Természetesen ajánlatos életkornak és súlynak megfelelő mozgásformát választanunk. A lehetséges alternatívákról, a mozgás rendszerességéről, valamint a megfelelő étrendről ajánlatos megkérdeznünk a háziorvosunkat.
Eleinte elég kevésbé intenzív fizikai aktivitást végeznünk. Aztán szépen fokozatosan, az állóképességünknek és az egészségügyi állapotunknak megfelelően növelhetjük a kezdeti időtartamot, majd ez után az erősséget is. Fontos a kellő bemelegítés, a nyújtás és a levezetés, amik nélkül nem lehetnek teljesek az edzések.
Lényeges, hogy a mozgást nem szabad kényszernek éreznünk. Inkább gondoljunk a sok pozitív dologra, amit nyújthat a számunkra, igyekezzünk beleszeretni az aktívabb életbe és így egy idő után a részünkké válhat.
Gyaloglás
Ez egy nem túl megterhelő és sokak számára a nap részévé tehető aktivitási forma. Nem kell hozzá sem pénz, sem felszerelés csupán egy kis idő. Ha pedig a sétánk helyszínéül például egy kellemes parkot választunk, a természet közelségét élvezve a mozgás mellett ki is kapcsolódhatunk.
Torna
Kezdetnek nem árthat egy könnyebb alakformáló, kondicionáló tornával kezdenünk, ezzel készítve fel izmainkat egy megerőltetőbb és fárasztóbb zsírégető tornára.
Futás és kerékpározás
A futás a túlsúlyos és gyengébb erőnléttel rendelkezők, valamint csontritkulással vagy ízületi problémákkal küszködők számára előnytelen lehet, mivel ez az edzéstípus meglehetősen igénybe veheti a csontokat és az ízületeket. Ezzel szemben az ésszerű kerékpározás kevesebb megterheléssel járhat ezekre a területekre nézve.
Úszás
Személy szerint azért kedvelem az úszást, mert amellett, hogy kímélheti a csontokat és az ízületeket sokféle izmot megmozgathat és javíthatja az alaperőnlétünket.
Csapatjátékok
A mozgás mellett ezeknek a játékoknak szerepük lehet a közösség formálásában, a csapatszellem kialakításában, és hozzájárulhatnak az együttműködés képességének megtanulásához. Arról nem is beszélve, hogy egy csoport tagjának érezve magunkat jobban ösztönözve lehetünk a sportolásra.
A mozgás szervrendszerére
Megerősítheti az izmainkat és ezáltal nehezebb munkára lehetünk képesek, könnyebben viselhetjük el a terhelést. Javíthatja a hajlékonyságunkat, ami igen fontos lehet, hiszen ez megkímélhet bennünket a hajolás vagy a fordulás közben fellépő fájdalomtól, valamint a rándulástól. A nem túl megerőltető, alapos és rendszeres mozgás hasznára válhat csontjaink, izmaink, valamint ízületeink megfelelő állapotához. Elősegítheti a kalcium lerakódását a csontokban és segítséget nyújthat gerincbántalmak, ízületi problémák, sőt még a csontritkulás megelőzésében is. Bizonyos aktivitási formák támogathatják a kóros testtartás megakadályozását és javítását.
Az emésztő- és légzőszervrendszerre
Kedvezően hathat az étvágyra, az emésztésre, a méregtelenítésre, az aranyérre és a belek normális összehúzódására, ami felgyorsíthatja a táplálék áthaladását a bélcsatornán, így elejét vehetjük a székrekedésnek. Ezen kívül megnövelheti az alapanyagcserét, valamint a tüdő kapacitását.
Az idegrendszerre
Hozzájárulhat az endorfin felszabadulásához az agyban, amely csillapíthatja a fájdalmat és boldogabbá tehet bennünket.
Jobbá válhat az egyensúlyunk, valamint a figyelmünk is javulhat, ami az új ismeretek elsajátításának szolgálatában állhat.
A lélekre
A testmozgás a lelki egészségünkre is pozitívan hathat, tehát jó irányba terelheti az önértékelésünket, az önbizalmunkat, amely egy fontos tényezője lehet a teljes és kiegyensúlyozott életnek. Növelheti a kitartásunkat, sőt energiával tölthet fel bennünket, amik pedig a mindennapi akadályok gördülékenyebb leküzdésében válhatnak a hasznunkra.
