FÉSZEK

Imádnivaló szőrmókot karácsonyra

Szerző:
Szabó Anna
A munka és a tanulás mellett nem sok idő maradna a háziállatok gondozására bármennyire is szeretnénk. A vágy, hogy gondoskodhassunk egy tüneményes, szeretni való állatkáról azonban ott él bennünk.

Mielőtt bármilyen állatot vásárolnánk, gondoljuk át jól, hogy milyen következményekkel jár az állattartás.


1) A hörik is csak akkor maradnak szelíd, kezes állatkák, ha gondozójuk érezteti velük a szeretetét, rendszeresen táplálja és tisztán tartja őket.

2) El tudjuk- e fogadni azt, hogy a höri természetétől fogva kora esti, illetve éjszakai életmódot él, ezért rendkívül fontos számára napközben a nyugalom.

3) Mennyire tudjuk majd elviselni, hogy az eleven természetű höri a ketrecében föl-le ugrálva a forgácsot vagy az apró magokat a szobában szétszórja.

4) Lesz- e elég energiánk és időnk hozzá, hogy a naponta szükséges etetést és gondozást elvégezzük, emellett hetente egyszer (A höri nemétől függően. A lány höri lakhelyét elég kéthetente takarítani. A fiú hörik vizelete mennyiségre és szagra is sokkal erősebb, így a heti egyszeri takarítást igencsak igényli.)

5) Tudunk- e majd vigyázni a hörinkre, ha időnként felügyeletünk mellett ketrecükön kívül szabadon szaladgál a szobában.

6) Ki viseli majd a gondját kis kedvencünknek, ha hirtelen el kell utaznunk? Sosem szabad megfeledkeznünk arról, hogy szabadságunk tervezésekor az állatokat és a növényeket is figyelembe kell vennünk.






Törpe- vagy aranyhörcsögöt vegyünk?
Az apró törpehörcsögök nagy méretbeli különbség dacára is majdnem ugyanakkora teret igényelnek, mint a jóval nagyobb aranyhörcsögök. Hogy melyik hörcsögfajt vagy változatot szeretné tartani, végül is mindenkinek a saját ízlése alapján kell eldöntenie. Mivel egyetlen hörcsögfaj sem él hosszú életet, érdemes négy hetes korukban beszerezni őket. A számunkra fájdalmas, rövid hörcsögélet mintegy három évet érhet el.


Mit tudhatunk a,

Dzsungáriai törpehörcsögről (Phodopus sungorus):

„Bár a dzsungáriai törpehörcsög a tudomány által nagyon régen ismert faja” - 1773 -ban Pallas írta le. Csak az utóbbi évtizedekben vált világszerte kedvelt díszállattá.


Rövid farkú, a Phodopus nemzetségbe tartozik.
A dzsungáriai törpehörcsögök bundája sűrű és selymes, színe barnásszürkés okkersárga. Jellegzetességük a hátukon, a fejük közepétől induló fekete vagy feketés barna hosszanti csík, amely a lapocka magasságában kiszélesedik. Fekete fülecskéinek csúcsa világos.
A dzsungáriai hörcsögök érdekes sajátossága, hogy a téli hónapokban teljesen vagy részlegesen fehér bundát viselnek. Ezzel a sarkvidéken élő állatokra hasonlítanak, amelyek télen a környezethez való alkalmazkodásként megváltoztatják bundájuk színét.
A túlfűtött szobákban és lakásban tartott hörcsögökön ez a jelenség azonban gyengébben vagy egyáltalán nem vehető észre.

Szíriai aranyhörcsögről (Mesocricetus auratus):

Az aranyhörcsögöt 1893 -ban egy Waterhouse nevű angol természetkutató fedezte fel a kietlen, majdnem teljesen élettelen szíriai sivatagban. Ő az állatot Crircetus auratusnak nevezte el, ami magyarul aranyhörcsögöt jelent.
Az aranyhörcsög rokonszenves megjelenését puha, selymes és fényes szőrének köszönheti, amely fölül nagyobbrészt aranybarna, gyenge aranysárga fedőszőrszálakkal.
Hasi oldala szürkésfehér sötét mellfolttal, amelyet középen nem túl erős fehéres hosszanti csík választ ketté.

Milyen lakóhelyet rendezzünk be kedvencünk számára?

- ketrec, akvárium vagy terrárium (a ketrec ajánlatosabb, nagyobb mozgásteret biztosít kis kedvencünk számára)
Tipp: Érdemes vásárolni komplett ketrecet mely tartalmaz: futókereket, házikót, itatót, kiegészítőket. Az alomnak való forgácshoz érdemes vásárolni nedvességet felszívó golyócskákat, melyet nagyobb zacskóban lehet kapni.
A forgács alá szórhatjuk. Pár hét után megfigyelhetjük melyik sarokban végzi el a dolgát kedvencünk. Oda nyugodtan szórhatunk a golyócskákból.

Mivel tápláljuk kedvencünket?
- napraforgómag, gabonamagvak, zab, hámozott földimogyoró, kukorica


A heti táplálékigény:
- 120 g vegyes hörcsögtakarmány, napraforgómag, gabonafélék, földimogyoró
- 80 g zöldtakarmány, gyümölcs, zöldség, erősebb leveles növények
- 30 g nyalánkság, diófélék, hörcsögsütemény
- 20 g darált hús, lisztkukacok, joghurt, túró

Milyen növényi táplálékot adhatunk?

Zöldtakarmány: pitypang, lóhere, százszorszép, lándzsás útifű, medvetalp, fejes saláta, endívia, madársaláta, spenót, cikória, petrezselyemzöld, metélőhagyma és zsázsa.

Zöldségek: répa, karfiol, sárgarépa, zeller, kígyóuborka, cékla, burgonya és paradicsom.

A burgonya csíráit valamint a paradicsom és a sárgarépa zöldjét nem szabad adni a höriknek, mert mérgezőek!

Szólj hozzá Te is!
SZEMÉLYRE SZABOTT HOROSZKÓP

Adja meg születési időpontját!

VAGY

KÉREM AZ ELEMZÉST

HÍRLEVÉL