REJTÉLY-MISZTIKA

Diana hercegnő - Avagy hova tűnt a fény az alagút végéből?

Szerző:
Szabó Anna
1997. augusztus 31–én megrendült a világ. Senki nem hitte, aztán milliók szíve sajdult bele a fájdalomba. Kénytelenek voltak elfogadni a tényt, Diana hercegnő végzetes autóbalesetet szenvedett Párizsban. De vajon tényleg baleset volt?

 Vajon mit ér az a fotó, ami egy zaklatási folyamat terméke?

Kíváncsiak-e a rajongók ezekre a felvételekre? Dianát már régóta foglakoztatta a kérdés, hogy miként tarthatná féken a paparazzik tolakodó, gátlástalan nyomulását. Madonna nyilatkozata szerint, beszélgettek erről a végzetes balesetet megelőzően, mely során a pop ikon, mérsékelt és közönyös magatartást javasolt. A feszültség így nem generálódik, elmaradnak az életszerű, izgalmas helyzetek, a hírességről készített első osztályú sajtó műremekek. A hercegnőtől azonban távol állt a mesterkélt és hűvös magatartás, nem tudta palástolni ellenérzését a fotósok jelenlétekor, mire a válasz természetesen lelkes vakuvillantgatás volt... és minőségi felvételek.

A paparazzók zaklatásai elől Diana és az arab származású milliomos Doddy Al Fayed Párizsba menekült, megszakítva nyaralásukat. A saját birtokukban lévő Ritz szállóban terveztek pihenőt nyugodt és bensőséges körülmények között, egy kellemes vacsorát követve augusztus 30.-án. Diana és Doddy szombat délután négy órára érkezett magánrepülőgépén a francia főváros Le Bourget repülőterére, ahonnan még útba ejtették azt az elegáns ékszerüzletet, ahol a férfi által Monte Carlóban rendelt gyűrű várt rájuk. Később Doddy apartmanjában időztek, majd este tizenegy órakor a Ritz szállóba indultak. A fotóriporterek viszonylag higgadtan várakoztak az épület körül, bár a vacsora alatt Doddy egy ízben türelemre intette őket, és előre vetítette, hogy lesz még alkalmuk „végezni a munkájukat". Körülbelül húszan várakoztak a halat és pezsgőt fogyasztó párra, hogy megjelenjenek az étteremből kilépve, de idővel felduzzadt az érdeklődők száma. Ezt látva, a pár amellett döntött, hogy az eredeti terv helyett, a hátsó kijárathoz rendeli a szállításukért felelős Mercedest, reménykedve abban, hogy elkerülik a kontaktust a nyüzsgő sokasággal. Ám meglepetésükre a leleményes vakuvillogtatók a Rue Cambon utcára nyíló hátsó gazdasági kijáratnál is hemzsegtek, mire fogták magukat és elhajtottak.

A kocsi utasai - Dianán és Doddyn kívül - a sofőr, Henry Paul, és Dodi testőre, Trevor Rees Jones voltak. Feltételezhetően a Fayed család valamelyik párizsi rezidenciája volt az úti cél. A szenzációéhes paparazzókat esélytelen próbálkozás lett volna lerázni, rátapadtak az autóra, féktelen száguldás kezdődött, majd éjjel 12 óra 35 perckor megtörtént a végzetes becsapódás.

A baleset a keskeny „Alma" alagútban történt, egy betonoszlopnak vágódott az autó. Egyes szemtanúk állítása ellenére, rendőrségi vizsgálatok alapján, valószínűleg a paparazzók részéről nem érkezett segélyhívás sem a rendőrséghez, sem a mentőkhöz. A sofőr, Henry Paul, és Doddy azonnal életét vesztette a helyszínen. A hercegnőn viszont nem látszottak sérülésének nyomai, ezeket később a mentőben állapították meg. Az elmondások szerint történt egy villanás, melynek eredetével kapcsolatban különféle találgatások vannak csupán. Az alagúthoz kapcsolódó kamerarendszer vagy egy szembejövő kis sötét autó vakító reflektor fénye okozta talán? Egyik sem bizonyos. Mindenesetre a Mercedes sofőrjét annyira megzavarta, hogy félrerántotta a kormányt, nekirohantak járdaszegélynek, majd az alagútban lévő betonoszlopnak.