A szív-és érrendszerre
Azoknál, akik beépítik a mozgást a napjaikba, csökkenhet a szív-és érrendszeri megbetegedések rizikója. A mozgás segíthet a koszorúér-betegségek megelőzésében, ráadásul mérsékelheti a magas vérnyomás felbukkanásának a veszélyét. Növelheti a védő koleszterin szintjét, miközben csökkentheti a káros koleszterin mennyiségét, ami megelőzheti, hogy az artériák falán lerakódások keletkezzenek, így visszafoghatja a szív koszorúerében történő vérrögképződést, ami szívinfarktust okozhat. Emellett segíthet az útját állni az agyi artériákban létrejövő vérrögképződésnek is, amelynek súlyos eredménye lehet a stroke. Javíthatja a vénás-és nyirokkeringést, erősebbé teheti a szívizmot és fokozhatja a szív teljesítőképességét, a szívünk eredményesebb összehúzódásokat produkálhat. Megrövidülhet az oxigén és a tápanyagok elérési ideje a sejtekhez. Ezen felül felgyorsulhat a szövetekben elhasználódott anyagok és a szén-dioxid szállítása.
Cukorbetegségre
A második típusú cukorbetegség kialakulásának kockázatát növelheti az elhízás, amit a szükségesnél több táplálékfelvétel és a mozgásszegény életmód is okozhat. Éppen ezért az elhízás megakadályozásában és a kezelésében szerepet játszó rendszeres mozgás a cukorbetegség megelőzésében is a segítségünkre lehet. Ami az egészségünk épségét szolgálhatja, már csak azért is, mert ezen betegség hosszú távú szövődménye lehet például a vese és a szem állapotának a romlása, valamint a szív- és érrendszeri betegségek. Emelhet az inzulin hatásfokán, amivel szintén asszisztálhat a betegség prevenciójában és a kordában tartásában.
Minden másra
Jótékony hatással bírhat a szexuális vágyra és teljesítményre, szóval kedvezően befolyásolhatja a nemi életünket. Mivel a rendszeres fizikai aktivitás hiánya szerepet vállalhat bizonyos veszélyes tumorok keletkezésében, így a mozgás a támogatónk lehet a tüdő, az emlő és vastagbél tumorának elkerülésében. Az ésszerű sportolás erősítheti az immunrendszert. Rendszert vihet az életünkbe, enyhítheti a fejfájást, lassíthatja az öregedést és segítő kezet nyújthat az elalvásban. A kissé túlbuzgó gyerekek pedig a sport által levezethetik a bennük lévő energiát.
OLVASS TOVÁBB!
Omega-3 zsírsavak: életmentő tápanyagok a szív- és érrendszeri betegségekkel szemben
Mik azok az Omega-3 zsírsavak?...
KÖZÉRZETEz a 6 hétköznapi szokásod rémálmokat okoz a fogorvosnak
Naponta kétszer fogat mosol, időnként fogselymet használsz, és azt hiszed, ezzel minden rendben van? Tévedsz, mert sajnos számos mindennap...
KÖZÉRZETFogszabályozás ár – ennyibe kerül a fogszabályozás manapság
Bár sokszor úgy érezzük, hogy a tökéletes mosoly ára szinte minden pénzt megér, itt az ideje, hogy beszéljünk a költségekről....
Mi a különbség a szemvizsgálat és a látásvizsgálat között?
A köznyelvben gyakran egymás szinonimájaként használjuk, ám a szemvizsgálat és a látásvizsgálat nem ugyanaz. Szemünk egészsége érd...
KÖZÉRZETNyomkodjuk-e a pattanásokat? A La Roche-Posay inkább a hámlasztásban hisz!
A pattanások nyomkodása valós probléma, főleg akkor, ha a tükör előtt állva nem tudsz ellenállni a kísértésnek....
KÖZÉRZETNyári nyomás, őszi nyugi: a pihenés is lehet kimerítő?
Sok ember számára a nyár a boldogság és a kikapcsolódás időszaka. Napsütés, nyaralás, élmények – mindez egyesek számára örömte...
Adja meg születési időpontját!
VAGY
EZT EL KELL OLVASNOD
ÁLLATI CUKISÁGOK