ÁLLATI CUKISÁGOK

Hogyan tartsunk felelősséggel háziállatot?

Szerző:
Szabó Anna
A felelős állattartás fogalmát sokan ismerik vagy legalább hallottak erről, de sajnos az állattulajdonosok kisebbik része az, aki ennek megfelelően él együtt állatával, gondoskodik róla.

 

Mit jelent a felelősség?

Egy felelős gazda, mielőtt magához venne egy állatot, jól átgondolja döntését, utánaolvas a választott faj szükségleteinek, hogy milyen környezetre, mennyi mozgásra, milyen ellátásra, stb. van szüksége - legyen az kutya, macska vagy bármilyen más állat. Azért venni vagy befogadni egy állatot, mert divatos, vagy mert megtetszett egy filmből, nem vall felelős gondolkodásra. Komolyan át kell gondolni ezt a döntést, mert nem egy tárgyról, hanem egy érző lényről van szó, akiről majd hosszú éveken át gondoskodnunk kell.

A felelős gazda csak olyan állatot vesz maga mellé, akiről élete végéig gondoskodni tud és meg tudja teremteni számára a legoptimálisabb környezetet, életfeltételeket. Tehát egy életre választunk, ami egy kutya esetében 10-15 év is lehet, nem csak néhány évre vagy hónapra. Egy állat hatalmas felelősség, és nem utolsósorban anyagi költségekkel is jár, a sok öröm és szeretet mellett, amit nyújtanak.

Családtag-barát

Ezekre az állatokra úgy kell gondolni, mint a családtagjainkra, barátainkra. Szeretetre, gondoskodásra és törődésre van szükségük. A kutyáknak a legfontosabb a gazdi közelsége és mellette érzik a legjobban magukat. Így attól nem lesz boldog egyikőjük sem, ha az egész életét egy kertben, egyedül kell leélnie. Az a legjobb nekik, ha a házban/lakásban együtt élhetnek a családjukkal, nagyokat sétálnak, kirándulnak, foglalkoznak és játszanak velük.

A kiegyensúlyozott ember-állat kapcsolatnak a szereteten kell alapulnia, mint minden jó kapcsolatnak. Ha már vállaltunk egy állatot, gondoskodjunk róla felelősségteljesen, szeretettel és odafigyeléssel. Annyira sokat tudnak Ők is adni és nem várnak cserébe semmit. Tartsuk tiszteletben az Ő érzéseit is, ne csak saját igényeinkkel foglalkozzunk.

Megfelelő környezet

Miután megismerkedtünk a választott állat igényeivel, érkezése előtt alakítsunk ki mindent a számára. Kutya esetében fontos, hogy legyen egy saját helye, ahová elvonulhat, ahol tud nyugodtan pihenni. A benti kutyusoknál ez lehet egy kosár, vagy egy pléd a szoba sarkában, előszobában. Azoknak a kutyáknak, akiket kint tartanak, azoknak ki kell alakítani egy száraz, szigetelt, meleg helyet, ahová rossz idő esetén behúzódhatnak. Aki semmiképpen nem szeretné beengedni a házba, az nagytestű, bundás kutyust válasszon, hogy ne fázzon meg (a száraz, szigetelt hely nekik is feltétlenül szükséges).

Az a tulajdonos, akinek a kapcsolata ténylegesen a szereteten alapul, az nem tartja láncon vagy egy néhány négyzetméteres kennelben a kutyáját. Ha félti a kertben a virágokat vagy a lábasjószágot, kerítse el azokat, vagy ne tartson kutyát!

Az utcára került vagy menhelyre leadott állatok nagy része kertes házból vagy az utcáról kerül ki. Nem váltották be a hozzájuk fűzött reményeket, kárt tettek a környezetükben és menniük kell. Évekkel ezelőtt a szomszédunkban egy spániel jelent meg az üres telken, ott élt, és egy jószándékú idegen végül örökbe fogadta, miután az állatorvos több napi munkával helyreállította az egészségét. Később kiderült, hogy az volt a kutya bűne, hogy hullatta a szőrét a szőnyegre!

