!
A pattanások nyomkodása valós probléma, főleg akkor, ha a tükör előtt állva nem tudsz ellenállni a kísértésnek....
KÖZÉRZETNyári nyomás, őszi nyugi: a pihenés is lehet kimerítő?
Sok ember számára a nyár a boldogság és a kikapcsolódás időszaka. Napsütés, nyaralás, élmények – mindez egyesek számára örömte...
Adja meg születési időpontját!
VAGY
EZT EL KELL OLVASNOD
ÁLLATI CUKISÁGOK