Minden nőnek meg kell hoznia ezt a nehéz döntést, legalább egyszer az életében, a szerencsésebbek többnyire csak, amikor észlelik a klimax első jeleit. „Elkezdjem a hormonpótló terápiát vagy sem?” A női hormonok (ösztrogén és progeszteron) szedése abban az időszakban, amikor a szervezet saját hormontermelése drámai mértékben lecsökken, megszabadíthat egy sor kellemetlen tünettől, és egészségünk szempontjából komoly előnyöket biztosíthat. Azonban e terápia megítélése nem egyértelműen pozitív. Vizsgálatok sora mutatja, hogy a kezelésnek egyaránt vannak előnyei és hátrányai.
Amikkor először alkalmazni kezdték a hormonpótló terápiát, elsősorban ösztrogént használtak. A kezelés fő célja az volt, hogy megszüntesse a változás korával járó ösztrogénszint-csökkenés velejáróit, a hőhullámokat, a hüvelyi szárazságot, az álmatlanságot, az ízületi fájdalmakat, a kimerültséget, az inkontinenciát és az ingerlékenységet.
Eleinte a hormonpótló terápiának az egészségi állapotra kifejtett hatásai nem voltak egyértelműek. Sokáig úgy gondolták, hogy véd az infarktussal és a szélütéssel szemben. Utólag azonban kiderült, hogy épp ellenkezőleg: növeli a veszélyt. A kutatások szerint az ösztrogén önmagában, vagy progeszteronnal kombinálva csökkenti a vastagbélrák veszélyét, gyorsíthatja a sebgyógyulást, és késleltetheti az emlékezetvesztést és az Alzheimer-kór kialakulását.
Az ösztrogénnek egyéb káros hatásai is vannak. Növeli a méhrák kockázatát, kivéve, ha progeszteronnal együtt adják, viszont még akkor is összefüggésbe hozható a mellrák kialakulásával. Azonban a vizsgálati eredmények nem meggyőzőek, ugyanis az egyes vizsgálatok eredményei ellentmondanak egymásnak. Az egyértelmű válaszokra még nyilvánvalóan várni kell.
Egyes szakértők szerint ki lehet védeni az ösztrogén káros mellékhatásait, miközben kihasználjuk az előnyöket. A megoldás a hormonok óvatos használata a klimax kezdetén (a kellemetlen tünetek kivédésére). Öt év utána terápiát minden esetben felül kell vizsgálni, és csak nagyon indokolt esetben szabad folytatni.
A döntéshozáshoz szükséges, hogy szigorúan figyeld saját egészségi állapotodat. Ha a csontok egészsége miatt gondolkodsz hormonpótláson, mindenképpen végeztess csontsűrűség-vizsgálatot. Ebből megtudhatod, hogy van-e csontritkulásod.
A döntés során annak is tudatában kell lenned, hogy az esetleges egészségügyi kockázatok mellett a kezelésnek kellemetlen mellékhatásai lehetnek, pl. a rendszertelen vérzés. Az ösztrogén emelheti a trigliceridek (szív- és érrendszeri betegséget okozó vérzsírok) szintjét, és növelheti az epehólyag-betegség, a migrén és a mélyvénás trombózis kialakulásának veszélyét, amely esetenként tüdőembóliához vezethet. A hormonpótló terápia során alkalmazott progeszteron egyes nőknél ingerlékenységet, depressziót és haspuffadást okozhat.
A mellékhatások kivédésnek egyik módja az orvossal közösen kidolgozott személyre szabott terápia. A progeszteron adagjának, típusának vagy szedési módjának megváltoztatása pl. csökkentheti a hüvelyi vérzést vagy enyhítheti az ezzel a hormonnal kapcsolatos kellemetlen tüneteket. Kisebb adag ösztrogén szedése csökkentheti a vele járó kockázatot, miközben a jótékony hatások megmaradnak. Ha a tablettáról átállunk a tapaszok használatára, akkor kisebb az epehólyag-betegség és a vérrögképződés veszélye, illetve a trigliceridszintre gyakorolt negatív hatás. Egy kevés tesztoszteron (a nőkben is jelen lévő férfi nemi hormon) hozzáadásával könnyíthető a klimaxszal járó nemi vágy hiánya. Számos kezelési lehetőség létezik, és az orvossal közösen megtalálhatjuk a számunkra legmegfelelőbbet.
Azok számára, akik valamely okokból nem alkalmazhatják a hormonpótló terápiát, vagy a használata a ellen döntöttek, más lehetőségek is rendelkezésre állnak. Még tesztelik a szelektív ösztrogénpótló modulátorokként ismert gyógyszercsoportot, különösen a raloxifen nevű gyógyszert. Az eddig eredmények szerint ezek a gyógyszerek a szervezet bizonyos feladatainak tekintetében (pl. a csontépítésben és a koleszterinszint csökkentésében) rendelkeznek az ösztrogén jótékony hatásaival, miközben más tekintetben (pl. az emlő szöveteiben) antiösztrogénként hatnak. Azok, akiknek csak a csontozat egészségének megőrzése a fontos, jobban teszik, ha nem olyan nem hormonális gyógyszert szednek, amely növeli a csont sűrűségét.
OLVASS TOVÁBB!
A jóga alapjai: Miért érdemes belevágni?
A jóga egy ősi mozgásforma és filozófia, amely testet, lelket és szellemet harmonizál. Napjainkban egyre több nő fordul a jóga felé, h...
KÖZÉRZETOmega-3 zsírsavak: életmentő tápanyagok a szív- és érrendszeri betegségekkel szemben
Mik azok az Omega-3 zsírsavak?...
KÖZÉRZETEz a 6 hétköznapi szokásod rémálmokat okoz a fogorvosnak
Naponta kétszer fogat mosol, időnként fogselymet használsz, és azt hiszed, ezzel minden rendben van? Tévedsz, mert sajnos számos mindennap...
Fogszabályozás ár – ennyibe kerül a fogszabályozás manapság
Bár sokszor úgy érezzük, hogy a tökéletes mosoly ára szinte minden pénzt megér, itt az ideje, hogy beszéljünk a költségekről....
KÖZÉRZETMi a különbség a szemvizsgálat és a látásvizsgálat között?
A köznyelvben gyakran egymás szinonimájaként használjuk, ám a szemvizsgálat és a látásvizsgálat nem ugyanaz. Szemünk egészsége érd...
KÖZÉRZETNyomkodjuk-e a pattanásokat? A La Roche-Posay inkább a hámlasztásban hisz!
A pattanások nyomkodása valós probléma, főleg akkor, ha a tükör előtt állva nem tudsz ellenállni a kísértésnek....
Adja meg születési időpontját!
VAGY
ÁLLATI CUKISÁGOK