Étel és ital

A állatok előtt mindig legyen elegendő tiszta, friss víz. A kutya sokkal rosszabbul tűri a szomjúságot, mint az ember. A helyes, minőségi táplálással rengeteg betegséget megelőzhetünk. Fontos, hogy az állatok a nekik megfelelő minőségű és mennyiségű táplálékot kapjanak. Minden nap, lehetőleg azonos időben adjunk enni kedvencünknek.

Foglalkozás

A kutyákkal kapcsolatosan rendkívül fontos a foglalkozás, tanítás. A kutya magától nem lesz jól nevelt és szófogadó. Mindenképpen szánjunk rá időt és olvassunk el néhány szakkönyvet, vagy kérjük szakképzett kutyakiképző tanácsát.

Mozgásigény

Minden állatfajnak, fajtáknak egymástól eltérő a mozgásigényük. Ezt is mindenképpen érdemes figyelembe venni mielőtt kedvencet választunk magunknak.
A kutyasétáltatás nem csak azért fontos, hogy kedvencünk elvégezhesse a dolgát, hanem főleg azért, hogy kimozoghassa magát, találkozzon más kutyákkal, új szagokkal, ingerekkel. Ezért a kertes házban tartott kutyáknak is ugyanolyan szüksége van a rendszeres sétákra, mint lakásban tartott társainak. Ha nem megyünk velük sétálni, nagyon sok kutya kiszökik, rongálja a kertet, a tárgyakat.

Egészség

Amennyiben eldöntöttük, hogy vállaljuk egy állatért a felelősséget, figyeljünk oda kedvencünk egészségére. Ennek alapja a megfelelő táplálás, vitaminok. Fontos, hogy amint azt látjuk, hogy állatunk másképpen viselkedik, letört, vagy fájdalmai vannak, forduljunk állatorvoshoz. A kötelező, illetve ajánlott oltásokat mindig időben adassuk be nekik!

Utódok

Minden évben több ezer olyan kutyus/cica jön a világra, ami vagy az utcán, vagy a menhelyeken végzi, és az állatvédők már a jelenlegi kóbor állatokat sem tudják hova elhelyezni. Nincs annyi potenciális gazdajelölt amennyi állat megszületik évről évre.

A felelős gazdák ivartalaníttassák kedvencüket, így megelőzhetőek az esetleges „balesetek”. Ez egyszeri költség, ami utána többszörösen megtérül.

A jelenleg kilátástalan helyzet kialakulásáért nagyban felelősek

- A szaporítók: gondolkodás nélkül szaporíttatják kutyájukat és nem törődnek azzal, hogy hova kerül a kölyök. Ne támogassuk ezeket az embereket azzal, hogy tőlük veszünk kutyát. Ha mindenképpen egy bizonyos fajtába szerettünk bele, keressünk egy jó nevű tenyésztőt és onnan vásároljunk sok pénzért, de minőségi kiskutyát. Illetve ha csak egy társa vágyunk, keresgéljünk magunknak kedvencet a menhelyeken, fajtamentőknél, akik egy életre hálásak lesznek.

- A kutyájukat „nemtörődöm” módon tartók: gyakoriak az olyan hívások a menhelyeken, hogy megellett a kutyám, és nem tudom, mit csináljak a kölykökkel vagy egyszerűen kiteszik őket az utcára.

Chip

Szintén a felelős állattartás egyik fontos része az egyedi azonosítás, chippelés. Számos kutyus azért nem kerül vissza eredeti gazdijához, mert nem tudják azonosítani.

A chip beültetése mindössze annyi időt vesz igénybe, mint egy oltás és nem jár nagyobb fájdalommal sem. Ez a szám bekerül egy központi adatbázisba a gazda adataival együtt, így ha az állatot megtalálják és leolvassák az azonosítószámát (állatorvosi rendelőben pl.), akkor már tudják is értesíteni a gazdáját.

A felelős állattartás sokszor csak odafigyelés, kevésbé anyagiak kérdése. Legyünk gondos gazdái kedvencünknek!

 

Szólj hozzá Te is!
SZEMÉLYRE SZABOTT HOROSZKÓP

Adja meg születési időpontját!

VAGY

KÉREM AZ ELEMZÉST

HÍRLEVÉL