Ételünkben rengeteg olyan anyag van, melyek befolyásolják hangulatunkat: serkentenek, nyugtatnak, boldogságérzetet váltanak ki, vagy éppen segítenek a koncentrálásban.
Különös jelentőségűek a neurotranszmitterek. Ezek a „postásfunkciót” ellátó anyagok az idegvégződéseinken telepszenek meg, és információkat közvetítenek központi idegrendszerünk felé. Ha kibillenek az ideális mennyiségből, vagyis túl magas vagy túl alacsony koncentrációban vannak jelen szervezetünkben, az zavarokhoz vezet anyagcserénkben. Hiányuk rosszkedvet okoz, ez bizonyítottan negatívan befolyásolja többek között immunrendszerünk működését!
• A legismertebb hírvivő a szerotonin. Hatása sokoldalú, gondoskodik jó közérzetünkről, kiegyensúlyozottságunkról, a telítettségérzetről. Segít az alvászavarok leküzdésében, valamint idegesség, kényszer- és félelemhelyzet, illetve depresszió esetén. Eközben encefalin és endorfin szabadul fel, a fájdalomérzékenység csökken (pl. fejfájás esetén). Ahhoz, hogy szervezetünkben elegendő szerotonin képződjön, egy bizonyos aminosavra van szükségünk. Ez a banánban, a diófélékben, az ananászban és a halakban található meg nagyobb mennyiségben.
• Az adrenalin és a noradrenalin felelősek bátorságunkért. Az utóbbi fokozza éberségünket, az előbbi pedig felkészít a stresszre. Különbség a kettő között: a noradrenalin pozitívan, az adrenalin negatívan hat állapotunkra. A noradrenalin szervezetünkben való képződését segítik a halfélék, a sajtok, a dió, a tojás és a tejtermékek.
Igazi stresszölő, amit bőséges ásványianyag-tartalmának köszönhet. Telít, száműzi a fáradtságot, jókedvre derít, valamint „kisimítja” idegeinket.
Cukortartalma emeli agyunkban a szerotoninszintet, vagyis jó közérzetet biztosít, magnéziumtartalma hangulatunkat tovább javítja. Zsírtartalma endorfint szabadít fel, mely agysejtjeinknek információt közvetít az energiáról. Aki teljesen száműzi életéből az édességet, ördögi körbe kerül, és egyre inkább kívánja azt, végül pedig egy egész tábla csokira lesz szüksége. Ehelyett inkább – ha nagyon kívánjuk – pár falatnyit fogyasszunk belőle – rossz lelkiismeret nélkül – hiszen ez a mennyiség aligha okoz túlsúlyt.
Dúskál a keményítőben, de említésre méltó fehérjetartalma is. Ami viszont a hideg hónapokban még fontosabb: bőségesen tartalmaz B-vitaminokat, káliumot és magnéziumot, ezek pedig felpörgetik a szerotonintermelést, és a jókedv mellé még erőt is adnak.
Kevés olyan gyümölcs van, mely úgy dúskálna vitaminokban és ásványi anyagokban mint az avokádó. B-vitaminjai és a lecitin segítik az idegsejtek anyagcseréjét és fontosak a lelki kiegyensúlyozottsághoz. Az avokádó a kismamák számára különösen fontos folsavat is tartalmazza. A magnézium és a lecitin jelentősen hozzájárulnak idegeink és izmaink ellazulásához, emellett mindkét anyag pozitívan hat koncentrálóképességünkre, s így növelik gondolkodásunk hatékonyságát.
Ezekben a gyümölcsökben – citrom, narancs – rendkívül sok C-vitamin van, ez pedig a tyrosin boldogsághormonná való átalakulásához nélkülözhetetlen. Serkenti agyunk vérellátását, védi sejtjeinket, erősíti immunrendszerünket.
Gazdag B-vitaminban, igazi tápanyagbomba. Ezenkívül olyan értékes, többszörösen telítetlen zsírsavakat is tartalmaz, melyeket szervezetünk maga nem tud előállítani, ám valamennyi anyagcsere-folyamathoz szükségesek. Átlagon felüli E-vitamin-tartalma védi sejtjeinket, megelőzi a szív- és érbetegségek kialakulását. (Kalóriadús!)
OLVASS TOVÁBB!
Omega-3 zsírsavak: életmentő tápanyagok a szív- és érrendszeri betegségekkel szemben
Mik azok az Omega-3 zsírsavak?...
KÖZÉRZETEz a 6 hétköznapi szokásod rémálmokat okoz a fogorvosnak
Naponta kétszer fogat mosol, időnként fogselymet használsz, és azt hiszed, ezzel minden rendben van? Tévedsz, mert sajnos számos mindennap...
KÖZÉRZETFogszabályozás ár – ennyibe kerül a fogszabályozás manapság
Bár sokszor úgy érezzük, hogy a tökéletes mosoly ára szinte minden pénzt megér, itt az ideje, hogy beszéljünk a költségekről....
Mi a különbség a szemvizsgálat és a látásvizsgálat között?
A köznyelvben gyakran egymás szinonimájaként használjuk, ám a szemvizsgálat és a látásvizsgálat nem ugyanaz. Szemünk egészsége érd...
KÖZÉRZETNyomkodjuk-e a pattanásokat? A La Roche-Posay inkább a hámlasztásban hisz!
A pattanások nyomkodása valós probléma, főleg akkor, ha a tükör előtt állva nem tudsz ellenállni a kísértésnek....
KÖZÉRZETNyári nyomás, őszi nyugi: a pihenés is lehet kimerítő?
Sok ember számára a nyár a boldogság és a kikapcsolódás időszaka. Napsütés, nyaralás, élmények – mindez egyesek számára örömte...
Adja meg születési időpontját!
VAGY
EZT EL KELL OLVASNOD
ÁLLATI CUKISÁGOK