12 orvos 3 órán keresztül küzdött

Miután a mentők a helyszínre értek, csak úgy tudták megkezdeni a sérültek ellátását, hogy a tűzoltók hosszas munkával lefűrészelték az eldeformálódott kocsi tetejét. Másfél órába került, mire Dianát a Pitie Salpetriere kórház intenzív osztályára el tudták juttatni. Bár tizenkét orvos dolgozott három órán keresztül a megmentésén, hirtelen szívrohamot kapott és vége lett a tündérmesének. Nem segített sem a szívmasszázs, sem a gégemetszés. Mellkasi műtétet hajtottak végre rajta, ami rámutatott arra, hogy a becsapódás következtében tüdejében helyrehozhatatlan roncsolódások következtek be. Hajnali négy órakor adták fel a reménytelen harcot a hercegnő életéért és megállapították a halál beálltát.

Ki volt a felelős a balesetért?

A kezdeti döbbenet után pillanatok alatt a felelősök elszánt felkutatása lett a cél. Elsősorban paparazzók kerültek reflektorfénybe az ügy kapcsán. Moamer Kadhafi líbiai diktátor rasszista bűntettnek titulálta a szörnyű tragédiát, egyenesen azzal vádolta Nagy-Britanniát, hogy kivégeztette hazájának szülöttjét, aki egy angol hercegnőt szeretett. Meggyőződése szerint a brit titkosszolgálat a franciákkal karöltve tervelte ki a merényletet, ami tulajdonképpen az arab világ elleni támadás volt.

Többekben felmerült, vajon játszott-e szerepet a baleset bekövetkeztében kábítószeres befolyásoltság. A hatóságoktól ugyan kiszivárgott erre vonatkozó információ, de nem erősítettek meg ezzel kapcsolatban semmit, illetve nem is cáfoltak. Az a körülmény sem tisztázott, hogy tulajdonképpen hol helyezkedtek el a paparazzik a száguldó, majd becsapódó Mercedeshez képest. Az Al Fayed család állítja, hogy a motoros lesifotósok szorosan az autót körbevéve haladtak. Ellenben az érintettek szerint olyan messziről követték a kocsit, hogy olykor szem elől is tévesztették a nagy sebesség következtében. Volt még egy momentum, ami további kérdéseket vethet fel, illetve erősítheti az összeesküvés elmélet verziót. Állítólag a pár kocsija előtt egy mindezidáig azonosítatlan autó haladt, majd a baleset után nyomtalanul eltűnt.

Túl sok volt a kockázati tényező és a furcsa egybeesés

A kocsi jóval túllépte a megengedett sebességhatárt, a nyomozást követően egyértelműen megállapítható volt, hogy közel 150 km-es sebességgel közeledett az alagút felé. Annak ellenére, hogy Párizs szinte valamennyi közterületén helyeznek el térfigyelő kamerát, így az alagútban is, valamiért nincs felvétel arról, miként zajlott pontosan a baleset. Az illetékes szervek azzal magyarázzák, hogy néhány nappal korábban már üzemen kívül voltak. A kamerákban lévő kazettákról sem tud senki semmit... A sofőr, amellett, hogy ismeretlen volt Diana számára, még a Mercedes S-280-as autó vezetésére sem volt jogosult, arról pedig, hogy azon az estén tartózkodott-e az alkoholtól, vagy sem, egymásnak ellentmondó hírek keringenek a sajtóban. A Ritz szálló biztonsági embere sem vetette meg a jófajta whiskyt, valamint depresszió ellen használt gyógyszereket.

Szándékos volt?

Dianát, aki a segíteni akarás, a független gondolkodás és a lelki tisztaság megőrzésének a megtestesítője volt, szándékosan halálba hajszolták? Talán az angol arisztokrácia és az arab világ közötti sakkjátszma áldozata lett? Milyen csoportoknak állhatott érdekében, hogy ekkora veszteséget idézzen elő mindkét oldalon? A túl sok véletlen vajon valóban véletlen volt-e? Örök rejtély marad, hogy milyen indítékok állhattak a háttérben, ha nem a véletlenek kegyetlen összjátéka volt csupán.

Szólj hozzá Te is!

OLVASS TOVÁBB!

SZEMÉLYRE SZABOTT HOROSZKÓP

Adja meg születési időpontját!

VAGY

KÉREM AZ ELEMZÉST

HÍRLEVÉL