ÁLLATI CUKISÁGOK

Bolhák, tetvek, atkák, kullancsok - potyautasok a kutyán

Szerző:
Szabó Anna
Házi kedvenceink bizony soha nem érkeznek egyedül a házhoz, hozzunk kiskutyát tenyésztőtől, rokontól, baráttól, ismerőstől vagy menhelyről, biztosak lehetünk benne, hogy vagy már van élősködő a kutyán, vagy majd lesz!

 

Bizonyos élősködőket, mint például a bolhákat, nagyon könnyű távol tartani, hiszen ezeket ismerjük. Felkészültek vagyunk rájuk, hiszen velük találkozunk a legtöbbször, ha a kutyánk vakarózni kezd, rögvest rájuk gondolunk. Ilyenkor egy spot-on vagy nyakörv, esetleg egy speciális fürdetőszer hamar megoldja a problémát. Ha a kutya bolha fertőzöttsége eléri azt a kritikus szintet, hogy mi magunk már nem vagyunk képesek megbirkózni vele, akkor állatorvosnál vagy patikában kérhetünk olyan fürdetőszert, amely vízben feloldva és a kutya szőrét átitatva azonnali sikert érhetünk el. Ilyenkor ne
feledjük el a szállító eszközöket, az autó belsejét, és a kutya addig használt tárgyait is kezelni, hiszen innen visszafertőzhetjük őt vagy a többi ebet.


Ma már igen széles skálája áll rendelkezésre a kutyatartóknak a probléma megoldásához. Vehetünk bolhairtásra alkalmas sampont és használhatjuk ezt rendszeresen. Választhatunk a természetes illóolajokkal vagy vegyszerrel átitatott nyakörvek közül, melyek egy hónaptól 6-8 hónapig is védik kedvencünket bolha és néhány más élősködő ellen is. Választásnál ellenőrizzük, hogy a termék vízálló-e, hiszen sok kutyus olyan szerencsés, hogy a gazdival fürödhet természetes vizeinkben. Ilyenkor a vizek védelmében és a nyakörv hatóidejének megőrzése érdekében vagy válasszunk vízálló védelmet, vagy a fürdőzés idejére vegyük le!

Aki jobban bízik az új dolgokban, vagy a bolha fertőzöttség mellett más külső vagy belső élősködőtől szeretné megóvni kedvencét, választhat a nyakra cseppenthető ún. spot-onok közül. Ezek is lehetnek teljesen növényi összetételűek, bár a többségük hatóanyaga nem ez. Spot-ont mindig fürdetés után tegyünk kedvencünkre, és ha úsztatni fogjuk, akkor számoljunk azzal, hogy a dobozon feltüntetett hatóidő csökkeni fog egy keveset. A forgalomban lévő spot-onok általában: bolha, valamint kullancs és/vagy néhány atka, tetű valamint féreg elpusztítására alkalmas, ezért e szereket érdemes főként akkor használni, ha a bolhán kívül ezeket az élősködőket is szeretnénk megcélozni. Fontos megjegyezni, hogy minden élőlény, köztük az ember is, otthont ad néhány élősködőnek. A megfelelő higiénia és a jól működő immunrendszer elég hatékony fegyver a hívatlan apró vendégek ellen! Ha kutyáink környezete viszonylag parazitamentes (ami elég nehezen elérhető és fenntartható, hiszen sok egyéb állat: macska, sün madár hozza-viszi ezeket az élősködőket), és az immunrendszerük jól működik, akkor a fertőzöttség minimálisra csökkenthető, és jól kezelhető.


Amennyiben minden igyekezetünk ellenére élősködőt találunk a kutyában, akkor kérjük ki állatorvosunk tanácsát, hiszen egy legyengült immunrendszer sajnos más bajok előjele is lehet! Szüksége esetére tartsunk otthon kullancskiszedő kanalat, lázmérőt, ugyanis egy kirándulás vagy kertészkedés után előfordulhat, hogy kullancsot találunk az állatban! A legtöbb élősködő elleni szer körülbelül 24 óra alatt pusztítja el az élősködőket, ebben a kritikus időszakban szükséges lehet kiszedni a még élő kullancsot. Soha ne nyomjuk azonban meg, nehogy a gyomorból mi magunk préseljük a kutyába a megbetegedést okozó vírusokat. Egyéb rovarok csípése esetén felléphetnek allergiás reakciók, ilyen esetben szükségünk lehet az állatorvosunkra, aki megfékezi az allergiás rohamot, melynek jelei: az állat feltűnő nyugtalansága, viszketés, a fej vagy egyéb testtájék erős és hirtelen fellépő duzzanata.

 

Szólj hozzá Te is!
SZEMÉLYRE SZABOTT HOROSZKÓP

Adja meg születési időpontját!

VAGY

KÉREM AZ ELEMZÉST

HÍRLEVÉL