Ha azonban a kutya érzékeny, ezek az ingerek épp az ellenkező hatást váltják ki belőle. Az idősebb, illetve a sokat utazó kutyák ilyenkor általában aludni, pihenni szoktak – számukra ez már egy megismert tevékenység, amely nem rejteget meglepetéseket.
Ők megismerték az utazás, a közlekedés szabályait, így velük biztonságosan lehet utazni. A kutya kiszámíthatatlan viselkedése, vagy ha a sofőr figyelmét elvonja az útról, komoly balesethez vezethet! A közúti balesetekben az ember védelmére kialakított védelmi rendszerek (biztonsági öv, légzsák stb.) sajnos kutyáinkat nagyon kevéssé védik, így ők sokkal inkább ki vannak téve a veszélyeztetésnek.
Az utazás ingereit, szabályait meg kell ismernie a kutyának. Ha az együtt utazó gazdák közül az egyiknek nincs más dolga, mint a kutyát figyelni, akkor a kutya váratlan viselkedése nem okoz nagy problémát: ez a gazda megnyugtathatja vagy fegyelmezheti a kutyát. Egy idő után kialakulnak a szabályok, és kiszámíthatóvá válik a környezet. Választhatjuk az utazásnak egy másik módját is. Magunkkal vihetjük a kutya helyét: az erre a célra készített szállítóboxot. Ez a forma egyre népszerűbb, mert csökkenti a kutya által okozott szennyeződést, a helyes módon beszoktatott kutya utazását nyugodttá teszi, és biztonságot nyújt.
Ha a kutya megérkezik új otthonába, akkor szüksége van egy bizonyos időre, amíg azt biztonságban magáénak érzi. A teljes beszokás hozzávetőleg két hónapig tart, de már egy hónap elteltével is egészen jól viseli környezetét. Ha van egy hely, amit sajátjaként ismer fel, és esténként oda térhet haza, akkor szinte nincs időkorlátjuk az idegen környezetbe történő kirándulásoknak.
Már az első pillanattól ajánlott kisebb felfedezőutakra indulni. A nagyobb túrákkal vagy a rendszeres távollétekkel érdemes megvárni, hogy az otthoni környezetét megszokja. A szemfüles gazda az otthon egy kis darabját is magával tudja vinni.
Ha beszoktatod a kutyát egy pihenőboxba, hordozható dobozba, akkor szinte bárhol úgy tud pihenni, mintha otthon hagynád. Ennek több előnye is van: biztonságban szállítható autóval, vagy más járművel; ha magára kell hagynod idegen helyen, akkor ezt nyugodtan megteheted, mert a saját doboza nem idegen számára. Ráadásul bárhol képes lesz nyugodtan pihenni.
Van olyan kutya, amelyik zökkenőmentesen veszi az első utazást, és soha nincs gondja vele. Más gazdák nem ilyen szerencsések: az ő kutyájuk nem bírja az autózást rendszeresen hány az autóban. Nem kell csüggedni: minden kutya képes megszokni akár a nagyon hosszú utakat is.
A fokozatosság elvének betartása felgyorsíthatja a szoktatást. Első lépésként csak jutalomfalatokat adj a kutyának, méghozzá a kocsinak az ő számára kijelölt részén.
A következő lépésben már az ajtót is rázárhatod egy pillanatra, majd kinyitva engedd ki a kutyát. Egyre hosszabb időre zárd rá az ajtót. Végül jöhet az első elindulás.
Éppen csak a háztömböt kerüljétek meg, majd a kutya kijöhet az autóból – és valami nagy mulatság jöjjön! Ha nem tudunk ilyen mulatságot, játékot kitalálni, akkor etetések előtt menj a kutyával egy tömbkört.
Miután egyre több sikerélmény érte, melyek a kocsihoz kapcsolhatók, a kutya egyre jobb kedvvel fog beülni melléd. Kezdhetjük növelni a megtett távolságot – de csak kis adagokban. Problémásnak tűnhet ez a rituálé, de bőségesen megtérül. Csak egyszer kell végigcsinálnod, és több nem lesz gondod az autózással.
Ha nincs lehetőség a fokozatos szoktatásra, akkor sincs nagy baj. Csak takarító felszereléssel kell készülnöd. A kutya így is meg fogja szokni az autózást. A gazdák általában ott követik el a hibát, hogy mivel a kutya nem szeret kocsival utazni, ezért nem is viszik, vagy csak nagyon ritkán. A kutya ahelyett, hogy megszokná az autót, a ritka, de biztos traumák miatt egyre vacakabbul bírja az utazást, és így a gazda és a kutya számára egyaránt rémálom lesz. Éppenséggel minél többet kellene vele kocsikázni – a siker, a megoldás meglesz, csak türelem kell hozzá!
Az utazás viszontagságai megzavarhatják a kutya anyagcseréjét, sőt okozhatnak fokozott szőrhullást is, valamint a kutya gyomra is felkavarodhat, aminek következményeként a kutya hányhat.
Nem célszerű a kutyát utazás előtt megetetni. Utazás alatt is csak akkor etesd, ha többnapos útra indulsz, vagy ha ebed számára az utazás már hétköznapi rutin.
OLVASS TOVÁBB!
9 dolog, amit soha ne tegyél a kutyáddal!
Minden negyedik családnak van kutyája, összesen pedig 500 millióra becsülik az ebek számát a világon. Bár minden kultúrában máshogy ...
ÁLLATI CUKISÁGOK4 jel, hogy a macskád túl stresszes! - Vedd észre időben a jeleket!
A macskák olyan lények, akik nem igazán szeretik a változást, akár egy költözésről, akár új emberek megismeréséről van szó, vagy ...
ÁLLATI CUKISÁGOKÍgy válaszd ki a személyiségedhez és életstílusodhoz leginkább illő kutyafajtát - Izgalmas útmutató
Sokan a divatnak megfelelően választanak kutyát, márpedig a szakértők szerint kiemelten fontos, hogy ne az éppen aktuális trend határozz...
Vajon egy kisállat összetartja, vagy szétzúzza a kapcsolatot? - 6 tény, amivel nem árt tisztában lenned!
Ha megkérdezed őket, állatbarát ismerőseid közül mindenki azt fogja mondani, hogy kedvenceik egyfajta hatodik érzékkel bírnak, ha a gaz...
ÁLLATI CUKISÁGOK5 megható történet, mely teljesen megváltoztatja az állatokról való gondolkodásodat
Sokan úgy vélik, hogy az állatok nem éreznek, pedig igenis képesek érzelmeket kifejezni, amiket eddig csak az emberekről hittünk volna. B...
ÁLLATI CUKISÁGOKSzoktál beszélgetni a háziállataiddal? - Akkor intelligensebb vagy, mint hinnéd
Ha van háziállatod, akkor valószínűleg te is beszélsz hozzá, akárcsak az emberekkel. Jó éjt kívánsz neki, megkérdezed, nem szomjas-e...
Adja meg születési időpontját!
VAGY
ÁLLATI CUKISÁGOK